Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мюзик Пойнт Акцент: Испаноезичната музика като част от американската поп култура

4
Визиите са предоставени от: Virginia Records/Sony Music Latin

Последното ми яко нощно денс преживяване бе неотдавна, на рождения ми ден, когато бях в една от емблемите на Вашингтон -  Nellie's Sports Bar. Там  отлично справящ се диджей смесваше разгорещяващи тракове предимно от американски арендби и хип-хоп листи. В разгара на купона диджеят пусна и La Mamá de la Mamá на El Alfa, CJ, CHAEL PRODUCIENDO - безпощаден латино трак, който покачи още повече градуса на емоцията. И на други места във Вашингтон съм попадал на моменти, в които испаноезична песен да се приема с пълни обятия. Оказва се, че това не е характерно само за американската столица или пък за места, в които има голяма концентрация на испаноговорящи. 

В Съединените Щати е нормално да видите испански на официални знаци и да го чуете от телефонно меню за обслужване на клиенти. Това е логично в страна с 62.5 милиона латиноамериканци, които съставят приблизително 19 процента от населението (по данни на Pew Research Center от тази година). Испанският може да се види на указателни табели и тем подобни, но до каква степен съществува в мейстрийм културата? До колко масовият потребител консумира испански?

Ако съдим по класацията за албуми Billboard 200 – доста повече от преди. Едно от доказателствата – неотдавна пуерториканският изпълнител Bad Bunny, който пее само на испански достигна върха в Billboard 200 за трети пореден път – сега с Nadie Sabe Lo Que Va a Pasar Mañana. 

Три поредни албума изцяло на испански до номер едно за Bad Bunny– няма друго такова постижение до момента. Billboard отбелязва, че латино артисти дълго време не са били приемани на големи мейстрийм сцени защото или са пели само на испански или не са можели да говорят добър английски, или пък защото испанският акцент не е бил приеман сред широката публика за сметка на приеманите за по-елитни британски или френски.

Два примера в Billboard илюстрират не много позитивните нагласи в миналото. Когато през 2013-а роденият и израсналият в Ню Йорк Marc Anthony изпълнява God Bless America на бейзболна игра той получава лавина от критика в социалните мрежи с твърдения, че той не е достатъчно американец. Друг пример – 1999 Ricky Martin изпълнява грамаданския си хит La Copa de La Vida на наградите Grammy, но прави това на английски език. Струва си да се спомене и тенденцията преди 2017-а да няма достатъчно роли на латиноамериканци във филмите и по телевизията. Тогава 18 процента от американското население са латиноамериканци, но латиноамериканските роли са били едва 5.8 процента (по данни на Annenberg School of Communication на USC, цитирани от Billboard). 

Но 2017-а е повратна година. Тогава светът е завладян от Despacito – безпощадният хит на Luis Fonsi, Daddy Yankee и Justin Bieber.  Отбелязва се началото на възход, който продължава и днес. Сега по повод третия албум на върха за Bad Bunny Leila Cobo написа наскоро за Billboard:

„Латино лицата най-накрая станаха по-видими и латино културата най-накрая не е възприемана просто като нещо чудато, колоритно или чуждо, а като част от самата тъкан на тази страна.“

Cobo доказва твърдението си и с примера когато на 21-ви октомври Bad Bunnу като водещ на един от епизодите  на комедийното шоу по телевизия NBC - Saturday Night Live  в монолога си от екрана на национална телевизия говори както на английски, така и на испански.

Esther Zuckerman от The Atlantic допълва:

“С Bad Bunny като водещ шоуто бе безкомпромисно двуезично и толкова по-добро заради това.”

Рекордът на Bad Bunny от три последователни испаноезични албума на номер едно в поп чарта е забележителен. Но неговото влияние прескача света на музиката. В Loyola Marymount University се изучава предмет посветен на него -  “Bad Bunny и съпротивата в Пуерто Рико.” Преподавателят Vanessa Díaz казва в статия качена на сайта на университета:

“Bad Bunny е сериозна културна фигура и има нужда да разберем тежестта на неговото влияние…От начинът, по който използва езика до половото представяне и сексуалната флуидност той дава пример, че ние винаги еволюираме като хора и че е окей да сме безпардонно себе си.” 

Benito (както също е познат) не е единствената звезда оформящ вълната от по-голямото вплитане на латино културата в американската идентичност.  В поп плейлистите наред със звезди пеещи на английски можем да видим и такива като Shakira, Nicki Jam, J Balvin и Maluma, които пеят на испански.

Испаноезичната музика е тук и влиянието й ще бъде все по-осезаемо в Щатите. Може и да не се разбира от всички, но да живееш в България означава да си наясно, че е възможно да се радваш на песни дори  без да разбираш за какво се пее. 

Когато по време на монолога си в  Saturday Night Live Bad Bunny започна да говори на испански на екрана се изписа „говори на неанглийски език.“ Тогава той призова да променят надписа и на екрана се появи „говори на по-секси език.“ 

Латино звездите са на преден и централен план и не само в специализираните чартове. Oт началото на година до сега във включващите всички жанрове класации на Billboard има рекорд от поне 70 влезли латино песни. Това е преди излизането на новия албум на Bad Bunny, от който още 22 латино тракове се наместиха в изброяването на Америка.

Следващата седмица в Мюзик Пойнт: успехът на презаписаните албуми на Taylor Swift променя договорни отношения между звукозаписни компании и изпълнители.

Не пропускайте двучасовото предаване Мюзик Пойнт за хитовете на Америка и Великобритания с водещ Младен Петков в неделя от 19 по БНР Бургас. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Булевард Демокрация" на 23 април

Усетиха ли бургазлии земетресението по обед и знаем ли как да реагираме  в подобни ситуации? Премиерът Росен Желязков е на посещение в Бургас. Той ще присъства на официална церемония по повод приключването на проекта  за изграждането на ново дълбоководно корабно място на пристанище "Запад". Фирма, която има разрешително за използване на..

публикувано на 23.04.25 в 14:15

ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 23 АПРИЛ!

ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 23 АПРИЛ! „Животът е сцена, а всички ние сме актьори“  – според максимата на Шекспир посрещаме 23  април, обявен за Световен ден на  книгата и авторското право от ЮНЕСКО. Добро утро в сряда! Търсим истината и предлагаме различни гледни точки от театъра, наречен живот и в сутрешния ефир на БНР – Бургас...

публикувано на 23.04.25 в 07:05

"Булевард Демокрация" на 22 април

Темите в предаването днес: За заупокойна литургия за покойния папа Франциск  се събра и бургаската католическа общност в храма "Дева Мария Богородица". Тя беше водена от енорийският свещеник отец Марчин. За посланията на папа Франциск и как приеха в морския град новината за кончината, интервю на Елена Димитрова. Предстои публично обсъждане..

публикувано на 22.04.25 в 15:00

ОЧАКВАЙТЕ В „АКЦЕНТИ“ НА 22 АПРИЛ:

Добро утро във вторник! Делникът да започнем с усмивка и добро настроение! Екипът ни днес ви желае успешно начало на новата работна  седмица  - звукорежисьор е Ваня Желева, новините представя Християна Йорданова, водещ е Стефка Бакърджиева.   След Великден  започва Светлата седмица.  Нарича се така, защото възкресението на Христос донася..

публикувано на 22.04.25 в 06:30

Булевард Демокрация на 21-ви април

Новите приветствия са лаконични, изчерпват се с ту ту и куку. Меметата в мрежата са толкова колкото и изцепките на един от бившите ни премиери. Компаниите за стикери печелят луди пари, а народния фолклор се обогатява ежедневно. Празник е, за жалост помрачен от кончината на папата, но днес няма да говорим за политика.  Аз съм Калина Енчева и заедно със..

публикувано на 21.04.25 в 14:55

Отвори очи с БНР Бургас на 21 април

Честит Великден, от варяме очи с усмивка в началото на Светлата седмица! В нея се прославят светите апостоли и Св. Богородица. Вторият ден на Великден е известен като "разтурни" понеделник. Свързан е с обичая "размятване на яйца" за предпазване от градушка и за плодородие. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред учениците..

публикувано на 21.04.25 в 07:53

ОЧАКВАЙТЕ В „ИСТОРИИ ЗА ДОБРОТО“ НА 20 АПРИЛ:

Отново сме готови да ви разкажем за положителни примери и каузи в ежедневието ни, да ви срещнем с добри хора и да ви  заредим с положителни емоции. Отворете сърцата си за историите за Доброто, ще ги споделим с вас с любов и надежда. Звукорежисьор ще е Иво Дежев, автор и водещ - Стефка Бакърджиева.  Темите в предаването ни от 17 до 18..

публикувано на 20.04.25 в 15:00