Номинираната за премиер от ГЕРБ Мария Габриел започва срещи с политическите сили в Народното събрание в търсене на подкрепа за правителство с първия мандат, който президентът Румен Радев ще връчи в понеделник.
След задочен спор остава под въпрос обявената за днес среща на Габриел с "Продължаваме промяната - Демократична България".
Вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви кандидатурата на ГЕРБ-СДС за министър-председател с първия мандат.
"Ще бъде сегашният български еврокомисар Мария Габриел", каза той от парламентарната трибуна.
А днес еврокомисарят Мария Габриел започва срещи с политическите сили в парламента, без партия "Възраждане", чийто лидер Костадин Костадинова открито оспори нейната номинация.
"Не е човек, който може да поеме отговорност за управлението на държавата".
Остава под въпрос срещата на Мария Габриел и ръководството на парламентарната група на ГЕРБ-СДС с представители на "Продължаваме промяната – Демократична България", която е обявена за 10 ч. в зала "Запад" на Народното събрание, след като от пресцентъра на втората политическа сила разпространиха съобщение, че срещата им с Мария Габриел се пренасочва за късния следобед в петък, за да могат в нея да се включат и лидерите на ПП Кирил Петков и Асен Василев. От ГЕРБ информираха своевременно, че ще очакват представители на ПП-ДБ в уговорения час днес, с аргумента, че съпредседателите на парламентарната им група Николай Денков и Атанас Атанасов, както и Христо Иванов и Владислав Панев са в София и могат да участват в срещата, която първоначално са приели.
Независимо от изхода на създалата се ситуация, от ПП-ДБ приветстваха качествата на еврокомисаря Мария Габриел, но подчертаха принципната позиция на коалицията да не подкрепят премиер и правителство, излъчен с мандат на ГЕРБ-СДС. "Поради липсата на доверие в цялата партия ГЕРБ, а не в отделни индивиди в нея", обясни депутатът Даниел Лорер.
Днес са предвидени срещи на Мария Габриел с ДПС, БСП и "Има такъв народ". Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ изтъкна нуждата от диалог.
"С много разум и акъл трябва да се седне на масата да се преговаря."
От БСП също ще се явят на разговорите и ще поставят въпроса най-после да се сложи ред, заяви лидерът Корнелия Нинова.
"Първо трябва да изясним всичко останало. Има ли приоритети, има ли съгласие, има ли срок. И когато стане ясна тази конкретика, която ГЕРБ предлагат, правим три дена допитване, отговаряме."
Секретарят на парламентарната група на "Има такъв народ" Станислав Балабанов посочи:
"Най-вероятно в една такава изострена политическа ситуация се надяваме, че ще се състави кабинет на споделените отговорности".

Въпросът за запазването на рафинерията в Бургас изисква не само политически, но и национален консенсус. Позицията е на вицепрезидента Илияна Йотова по повод приетите вчера законодателни промени, с които разширява правомощията на особения търговски управител в рафинерията на "Лукойл“. НС прие и на второ четене промените в закона за правомощията на..
Какво предстои за България между съмненията за национализация на "Лукойл" и проектобюджет, наречен от мнозина "влакче на ужасите", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Николай Стоянов , журналист във вестник "Капитал". 30 секунди за един текст в Комисията по енергетика "Наистина беше много светкавична енергийна комисия. Както и..
НС одобри на първо четене промените в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, с които се увеличават правомощията на особения управител на рафинерията "Лукойл" в България. За гласуваха 130 депутати от ГЕРБ-СДС, "ДПС - Ново начало", БСП, ИТН, нечленуващите в парламентарна група и 1..
Управляващите са внесли тази сутрин в парламента промени в Закона за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, които се отнасят до въвеждане на фигурата на особения търговски представител в "Лукойл" - България. Вносители са депутати от "ДПС-Ново начало", ГЕРБ-СДС, "Има такъв народ" и..
Европейската комисия официално реши да спре част от втория транш по Плана за възстановяване и устойчивост на България в размер на 214 544 232 евро. Причината - страната ни не е изпълнила ключова антикорупционна реформа за създаване на реално независим антикорупционен орган. В решението на Комисията от 3-ти ноември се посочва, че законът за новата..
По решение на премиера Росен Желязков и на вицепремиера Томислав Дончев днес няма да се проведе свиканото заседание на Националният тристранен съвет за обсъждане на проекта на бюджет за следващата година. До ситуацията се стигна след като бизнесът бойкотира заседанието заради предлаганите параметри определени като левичарски и заради липсата на диалог..
Европейската комисия реши да удържи 215 милиона евро от второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост на България, съобщиха за БНР от Комисията. Страната ни ще получи 439 милиона евро. Удържането на част от плащането е във връзка с неизпълнение на ключовия етап за реформиране на Антикорупционната комисия, поясниха от Комисията. България..
Какво предстои за България между съмненията за национализация на "Лукойл" и проектобюджет, наречен от мнозина "влакче на ужасите", коментира в..
НС одобри на първо четене промените в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, с..
Въпросът за запазването на рафинерията в Бургас изисква не само политически, но и национален консенсус. Позицията е на вицепрезидента Илияна Йотова по..