Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Синдикатът на българските нефтохимици "Лукойл" изпрати писмо до президента заради концесията на "Росенец"

Снимка: БГНЕС

Синдикатът на българските нефтохимици "Лукойл" изпрати писмо до президента Румен Радев, в което се изразява несъгласие с  прекратяването на концесията на "Лукойл" на терминал "Росенец". Те призовават държавния глава да  използва правомощията си и да спре решението на Народното събрание.

В писмото се посочва , че решението е взето без аргументиран дебат в пленарна зала и без обществено обсъждане. Нефтохимиците твърдят, че съществува сериозен риск от нарушаване на непрекъснатите доставки на суровини за бургаската рафинерия, което представлява  заплаха за благосъстоянието на хиляди работници от комбината и на сервизните организации, както и за приходите в бюджета.

Пълният текст на писмото (без редакторска намеса):

"През изминалата седмица станахме свидетели на въпиеща гавра със законността!

В рамките на няколко минути Народното събрание прие на две четения наведнъж съдбоносно за българската енергетика решение за прекратяване на концесията на „Лукойл” за терминала „Росенец”. Това беше направено без аргументиран дебат в пленарна зала, без обществено обсъждане, без необходимата оценка на въздействието, без надлежна обосновка.

Заради отмяната на концесията съществува сериозен риск от нарушаване на непрекъснатите доставки на суровини за бургаската рафинерия единствената в България и същевременно най-модерният комплекс на Балканите. Възможните проблеми в работата на рафинерията представляват заплаха за благосъстоянието на хиляди работници от нефтохимическия комбинат и на сервизните организации, както и за приходите в регионалния и държавния бюджет.

Действията на депутатите изглеждат не просто като провокация, а като опит за превземане с цел унищожаване на едно успешно предприятие и същевременно на съдбата на работещите тук хора. В чий интерес действат депутатите? Да предположим, че на вносителите на горива, които ще увеличат доставките чрез инфраструктурата на други пристанища и ще напълнят джобовете си за сметка на бедственото положение на работещите в завода и увеличените сметки по бензиностанциите и хранителните магазини.

Това безобразие се прикрива с аргументи за санкции срещу компанията, което не е вярно. „Лукойл”, като оператор на терминала „Росенец”, не е обект на санкции от страна на ЕС и САИД.

Още по-възмутителни са упреците КЪМ завода и терминала в контрабанда, въпреки че не е представен нито един факт, а цялото оборудване на терминала е снабдено с автоматизирани системи за отчитане и денонощно видеонаблюдение. Ако  бива да се превръщат в спекулации на депутатите, още повече че някои от тях самите са имали проблеми със закона.

Уважаеми г-н Президент, Вашият професионализъм, компетентност и политически опит ни дават основание и надежда, че Вие разбирате колко безпочвени са обвиненията на депутатите. България получи дерогация от ембаргото. Това бе направено, за да се запазят ниски цените на горивата на нашия пазар, да се предотврати стремителния ръст на инфлацията и затрудненията с доставките на горива.

Кога се превърнахме в държава, в която обвинени в корупция депутати определят държавната политика? Няма съмнение, че в дъното на историята с нашия завод стои нечий личен интерес. Само така може да се обясни липсата на реални аргументи в полза на решението на Народното събрание, безпрецедентната скорост на приемане на закона, както и изключването от текста му на задължението за уведомяване на Европейската комисия. Очевидно е, че това е опит да се прикрият следите.

Поради всички гореизложени причини ние, работещите в бургаския завод, Ви молим да използвате всички Ваши правомощия, за да спрете незаконното и безсмислено решение на Народного събрание от 21 юли 2023 г."




По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полагат подземни електропроводи към Сарафово през 2025

За поредна година ЕВН България акцентира върху важни инвестиции по отношение подобряване на обслужване на електро- разпределителната мрежа и повишаване сигурността на клиентите, съобщи за БНР Бургас говорителят на компанията Крум Косев. През 2024 инвестирането е било насочено към въздушни линии, трафопостове и различни елементи.През изминалите месеци..

публикувано на 18.12.24 в 18:25

Община Карнобат все още очаква средства от държавата за гаровия площад

Община Карнобат все още очаква от държавата пари, за да се разплати с фирмата-изпълнител на ремонта на гаровия площад, каза кмета Георги Димитров. Държавата бави плащания по ключови проекти в Карнобат "Получихме един аванс от 180 хил. лева с ДДС, а площада е пред завършване. Фирмата направи искане за междинно плащане, около  350 хил...

публикувано на 17.12.24 в 16:17
НАП в Бургас

Изтича срокът, в който да се заяват данъчните облекчения за деца чрез работодателя

Остават осем работни дни, в които родителите могат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си. За целта е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. Размерите на..

публикувано на 17.12.24 в 15:30

България остава последна в ЕС по материално благосъстояние и БВП

И през 2023 г. българите бяха с една от най-слабите възможности за потребление на стоки и услуги в рамките на целия ЕС, като т.нар. "фактическо индивидуално потребление" (AIC) беше с 30% под средното за Съюза (или 70% от средноевропейското ниво), докато в Люксембург беше с 36% над средноевропейското (или 136% от осредненото ниво), показват последните..

публикувано на 17.12.24 в 12:56

Такса смет да скочи от 1.3 на 2 промила, иска администрацията в Бургас

Такса смет за бургазлии да поскъпне от 1.3 на 2 промила за 2025-та година, предлага администрацията в морската община.  Сред мотивите са ръстът на минималната работна заплата от догодина и острият дефицит на средства, които не могат да покрият разходите. Целта е да се изпълнят предвижданията по План-сметката за дейностите по събиране, извозване,..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Без напояване има риск България да излезе от картата за производство на земеделска продукция

"Недоволни сме, защото  след 2 години протести и ясно заявяване от наша страна какво е необходимо за сектора, за да стои здраво на краката си, се върнахме в изходна позиция. “ С тези думи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите и член на Управителния съвет на националната асоциация Радостина Жекова обясни стачната..

публикувано на 16.12.24 в 09:50

Държавата възстанови разходите на хотелите за настанените украинци за второто тримесечие на 2024 г.

Министерството на туризма изплати 4,063 млн. лева на хотелите и почивните бази, които са настанили украински граждани, получили временна закрила в България, и осигурили им подслон и храна. Средствата покриват разходите им за месеците март, април, май и юни 2024 г. Те са по Програмата  за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с..

публикувано на 13.12.24 в 13:09