Моите спомени при ходенето на концерти са свързани с известна степен консумиране на алкохол. Независимо дали в София, Лондон или тук във Вашингтон наслаждаването на любими артисти на живо е съпроводено с биричка - две или някакъв коктейл. Е, на концерти цените ми се струват по-високи от обикновено, но все пак така съм свикнал. И имам някакво усещане, че не съм единственият.
Подобни навици помагат на концертните зали да съществуват. Все пак голяма сума от приходите от концертите отиват не при залите, а при артистите и приходите от напитки са важни. По информация на Toast, американски оператор на ПОС терминали, печалбата от алкохол тук в Щатите може да достигне 80 процента, което означава че при на всеки похарчен за алкохол долар заведението печели осемдесет цента.
Продажбите на алкохол са ключови при поддържането на концертните зали и някои нови тенденции са обезпокояващи за собствениците, особено на по-малки места и особено когато става въпрос за концерти с публика от по-млади.
Поколението Зед (Z) пие по-малко алкохол. Става дума за родените между 1997 и 2012-та. Тенденцията започна да се забелязва по-сериозно преди около две години, когато допитване на Gallup в Щатите показа, че от хората на възраст между 18 и 34 пият по-малко от преди. Това проучване от 2021-ва също показа, че хората от всички възрастови групи консумират средно по 3.6 питиета на седмица в сравнение с 4 през 2019-а и 5.1 през 2003. Според друго проучване на Texas State University броят на студентите, които се въздържат от алкохол се е покачил от 20 до 28 процента в периода 2002 - 2018-а година. От Bloomberg през март съобщиха за подобна тенденция и на Острова.
През лятото темата бе засегната отново в анализ на Billboard, където различни експерти подчертаха важността на продажбите на алкохол в заведенията. Беше изтъкнато, че ситуацията е създала нови предизвикателства при така или иначе изострените от пандемията от ковид-19 финансови проблеми. Тенденцията за пиене на по-малко алкохол може да е добра от здравословна гледна точка, но не толкова добра за заведенията за концерти, които така или иначе работят много усърдно, за да могат да съществуват.
Какво се прави? Над какви решения се работи? David Slutes от Club Congress в Тусан, щата Аризона казва за Billboard:
“На неща, на които се присмивах преди година-две, като безалкохолни коктейли, сега обмислям сериозно.” Това може би е едно от решенията, особено като се има предвид, че по данни на Nielsen е имало скок от около 21 процента в продажбите на безалкохолни коктейли в периода август 2021 - август 2022. Slute казва също, че друга възможност е съдържащи канабис напитки. Ако се върнем на проучването на Texas State University там също е отбелязано покачване на консумацията на марихуана. Казвам това с уточнението, че в над 20 щата в Америка, включително столицата Вашингтон употребяването на марихуана за удоволствие е легално.
Какви са вашите наблюдения по концертите в България? Пият ли по-младите по-малко алкохол? По-модерно ли е сега да не се пие алкохол на концерт?
Споделете впечатления във Facebook страницата на предаването Мюзик Пойнт.
Следващата седмица в Мюзик Пойнт Акцент: Поп културата в Америка приема с пълни обятия испаноговорящи песни. Какво означава това?
Не пропускайте двучасовото предаване Мюзик Пойнт за хитовете на Америка и Великобритания с водещ Младен Петков в неделя от 19 по БНР Бургас.
ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 23 АПРИЛ! „Животът е сцена, а всички ние сме актьори“ – според максимата на Шекспир посрещаме 23 април, обявен за Световен ден на книгата и авторското право от ЮНЕСКО. Добро утро в сряда! Търсим истината и предлагаме различни гледни точки от театъра, наречен живот и в сутрешния ефир на БНР – Бургас...
Темите в предаването днес: За заупокойна литургия за покойния папа Франциск се събра и бургаската католическа общност в храма "Дева Мария Богородица". Тя беше водена от енорийският свещеник отец Марчин. За посланията на папа Франциск и как приеха в морския град новината за кончината, интервю на Елена Димитрова. Предстои публично обсъждане..
Добро утро във вторник! Делникът да започнем с усмивка и добро настроение! Екипът ни днес ви желае успешно начало на новата работна седмица - звукорежисьор е Ваня Желева, новините представя Християна Йорданова, водещ е Стефка Бакърджиева. След Великден започва Светлата седмица. Нарича се така, защото възкресението на Христос донася..
Новите приветствия са лаконични, изчерпват се с ту ту и куку. Меметата в мрежата са толкова колкото и изцепките на един от бившите ни премиери. Компаниите за стикери печелят луди пари, а народния фолклор се обогатява ежедневно. Празник е, за жалост помрачен от кончината на папата, но днес няма да говорим за политика. Аз съм Калина Енчева и заедно със..
Честит Великден, от варяме очи с усмивка в началото на Светлата седмица! В нея се прославят светите апостоли и Св. Богородица. Вторият ден на Великден е известен като "разтурни" понеделник. Свързан е с обичая "размятване на яйца" за предпазване от градушка и за плодородие. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред учениците..
Отново сме готови да ви разкажем за положителни примери и каузи в ежедневието ни, да ви срещнем с добри хора и да ви заредим с положителни емоции. Отворете сърцата си за историите за Доброто, ще ги споделим с вас с любов и надежда. Звукорежисьор ще е Иво Дежев, автор и водещ - Стефка Бакърджиева. Темите в предаването ни от 17 до 18..
Христос Воскресе! На Великден стават чудеса! По-специален е и днешният, когато православни, католици и арменци заедно посрещат Христовото възкресение. А в неделния следобед, докато навсякъде ухае на агнешко и козунак, добре дошли времето за уикенд релакс – „Ева в неделя“. Приятни срещи обещаваме в ефира на БНР – Бургас, ето какво ни предстои:..
Новите приветствия са лаконични, изчерпват се с ту ту и куку. Меметата в мрежата са толкова колкото и изцепките на един от бившите ни премиери. Компаниите за..
Добро утро във вторник! Делникът да започнем с усмивка и добро настроение! Екипът ни днес ви желае успешно начало на новата работна седмица -..
ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 23 АПРИЛ! „Животът е сцена, а всички ние сме актьори“ – според максимата на Шекспир посрещаме 23 април, обявен..