Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константин Бачийски: Кой в Народното събрание се страхува от работещи комисии?

архив
Снимка: БНР Бургас

Обсъждането на правилника за работа на Народното събрание показа кои партии приемат парламентарните комисии, като важна част от законодателния процес и парламентарния контрол и кои се отнасят към тях като към периферни структури. Това коментира бургаският депутат Константин Бачийски, представител на групата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в съобщение до медиите, разпространено от неговия екип. 

Той препоръча на колегите си при приемането на правилника, да се запознаят на чл. 80 от Конституцията.

Според този текст „Всички длъжностни лица и граждани са длъжни да се явяват при повикване на заседанията на комисиите в Народното събрание и да предоставят сведения и документи.

По време на дебатите Бачийски посочи, като сериозен недостатък в досегашната работа на парламентарните комисиитова, че те канят на свои заседания по конкретни въпроси длъжностни лица от  държавни или общински администрации, но често същите не се явяват, не предоставят сведения и документи, като по този начин осуетяват работата на комисиите на Народното събрание. Същевременно на практика не носят никаква отговорност за отказа си от съдействие, а понякога разглежданите въпроси, касаят огромни части от българското общество.

„Особено актуален е този въпрос в парламентарната комисия по антикорупция, където съответните лица, много често не се явяват и бягат, като „дявол от тамян“, както и не предоставяха сведения и документи. Има случай на лица, които от няколко парламента не може да ги видим. Ситуацията беше буквално да чакаме „от умрял писмо“, а подобно безотговорно отношение води до омаловажаване на ролята на Народното събрание, като ключова институция в държавата – споделя депутатът.

Затова бургаският народен представител отправи официално предложение да се предвиди санкция за неявилите се длъжностни лица. Ако те са били поканени и призовани на заседание на съответните парламентарни комисии, но не са посочили основателна причина за отсъствието си, да бъдат глобени в размер до 2000 лева при първи случай, а при втори случай до 5000 лева.

Против предложението на Бачийски гласуваха народните представители от ГЕРБ, ДПС и ИТН.

„Не разбирам отказа на колегите да регламентираме тези санкции. Изявленията им, че няма световен пример, който да последваме, бяха абсолютно неверни. Подробно обследвахме подобни практики в над 20 юрисдикции по света където парламента налага такива санкции. Например в Германия, една от най-утвърдените демокрации в ЕС, при подобни случаи се налага санкция до 10 000 евро за онези граждани и представители на държавни институции, които са били поканени, но не са се явили на заседание на комисиите в Бундестага. Там дори предвиждат възможност за принудително довеждане, но ние не отиваме толкова далече, а предвиждаме само налагането на глоба –сподели Бачийски.

Според бургаския народен представител с отказа си да предвидят въвеждането на каквито и да е санкции за лицата, които демонстрират явно неуважение към работата на парламентарните комисии, депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН са изпратили сигнал към определени кръгове, че са недосегаеми в нарушенията и не подлежат на контрол дори от Народното събрание.

Константин Бачийски признава, че според личното му усещане някои от депутатите изглежда се страхуват, че с приемането на тези поправки парламентарната комисия по антикорупционна може наистина ефективно да заработи и затова по всички възможни начини се опитат да попречат на това.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Тренд": 7 партии влизат в 51-вото НС, "Възраждане" и ПП-ДБ спорят за второто място

Ако изборите са днес, седем ще са сигурните участници в следващия парламент. Това показва социологическо проучване на изследователски център "Тренд", по поръчка на "24 часа". Лидерското място е за ГЕРБ-СДС с близо 25 %. За второто място битката е между "Възраждане" и "Продължаваме промяната" – "Демократична България", съответно с 15,6 % и 15,1 %...

публикувано на 27.09.24 в 09:21

Предизборната кампания започна

В полунощ на днешния 27 септември започна официалната предизборна кампания за предсрочните парламентарни избори, насрочени за 27 октомври. 19 партии, 9 коалиции и няколко независими кандидати за депутати се включват в официалната предизборна кампания. Правилата за провеждането ѝ остават без промяна. Основните са, че тя се води на български език и..

публикувано на 27.09.24 в 07:36
Любен Дилов - син

Любен Дилов-син: Джентълменското споразумение е на масата

" Едва ли има друга формация, която да има толкова дълга резервна скамейка, колкото има ГЕРБ-СДС ". Това каза пред БНР Любен Дилов-син – кандидат за депутат в листите на ГЕРБ-СДС в София и Бургас. " Няма драма. Няма никакво напрежение , поне в нашия избирателен район. Тази стъпка е възприета като логична и разумна", каза той във връзка с..

публикувано на 26.09.24 в 16:16

"Алфа Рисърч": ДПС на Доган изпреварва формацията на Пеевски с близо 2%

"Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган изпреварва с около 2% електорална подкрепа втората партия от разцепилата се ДПС - "ДПС - Ново начало" на Делян Пеевски, показва социологическо проучване на агенция "Алфа Рисърч", направено в навечерието на старта на предизборната кампания. Седем партии биха влезли в бъдещото Народно събрание, ако изборите бяха..

публикувано на 26.09.24 в 12:19

ГЕРБ-СДС ще участва на изборите с номер 18, ПП-ДБ - с 26, "Възраждане" – с 12

В Централната избирателна комисия бяха определени чрез жребий номерата в бюлетината за гласуване между партиите и коалициите, регистрирани за участие в изборите на 27 октомври. В сряда ЦИК ще определи чрез жребий номерата в бюлетината за изборите Стана ясно, че "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) ще се яви на изборите под..

публикувано на 25.09.24 в 17:17

97-годишен кандидат за депутат в Ямболска област

Намалява  броят на  кандидатите за народни представители от Ямболския избирателен район. В регистрираните 27 листи в районната комисия са включени 135 имена, докато на изборите през юни, претендентите са били 153. По 33 кандидатите ще се борят  за едно от  четирите депутатски места, отредени за 31 многомандатен избирателен район,  уточни..

публикувано на 25.09.24 в 17:05

В Бургас: 313 кандидати за депутати, 22-ма се борят за едно място

313 са кандидатите за депутати във Втори многомандатен избирателен район Бургас. 22-ма кандидати ще се борят за едно депутатско място, а Бургас ще изпрати 14 народни представители в бъдещия парламент. 19 партии и 10 коалиции са регистрирани за предстоящите предсрочни парламентарни избори.  По-малко са кандидатите за депутати от област Бургас на тези..

публикувано на 25.09.24 в 15:24