Започнаха дългоочакваните възстановителни дейности на къща музей на Хаджи Димитър, която е обявена за недвижима културна ценност с национално значение през декември 1989 година. Включена е в списъка на Стоте национални туристически обекта.
Домът на рода Асенови е построен в края на XVIII век в сливенския квартал „Клуцохор“. В него на 10 май 1840 година се ражда легендарният воевода Димитър Николов Асенов.
Музейният комплекс включва къщата и хана към нея, изграден през първата четвърт на XIX век. И двете постройки са били разрушени и възстановени по архивни фотографии, по разкази на жители и роднини на фамилията. Оригиналното място на къщата е било открито по частично запазените стени на характерната за сливенския бит зимна стая и автентичния каменен зид от югоизточната й стена.
В сегашния си вид къщата музей съществува след голям ремонт, из основи, извършен през 60-те години на миналия век. Имотът не е бил в добро състояние и за да бъде запазен за поколенията, са били предприети строителните дейности при спазване на конструктивните и архитектурни характеристики на обекта. Заслугата за това е на Георги Йорданов, известен държавник от миналото, уважаван и днес български интелектуалец с корени от Сливенския край, заявиха музейни служители.
След основния ремонт през миналия век през следващите десетилетия не е извършвана съществена поддръжка, съобщи д-р Николай Сираков, директорът на РИМ „Д-р Симеон Табаков“ – Сливен. Започналата сега реставрация и консервация със създаването на съвременни удобства за посетителите стават възможни с финансиране, осигурено от Общината чрез Интегрирания проект за развитие на туризма и подобряване на културната и историческата инфраструктура.
Планиран е цялостен ремонт на покрива, третиране на дървесината срещу вредители, реставрация на двойната дворна врата, таваните, дъсчените настилки и др. Ще бъдат подменени инсталациите, ще има ново, подходящо осветление. Ще бъде създаден детски кът със самостоятелен санитарен възел, а съществуващите санитарни възли в двора на хана ще осигуряват достъп за хора с двигателни затруднения. Предвидена е доставка на ново обзавеждане и оборудване, включително за видеонаблюдение и охрана. Музейните специалисти са особено удовлетворени, че е осигурено финансиране за дигитализиране на експозицията и за изработването на дигитални презентации.
Тя е вторият музей, в който започна възстановяване след започналите преди двайсетина дни ремонти в къщата на Добри Чинтулов. Дейностите продължават в Музея на сливенския бит и калдъръмената улица пред входа му, Държавната сукнена фабрика /стария затвор/ и площадното пространство пред нея. Напълно обновена ще бъде въжената линия /лифта/ от Сливен до местността Карандила, а частични ремонти ще има на крепостта „Туида“. Ще бъде обособен Туристически информационен център в сградата на Община Сливен. Общата стойност на финансирането е малко над 9,6 млн. лева.
Всички планирани дейности са в рамките на проект BG16RFOP001-6.002-0015-C01 – Интегриран проект за развитие на туризма и подобряване на културната и историческата инфраструктура в Община Сливен, финансиран по ОП „Региони в растеж“, приоритетна ос: 6 „Регионален туризъм“, бюджетна линия: BG16RFOP001-6.002 „Развитие на туристически атракции“, както и с финансов инструмент от Фонда за устойчиви градове.
120 участници се надпяваха и надсвирваха в 33-ия Национален Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“ в Средец. Вече са ясни и отличените тази година. Приз „Фолклорен венец „Божура“ бе присъден на Стела Петрова, ученичка от 11 клас на Националното училище за изкуства „Добри Христов“, град Варна. Тя е завършен..
С авторски концерт с детски творби на проф. Борислава Танева ще завърши второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Бургас. Събитието е от 19:00 часа в залата на Културния дом на нефтохимика и ще обедини талантливи млади изпълнители, професионални музиканти и съмишленици на професор Танева в един пъстър спектакъл. „Музикалното..
Работещите в музеите и галериите в Бургас протестираха символично в Нощта на музеите и в навечерието на Международния ден на музеите -18 май. С лентички, деклариращи протеста, служителите на Регионалния исторически музей посрещаха стотиците бургазлии и гости на града, дошли да разгледат експозициите в Нощта на музеите. Председателят на..
За поредна година Регионалният исторически музей в Бургас ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите на 17 май (събота). Всички събития в програмата са с вход свободен от 18.00 до 00.00 ч. В четирите експозиции на музея - Археологическа, Етнографска, Историческа и Природонаучна ще бъдат представени 6 изложби и ще се проведат..
Европейската нощ на музеите в Сливен ще бъде официално открита от 18.00 часа, със съвместна винилна изложба на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ и Музей на текстилната индустрия под мотото „120 години музей в Сливен“. Тя ще бъде разположена в централната пешеходна зона. Всички музеи и галерии в града отварят безплатно вратите си за..
Авиомузей Бургас се присъединява към инициативата Европейска „Нощ на музеите“. От 17:00 до 22:00 часа входът ще бъде свободен за всички посетители, които са любопитни да се запознаят отблизо с историята на българската авиация, чрез колекцията от летателни апарати. Пет самолета могат да бъдат разгледани отвътре - това са товарният Ан-12, също..
За 33-и път Средец събира талантливи деца и младежи до 18 години, за да им предостави сцена на Националния Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“. Тази година в него ще се включат над 120 индивидуални изпълнители и състави от цялата страна . Конкурсната програма започна в 9,30 часа пред читалището в града. А..
120 участници се надпяваха и надсвирваха в 33-ия Национален Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“ в Средец. Вече са ясни и..
Авиомузей Бургас се присъединява към инициативата Европейска „Нощ на музеите“. От 17:00 до 22:00 часа входът ще бъде свободен за всички посетители,..
Работещите в музеите и галериите в Бургас протестираха символично в Нощта на музеите и в навечерието на Международния ден на музеите -18 май. С..