Общинските съветници от Възраждане, СЕК и БСП заявиха в началото на дебата по докладната записка, че няма да подкрепят предложението. От групата на ПП посочиха, че гласуват „въздържал се“. Те поясниха, че е направен икономически анализ, но не са представени достатъчно документи към предложението и информацията не е представена коректно. Като пример посочиха, че не са приложени данни от обществено обсъждане.
От СЕК посочиха, че таксата се формира на база разходите за услугата. „Ако си покриваме разходите, не трябва да има увеличение“, допълни Иван Иванов от партията. Той посочи като пример, че разходите през последните години са се повишили, но и обхватът на „синята зона“ се е увеличил. Според него различните зони в града не трябва да бъдат подлагани по един и същ начин, а по-скоро таксата в Центъра да е по-висока и да има ограничение за времетраенето за паркиране. Стоян Царев от СЕК допълни, че не може да подкрепят подобно предложение за завишаване, защото няма ясни критерии защо се налага това.
Елена Кокаларова от ГЕРБ коментира, че от мотивите на докладната записка е видно, че разходната част нараства с по-големи темпове от приходната част.
Живко Табаков посочи, че увеличаването на тези такси са закъснели, въпреки че не се харесва на хората. „Когато бъде предложен проектът за бюджета за следващата година, тогава ще говорим за политики“, коментира той.
Евелина Михлаева коментира, че проблемът с паркирането е световен и не засяга само Бургас. „Решенията за централните части на градовете трябва да са кардинални. Не мисля, че бургазлии са готови за това“, посочи тя.
Относно таксата за битови отпадъци, Тодор Иванов даде пример с новата методика „замърсителят плаща“ на Европейския съюз в тази сфера. Той посочи, че този вид такса трябва значително да се завиши до 2025 г. Общинският съветник допълни, че от ИТН ще подкрепят предложението.
Христина Хаджиатанасова от ПП попита защо 14 години не се е вдигала такса смет и как Община Бургас се е справяла с разходите досега.
„До този момент се справяхме и успявахме да компенсираме тези разходи, които възникваха и освен това да правим инвестиции, които са свързани“, отговори Златина Караиванова от Община Бургас. Тя допълни, че по проектите с европейски средства, се изисква и съфинансиране.
Зам.-кметът в Общината Станимир Апостолов уточни, „синята зона“ е цена за услуга за платеното паркиране и е различна от таксите. „Цените на услугите имат и пазарен елемент“, допълни той. „За 2022 г. планираният облог е 22 200 000 лв. като приходите ще са 18 млн. лв., текущите вземания ще са на 80 %. Това е високо ниво на събираемост“, посочи зам.-кметът. Според него и след промяната за битовите отпадъци, бургазлии ще плащат по-малко за данък „смет“ и за платено паркиране, отколкото гражданите на останалите по-големи градове в страната.
Докладната записка беше приета с 35 гласа „За“, 11 гласа „против“ и 4 „въздържал се“.
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..
България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро. "За да идват още повече туристи е нужно да..
Община Царево спечели проект „Рехабилитация на уличната мрежа на територията на Община Царево“ по процедура BG06RDNP001-7.017 - Улици „Строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи улици и тротоари и съоръжения и принадлежностите към тях“, по Подмярка 7.2. - „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички..
От началото на данъчната кампания на 10-ти януари до момента към НАП - Бургас са подадени вече 366 декларации като половината са на място, в салона за обслужване, а останалите електронно и 5 по пощата. 80% от декларациите са за ползване на облекчения за деца. От началото на годината НАП - Бургас е издала 455 персонални кода, с които хората..
На фона на поскъпването на тока, на водата, на хляба и на горивата, добра новина за всички е, че не се очаква скок на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област. Към настоящия момент няма причина това да се случи, обясни Румен Христов, собственик на една от най-големите транспортни фирми в региона. Ръст може да има през..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински..
България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С..