Представете си, че сте пробиваща звезда в музикалния бизнес и търсите начини да популяризирате свои песни в стрийминг платформи като Spotify, Apple Music или Amazon Music. Не сте много сигурни в маркетинговите си умения и попадате на агенция, която обещава да ви помогне. Всичко тръгва добре, има скок на стриймванията на вашите песни, ставате популярни, получавате лицензни възнаграждения, но в един момент от платформата ви свалят музиката след обвинения в измамни практики. Оказва се, че без да осъзнавате маркетинговата агенция е използвала ботове за измамно слушане на музика и това е било засечено.
Измамните тактики в стрийминг платформите са наболял проблем за музикалната индустрия. Потърпевши са както усърдно работещи пробиващи артисти, така и лейбъли, които губят пари и самите платформи, които се пълнят с некачествено съдържание.
Морган Хейдук е съосновател и съизпълнителен директор на Beatdapp – компания, която съществува от края на 2018 с цел да помага на стрийминг платформи за намиране на измами. По данни на Beatdapp 10 процента от стриймването е измамно. Tова би означавало над един милиард долара загуба за музикалната индустрия.
За Mюзик Пойнт Хейдук посочи:
“Зад около 80 процента от измамите стои финансов мотив. Тук става дума за организирана престъпност - хора, които просто търсят начини или да извлекат пари от системата или да изперат незаконно придобити финанси като използват стриймването за целта. Тази група се интересува от това дали изкарва пари или не. Ако не – те отиват някъде другаде. Смятам, че ние може да решим в голяма степен произтичащите от това проблеми посредством нашия подход. Останалите 20 процента са мотивирани от самите артисти или от името на артисти. В единия вариант артистите търсят начини за фалшиви стриймвания поради различни причини, най-вече да увеличат възприятието за тяхната популярност. От другата страна са артисти, техни мениджъри и лейбъли, които търсят помощ за маркетинг, плейлист услуги и социални медии. Те не осъзнават, че в процеса по това могат да плащат на фирма, която всъщност е ферма от ботове.”
Морган и бизнес партньора му Андрю Бейди се стремят да намалят влиянието на подобни практики.
“Нашата един вид Полярна звезда е откриването на измама, заличаването й от отчетите и общо взето правенето още по-трудно за измамниците да атакуват музикалната индустрия, защото според нас ако сме добри в тази си работа ще постигнем много. Няма да премахнем измамата в интернет, но можем да премахнем измамата в музиката ако направим достатъчно трудно да се извличат пари. Така тези, които правят това ще отидат някъде другаде,” заяви той.
Измамите при стрийминг платформите не са нещо ново. Един от по-ранните примери е свързан с България. През 2018-a Music Business Worldwide съобщава за потребител за когото се твърди, че e създал “съмнителни“ плейлисти в Spotify с песни с кодове, които насочват към България. Също се твърди, че този потребител е успял в продължение на четири месеца да „заработи“ един милион долара по манипулативен, но незакононарущаващ начин. Една от тактиките за които има съмнение, че е приложена е включване на много кратки песни (по-кратки от минута), а друга - създаване на фалшиви ъкаунти, които да слушат нонстоп плейлистите. Тук е добре да уточним, че под по-кратки песни се разбират такива около 30 секунди, защото отчисления за авторски права се плащат от някои платформи за песни, които се слушат над 30 секунди. Песните може да са никому неизвестни и дори да са само по под формата на записан шум на вятър или вода. Няма значение какво е записано. Ао са звучали поне 30 секундни собственикът им получава пари.
В началото измамнически похват е използване на ботове за слушане 24 часа на ден на 31 секунди тракове, които потребителите-манипулатори са качили. Използвано е също слагане на фалшиви имена на песни, за примамване на слушатели към тях. Сега с развитието на технологиите и методите за мониторинг подобни действия са лесно уловими, но измамниците гледат да не изостават.
Хейдук допълва: “С развитието на технологиите за детекция измамниците се опитват да са крачка напред. Те стават по-добри в имитирането на поведение на реални потребители. Ботът е програмиран да изпълнява действия, които изглеждат като такива на нормален потребител. Другото, което виждаме са откраднати акаунти. Откраднатите акаунти са интересни, защото използването им е много лесно. Хората могат да си мислят, че става дума за големи инвестиции, но има милиони и милиони акаунти, които могат да се закупят по различни причини, включително и такива за дигиталните стрийминг платформи. Това, което е полезно при кражбата на акаунти от перспективата на измамата, е че реалният потребител си слуша музика нормално и това замаскира паралелното използване на акаунта от измамниците в неактивните за потребителя часове - използване, което се фокусира върху определени песни.”
В същото време обаче има и ревностни фенове, които истински обичат определена песен или артист. Дали тяхното постоянно слушане на един трак може да се сметне като измамно?
“Много зависи от естеството на това какво феновете правят,” казва Хейдук. “Ако става дума за десетки хиляди фена, които слушат на нулева степен на звука 24 часа на ден едно и също изпълнение от акаунти с неясни потребители, акаунти, които са били купени за тези потребители нашите модели ще уловят това и ще заключат, че ситуацията не изглежда легитимна. Но ако имаме фен, който слуша само едни и същи две песни всеки ден, по десет часа на ден защото е супер страстен фен на някой артист най-вероятно моделите няма да ги накажат.”
Задачата за намиране на измами е сложна и събеседникът на Младен Петков е Мюзик Пойнт Акцент посочва, че Beatdapp e онова външно експертно крило, което с опита си може да помогне на дигиталните стрийминг платформи да засекат измама - подобно на включването на трета страна в други засегнати от измама индустрии.
Ролята на умеещите експертно да оценяват какво е измама и какво не е в стрийминг платформите ще става все по-важна. По темата се говори и действа повече. По-рано тази година бе създадена коалиция, Music Fights Fraud Alliance, която може да образова артисти и лейбъли за проблемите в тази сфера. Отделно както от Spotify, така и от Apple Music се съобщава налагане на глоби спрямо измамно слушане на музика.
Хейдук обобщава: “Определено е ясно, че нещо трябва да се направи за да се ограничи потокът от такъв вид съдържание в платформите. В противен случай ще има пренасищане от шум и боклук и според мен дигиталните стрийминг платформи няма да искат да се превърнат в твърд диск за упадъчно съдържание, което се слуша с цел-измама. А що се отнася до дистрибуторите, те не биха искали да са разпространители на съдържание, което може да бъде обект на проверки и мерки свързани с измама.”
Следващата седмица в Мюзик Пойнт Акцент: годишен топ 20 на песните, които са се представили добре едновременно в американския и британския радио чарт през 2023.
Не пропускайте двучасовото предаване Мюзик Пойнт за хитовете на Америка и Великобритания с водещ Младен Петков в неделя от 19 по БНР Бургас.
Темите в предаването днес: Каква е равносметката на обществения посредник на Бургас Тодор Стамболиев за изминалата 2024 година. Какви сигнали и жалби от граждани са постъпили при него? Разговор в студиото с омбудсмана. Започна данъчната кампания, днес от НАП Бургас дадоха брифинг, какво най-важно трябва да знаем, обобщава Калина Енчева. Кои са думите..
ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 15 ЯНУАРИ! Издуваме платната на 15-ти януари с идеята, че в средата на месеца и средата на седмицата няма да се примиряваме с нищо, което е средна работа… Добро утро в сряда! Събуждаме се с надеждата за правителство. Днес президентът Румен Радев връчва първия проучвателен мандат, а договорката вече е..
Ще издържи ли коалиционно правителство с участието на ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ, ИТН с подкрепата на формацията около Ахмед Доган, с коментар на политическата обстановка започваме предаването днес. Ще го продължим с увеличението на тарифите на мобилните оператори, очаква се същото да направи и третия. Как работят общините при липсата на бюджет и закон за..
Когато се научим да се радваме на всяко малко нещо, ще научим какво означава щастие. Утрото е тук! Да го посрещнем с усмивка и добро настроение. Стоплете се с чаша чай и смело към делника! Екипът ни днес – звукорежисьор е Ваня Желева, новините представя Християна Йорданова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето темите в сутрешната ни програма от 7 до..
Темите в предаването днес: Компромисно ли беше решението на БСП за участие в коалиционно правителство с ГЕРБ-СДС и ИТН? Разговор с един от участниците в Националния съвет и председател на областния съвет на партията в Бургас Тодор Байчев. Три случая на отвличания в бургаска област през уикенда, защо се е стигнало до тях-репортаж на Свобода Атанасова...
Днес вече снежните човеци няма да бъдат символични, а съвсем истински. Сняг вали в Бургаска област и трупа. Добро утро на 13 януари, понеделник от сутрешния екип на БНР-Бургас-Петя Янакиева и Християна Йорданова, която е новинар тази сутрин. Препятствие или радост е снегът-въпрос на гледна точка и подготовка. В две общини понеделник е обявен..
Отново сме готови да ви разкажем за положителни примери и каузи в ежедневието ни, да ви срещнем с добри хора и да ви заредим с положителни емоции. Отворете сърцата си за историите за Доброто, ще ги споделим с вас с любов и надежда. Звукорежисьор ще е Алекс Пенев, автор и водещ - Стефка Бакърджиева. Темите в предаването ни от 17 до 18..
Темите в предаването днес: Каква е равносметката на обществения посредник на Бургас Тодор Стамболиев за изминалата 2024 година. Какви сигнали и жалби от..
Ще издържи ли коалиционно правителство с участието на ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ, ИТН с подкрепата на формацията около Ахмед Доган, с коментар на политическата..
ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 15 ЯНУАРИ! Издуваме платната на 15-ти януари с идеята, че в средата на месеца и средата на седмицата няма да се..