Държавният резерв да поеме управлението на базите на "Лукойл Нефтохим" за съхранение на горива, реши парламентарната комисия по енергетика с промени в Закона за запасите от нефт и нефтопродукти. Предложението е на ГЕРБ и ДПС. Това е една от спешните поправки в Закона за прилагане на изключението за руския петрол.
С 10 гласа "за" и нито един "против" Парламентарната комисия по енергетика прие на първо четене промените в Закона за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти. Според тях търговците на горива вече ще имат правото да държат до 70% от задължителните 100 дневни запаси от нефт и нефтопродукти в чужбина на територията на държава, членка на Европейския съюз и само 30% на територията на България.
Сега те са длъжни да държат 100% от запасите си в нашата страна. Ако сега собственик на акцизен склад откаже на търговец на горива да му се съхраняват горивата, глобата е символична от 500 до 2000 лева. Прието бе предложението на ГЕРБ и на ДПС глобата да бъде много по-висока - от 1 до 2 милиона лева при първо нарушение, а при повторно до 5 милиона лева и отнемането на лиценза.
Така ще се реши несправедливост, тъй като над 90% от лицензираните акцизни данъчни складове на територията на България са собственост на "Лукойл" и компанията злоупотребява със своето положение на пазара. Окончателно промяната трябва да бъде приети на първо четене на пленарното заседание в петък.
С тържествена церемония в Бургас в присъствието на посланика на Израел Йосеф Леви Сфари и външния министър Георг Георгиев завърши 12-тото издание на Международния литературен и филмов ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена“. БНР също връчи своя награда. Инициативата за събитието е на Центъра за еврейско-българско..
И в Сливен се проведе протест срещу въвеждането на еврото на площада пред сградата на общината. Ораторите най-често коментираха, че смяната на лева с евро ще бъде огромна загуба за България. Ако приемем еврото, това значи, че ние се отказваме от национален суверенитет. Протестиращите обявиха аргументите си против европейската валута: Как какво ме..
Над 300 души се събраха на площада пред общината в Бургас, за да протестират срещу въвеждането на еврото. Те се обявиха за запазване на българския лев и за провеждането на референдум по темата. Митинг-протестът започна със скандирания: "Искаме си лева!" "Референдум!", "Не на еврото!" и "Оставка!". Снежана Йорданова от партия..
В Ямбол стотици излязоха на протест с настояване за референдум и отлагане на приемането ни в еврозоната. За кратко движението до областната управа беше спряно. Национален протест има в столицата, както и в редица други градове на страната. Според някои от хората в Ямбол в момента е рисковано приемането на единната европейска валута: "Излизаме, за..
Най-добрите български брейк танцьори ще се качат на сцената на Летния театър в Бургас, за да участват в държавното брейк първенство. Началото е в 18 часа. Повече от 100 лицензирани състезатели от София, Добрич, Враца, Разград и Бургас ще мерят сили в индивидуални битки, отборни предизвикателства и уникални шоу изпълнения. Участниците са разделени във..
С тържествена церемония в Бургас беше открита паметна плоча на д-р Дянко Пръвчев – кмет на града между 1939 и 1944 г. Тя се намира на фасадата на къщата, в която е живял и работил на ул. „Антим Първи“ №32. Инициативата е на Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” и е част от програмата на Международния младежки литературен и филмов фестивал..
В 9 часа водолази ще се съберат за поредното почистване на пристанището в Созопол. Водолазният инструктор Найден Недев, който е инициатор на идеята, каза че това ще е втора акция за годината, с което почти ще изчистят порта. Фокусът днес е районът, където са туристическите корабчета като ще се включат много доброволци както и военни водолази, и..
Поради възникнала аварийна ситуация на магистрален водопровод днес, 30 май са възможни спирания и аномалии на водоподаването на населените места от..
Над 300 души се събраха на площада пред общината в Бургас, за да протестират срещу въвеждането на еврото. Те се обявиха за запазване на българския лев и..
И в Сливен се проведе протест срещу въвеждането на еврото на площада пред сградата на общината. Ораторите най-често коментираха, че смяната на лева с евро..