Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сезонът в Слънчев бряг – по-кратък от очакванията и по-лош от прогнозите

Туристите стават все по-бедни, разказват продавачи и ресторантьори



По-кратък от очакванията и по-лош от прогнозите - така накратко описват представителите на туристическия бранш летния туристически сезон тази година. Преди дни хотелиери в Слънчев бряг обявиха, че намаляват цените на туристическите пакети. Това се случва в разгара на лятото и е симптом за трудностите, с които трябва да се справи браншът.


Най-големият курортен комплекс по българското Черноморие – Слънчев бряг, в момента е с полупразни паркинги. Проблем с паркирането на колите този сезон няма, причината е може би във възобновените интензивни чартърни програми. Много търговски обекти вече са затворени, все едно сезонът е приключил. Ресторантите са празни. Единствено на плажната ивица има стълпотворение, което показва че туристи не липсват, но в горещия ден те са избрали прохладата край морето. Търговци и ресторантьори определят сезона като кратък и пълен с предизвикателства.

"Май и юни имаше дъждове, нямаше хора. Слаб сезон. Измъкнахме се, но не е това, което очаквахме. Подочух, че от Германия трябваше да дойдат 1 200 000, заради тази провокация с "мръсната вода" не дойдоха. Сигурно това е от полза на конкурентите – Гърция и Турция, може те да са го предизвикали като слух. Водата е чиста, ама има отлив. Руски туристи като няма… Най-много поляци има, румънци."

"Търговците няма как да са доволни. Наистина имаше много хора, но туристите бяха много бедни. Създаде се тарапана, с много хора, но бедни. Сезонът стана 45 дена, да има работа, но това лято нямаше и такава."

"Сезонът го няма, 20 дена. Кое му е добре? Ела, стой и ги чакай, да видиш дали има."

"Инклузивът разби бизнеса."

"Много е зле положението – минимум 30% надолу от предишни години. Не сме само ние, заведенията, виновни за цените. С този разлив – за Украйна, това много повлия ситуацията тук. Отлив има, и то доста стабилен. Не само от българи, но и от чужденци."

На фона на трудностите хотелиери отчитат близо 20% ръст на туристите в сравнение с миналата година. Информациите, че морето е замърсено, са довели до отлив на българските туристи през последната седмица. Това е и причина за форсмажорното решение цените на туристическите пакети да бъдат намалени преди началото на септември.

"Сезонът стартира много плахо, много трудно за всички, предвид всички фактори, които повлияват. След 15 юли нещата се нормализираха. Постигнахме 80% заетост на легловия капацитет. Имаше отменени резервации от немски пазар, от скандинавските страни. Там хората много се повлияват от такива антиреклами. Най-много посетители имахме от Полша, от Англия се завърнаха туристите, Израел", коментира пред БНР Елена Андонова, регионален председател на Българската асоциация за туризъм.

"Но към края на август отново към сектора се изляха доста неверни информации и имахме анулации."

Според Андонова около 20% е прирастът на туристопотокът за този сезон.

Намаляването на цените обикновено става от 1 септември или след 25 август. Тази година заради отлива на туристи е било предприето по-рано, пояснява още Елена Андонова. По думите ѝ в някои от хотелите намалението може да достигне до 50% от пакетната цена от началото на септември.

"Лятото беше трудно. Трябваше да се оцелява, специални оферти имаше пуснати немалко през сезона", описва трудностите през настоящия сезон хотелиерът Елена Иванова, която е представител на Съюза на частните собственици в Слънчев бряг.

"Не бяха толкова активни резервациите. Канселирани не много, но нямаше много нови резервации. До ден днешен не мога да си отговоря на какво бяха базирани тези бомбастични очаквания за невероятен сезон."

40 на 100 ръст на полетите се очаква през септември и октомври.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатна платформа информира за пътя на добрата храна

Безплатна платформа помага на малки семейни ферми и земеделски производители да стигнат до потребителите. Както и обратното, хората от даден район да знаят близо до тях откъде могат да си купят директно качествени и вкусни български продукти. Това предлага „Роден Дар“ . Инициаторите са трима приятели, обединени от идеята да създават лесен път на..

публикувано на 07.01.25 в 10:00
Плаж „Лозенец„

Туристическият бранш с позитивни очаквания и за зимата, и за лято 2025

Близо половината от чужденците, които идват у нас - 46-47%, влизат с цел туризъм . Две трети от обема се падат на морските курорти и пропорциите ще се запазят. Това каза пред БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. По думите му, за предстоящия летен сезон има добри новини на пазар Германия на фона на..

публикувано на 07.01.25 в 08:55

Проектът на Общия устройствен план на Поморие ще бъде обсъден през януари

Сред най-важните задачи за 2025 година пред Община Поморие е приемането на Общия устройствен план. Дългогодишната сага е пред приключване. Кметът Иван Алексиев очаква стратегическия документ за развитието на общината да е факт до края на годината: " В момента е качен на официалния сайт на МОСВ. Всеки може да се запознае и да пусне своето становище,..

обновено на 06.01.25 в 12:45
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

"11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър. 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за ножицата в..

публикувано на 06.01.25 в 10:49

Поскъпват хранителните стоки на едро у нас

Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..

публикувано на 05.01.25 в 10:16

Туроператорите очакват добра година

Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил  Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.  През 2025 г...

публикувано на 04.01.25 в 13:58

НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск

След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..

публикувано на 02.01.25 в 15:19