Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Браншови организации притеснени от нова наредба за транспортирането на стоки

Снимка: Ани Петрова

В битката със сивата икономика Министерството на финансите въведе нова наредба за транспортирането на определени стоки. Тя се отнася за контрол на стоки с висок фискален риск, каквито са месото и месните продукти. Наредбата е в сила от 1 октомври за стоки, които влизат или излизат от България. От Нова година обаче тя ще действа и за транспорт на стоки с висок фискален риск вътре в страната.

Представители на браншови организации са сериозно притеснени от ефектите, които тази наредба ще има както върху бизнеса им, така и върху потребителите.

Изпълнителният директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ Фиш Йордан Господинов посочи пред БНР, че рибата, добивана в българската акватория на Черно море, е между 12 и 15 хил. тона. Освен риба, се ловят също миди и рапани, добави той. По думите му обаче тези данни са без сивата икономика. По тяхна преценка делът на сивата икономика е около 25-30%.

В интервю за предаването "Преди всички" Господинов предупреди, че след Нова година тази наредба ще е "страшен тормоз" за всички:

"Ние трябва да назначим по двама работника в предприятие, особено тези, които са експортно и импортно ориентирани. Тази наредба ни е тежест. Ние предложихме няколко варианта, описали сме ги в писмо до министъра и до Спецов – да използват възможностите, които дава тяхната институция - да осъществяват контрол или да направят одит на определени фирми, т.е. избирателно да проверяват фирми, да направят оценка на риска, да преценят фирмите, които са рискови, и да си ги дебнат, а не всяка фирма. Ставаме луди с това нещо".

Изпълнителният директор на Асоциацията на месопреработвателите д-р Диляна Попова посочи пред БНР, че и техните проблеми са идентични. Тя допълни, че всички данни се попълват ръчно. Ако се допусне някаква грешка, тя няма как да бъде коригирана или да бъде анулирана декларацията, предупреди д-р Попова.

"При всяко товарене трябва ръчно да се въвежда клиент по клиент, продукт по продукт. Едно предприятие произвежда 100-200-300 асортимента и всеки един асортимент като се въведе ръчно, това изисква доста време. Това е проблем. Системата още сега често блокира, като се има предвид, че тя за момента действа само за внос и износ. От 1 януари очакваме да има доста по-сериозни проблеми, което ще забави доставките, съответно подлежим на санкции, когато не можем да си изпълняваме сроковете за доставки в търговската верига".

Д-р Попова отбеляза и разминаванията, които неизбежно се получават при доставката на продукти.

Според нея всичко това създава сериозна административна и финансова тежест. Тя смята, че мярката няма да спомогне за намаляване на сивия сектор, който по думите й е около 30-40%. 

От организацията настояват да се отложи действието на наредбата с минимум 6 месеца, както и да се преосмисли целият механизъм на контрол.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"За" и "против" увеличението на цената на платеното паркиране в Бургас

Платеното паркиране в града е една от най-горещите и спорни теми в Бургас, тя винаги буди дебати и много коментари. И това се отнася както за цената, така и за самото зониране. Миналата година имаше нови предложения за изменения на зоните и въвеждането на червена, но до обособяването й така и не се стигна. Паркирането беше завишено от 1 лев на 1.30..

обновено на 22.01.25 в 18:50

Над 6000 търговски дружества са начислявали погрешно ДДС от 9%

Над 6000 дружества, собственици на търговски обекти, са начислявали погрешно 9% ДДС вместо 20% след 1 януари, съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП).  Щетата за бюджета е над 1 милион лева.  През първата седмица на новата година фискалните устройства в търговските обекти, където са установени нарушенията, са издали общо 631 391 фискални..

публикувано на 22.01.25 в 16:34

Разширяват защитена зона "Силистар"

Седемчленна комисия, назначена със заповед на директора на РИОСВ Бургас, взе решение да се увеличи площта на защитена местност "Силистар". П редложението е на Асоциацията на парковете в България. В него бе предложено включването на пет поземлени имоти, съгласно Кадастралната карта и кадастралните регистри на с. Резово община Царево...

публикувано на 22.01.25 в 16:00

Предприятията подават декларация за дължими данъци за края на 2024

До края на януари 2025 година предприятията и самоосигуряващите се лица, които през четвъртото тримесечие на 2024 година са изплатили на физически лица доходи по извънтрудови правоотношения, наем или доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ и са удържали авансов данък върху тези доходи, трябва да подадат декларация за дължими данъци по чл. 55,..

публикувано на 22.01.25 в 12:30
Снимката е илюстративна

Информационна кампания за иновативните грантове за малки и средни предприятия

Стартира информационна кампания за представяне на процедурата „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия“ от Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. Мярката е с бюджет 25 млн. лв.  Насочена е към микро-, малки и средни предприятия и е под формата на фиксирани грантове за предоставяне на..

публикувано на 22.01.25 в 12:05

Дейностите по извозване и третиране на отпадъците в Царево ще бъдат малко над 5 млн.лв

Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..

публикувано на 21.01.25 в 15:20
Нефтената рафинерия Лукойл Нефтохим Бургас

Икономисти и енергетици призовават държавата да купи рафинерията в Бургас

Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..

публикувано на 21.01.25 в 15:05