Община Бургас вече няма правомощия върху територията на бившето летище Равнец и тя е държавна. 5-годишният срок, който държавата беше предоставила на общината терена, изтече. В момента територията е държавна собственост. Ние направихме всичко възможно чрез два инвеститора да си изпълним мисията, обяви днес на заседание на общинския съвет кметът Димитър Николов.
Дебатът тръгна при разглеждането на докладната, свързана с кандидатурата на Индустриален логистичен парк-Бургас в партньорство с общината с проект за развитие на парка по Програма за публична подкрепа за развитието на индустриални райони и паркове.
Тодор Йосифов от ГЕРБ обяви, че тази точка стратегически е най-важната за Бургас. Предвижда се финансирането да е за довеждаща и вътрешна инфраструктура, както и газопроводна мрежа. Тодор Иванов от ИТН върна дебата и към Летище Равнец. Ивелина Стратева, директорът на дирекция „Икономика и стопански дейности“ припомни хронологията по казуса с Летище.
„Равнец е най-голямата индустриална зона на територията на община Бургас. Имотът е държавен. Беше ни предоставен при условие, че привличаме сертифицирани инвеститори. А за такива държавата предоставя финансиране по закона за насърчаване на инвестициите като покрива изцяло разходите по довеждаща инфраструктура. Имаме 4 такива проекта, които се изпълняват на територията на община Бургас и сме привлякли инвестиране за довеждаща инфраструктура. Имаше такава възможност и за довеждаща инфраструктура и за Равнец. Дори два пъти. Имахме две постъпили конкретни инвестиционни намерения и двамата инвеститори бяха големи. Подадоха документи за сертифициране и заявиха мярката за 100% изграждане на довеждаща инфраструктура. Единият от тях е голяма публична датска компания, лидер в производството и съхранение на водород. Инвестицията бе в размер на 150 млн. лева. Проектът получи подкрепа от Общинския съвет и предварително съгласие за продължаване на процедурата по сертифициране. В същия този момент бургаски народни представители се втурнаха да „спасяват“ територията, министерства решиха, че там трябва да има летище, въпреки това, че беше предоставена територията за индустриална зона. Решението на Общинския съвет се оспорва от областния управител, инвеститорът замрази намеренията си и все още текат делата по тази процедура. Опитахме се да привлечем втора компания. Това беше голям гръцки инвеститор, който подаде предложение за 1200 дка, да развие затворен цикъл индустриална зона, която освен водород, има производство на елементи за фотоволтаици, на електрически зарядни станции за МПС, компонентни за водородната индустрия-8 производства. Заявената инвестиция беше 600 млн. лева. И това решение се оспорва от областна управа. Бургас и всъщност България загубиха шанса да бъде реализиран подобен проект.“
Двамата инвеститори са замразили намеренията си до изясняване на собствеността, уточни Стратева.
Архитект Георгиев също се включи в дебата: "Общината пропусна огромен шанс заради едни сънища на един човек. Там има решение на Министерство на транспорта, че това не е летище. Има вече решение на ВАС, че се отменя жалбата на областния управител относно решението на Общинския съвет."
От няколко години депутатът Константин Бачийски, който на последните избори се кандидатира за кмет от ПП СЕК, лансира за същата територия проект за свободна безмитна зона с карго летище и обещание за хиляди работни места под името "Планът Бачийски"
Иван Иванов от СЕК поясни, че ще подкрепят докладната, защото развитието на индустриалните зони е важно, а относно Равнец коментира:
"Ние винаги ще се противопоставяме на инвестиции, които не носят добавена стойност за Бургас. Да разполагаш фотоволтаици на място, което отредено за инвеститори, които да разкриват работни места за всички жители на града, това е нашата визия за това място. Общината отново може да поиска това място, да седнем и да видим наистина какво целим с Равнец-да развиваме производства, да създаваме работни места или разполагаме фотоволтаици."
Кметът Николов обобщи ситуацията с думите: "Птичето излетя!"
С 30% по-високи са цените на нощувките за предстоящия летен туристически сезон. Това стана ясно след среща на туристическия бранш по Южното Черноморие с министъра на туризма Мирослав Боршош, която се проведе в Бургас. Пред бранша министър Боршош отново подчерта, че създаването на Туристически гаранционен фонд е сред промените в Закона за туризма, които..
Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков. Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит: "Обсъждахме..
В новия законопроект ще бъдат детайлно описани задълженията на електроразпределителните дружества. В него се предвижда петкратно увеличение на имуществените санкции. Тогава те могат да достигнат до 50 000 лева, в случай на неизпълнение на задълженията им към българските потребители. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на среща с..
Кметът на Бургас Димитър Николов и министърът на туризма Мирослав Боршош проведоха работна среща с представители на туристическия бранш от региона. „Една от причините за посещението ми е кандидатурата на Бургас за европейска столица на културата. Това е изключително изпитание за всеки град, независимо че го превръща в значим за Европа. Аз съм много..
Делото за градските стадиони на Поморие и Каблешково ще бъде върнато на Окръжния съд в Бургас за разглеждане и решаване на открито съдебно заседание. Това реши Апелативният съд. Така е уважена жалбата на Община Поморие и е взет под внимание представения оздравителен план. Преди 17 години двете спортни бази са апортирани в дружеството „Спорт пропърти..
Министерството на иновациите започва информационна кампания за процедурата „Малки иновативни грантове за микро и средни предприятия“ от Програмата за интелигентна трансформация. Мярката е с бюджет 25 млн. лв. От нея могат да се възползват университети, научни организации, центрове за компетентност и за върхови постижения, информират от..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и ресторантьор с повече от 40 години практика, собственик на първия частен хотел в Поморие. Ресторантьорството не е пица на парче , не е дюнер кебап, подчертава той. "За една продукция от 25 лева..
Делото за градските стадиони на Поморие и Каблешково ще бъде върнато на Окръжния съд в Бургас за разглеждане и решаване на открито съдебно заседание...
Министерството на иновациите започва информационна кампания за процедурата „Малки иновативни грантове за микро и средни предприятия“ от Програмата..
Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието..