Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановяват манастир в сунгурларското село Завет

В края на 2023 година село Завет влезе в новините по два повода. Първият беше, че при големите снегове, влакове и пътници престояха с часове на жп гарата там. Втория, че жителите на населеното място протестираха срещу новия кметски наместник и не го пуснаха в кабинета му. За по-запознатите обаче, село Завет е известно и с още нещо. Над жп линията, над населеното място, в полите на Стара планина е скътан параклисът „Св. Св. Кирил и Методий“. Той е вдигнат на мястото на древен манастир.

Предание, достигнало да наши дни, донася, че в този манастир е отсядал Княз Борис първи.

"Имаме един възрастен човек - Бай Добри, той казва, че има поверие - още цар Борис Покръстител, когато е минавал по долината на река Луда Камчия, е отсядал тук."


Инициаторите за възстановяването на манастира над село Завет са Кънчо Куцаров заедно с двама негови съмишленици Георги Димитров и Георги Йовчев. Създават сдружение с нестопанска цел. Началото е през 2008 година.

"Там, където е построен новия храм, имаше руините на стария храм. На стария манастир. Той не е като големите манастири Роженския, Рилския, но хората си го знаят като манастир и в Сливенската епархия се води като манастир."

Преди 1944 година на мястото е имало обител, в която са живели двама или трима монаси. С времето обаче манастирът се саморазрушава, цитира думите на по-възрастните жители на селото Кънчо Куцаров.


"Обаче след 9 септември не се е поддържало и беше западнало. Старото го изчистихме. Само едни стени бяха останали с турските керемиди, както е било едно време. И направихме това новото, което е."

За всичко отделят лични средства, събират дарения, приятели помагат с труд и материали. Икононстасът също ще бъде дарение. От приятел на Кънчо Куцаров.

"Иван Грудев от Айтос. Пак е с дарение неговия труд. Намерили сме от Бургас един човек, който се занимава с изписването на такива обекти. Там ще ни трябват 10 000 лева.

Един от най-големите проблеми, пред който Кънчо Куцаров и неговите приятели се изправят, е свързан със земята.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновиха стария водопровод на селската чешма в Тополица

С тарата чешма пред Кметство с. Тополица отново дарява прохлада на местните жители и гости на селото. По проект на обща стойност 12 хил. лв беше изцяло подменен стария водопровод на чешмата. Това се случи с безвъзмездно финансиране по Програма „Капка по капка“, благодарение на Фондация „Бикоуз“ в помощ на благотворителността, с финансиране на JTI и..

публикувано на 27.11.25 в 17:00
Зам.-министърът на културата Георги Султанов покани протестиращите в Министерството на културата, за да обсъдят проблемите и исканията им.

Протест на организации с проекти по ПВУ пред Министерството на културата

Представители на организации от сферата на културата, които изпълняват проекти, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, се събраха на протест пред Министерството на културата. Според тях е блокирано отчитането и е забавено изплащане на средства по процедурите, администрирани от Национален фонд "Култура", което ги изправя пред финансови..

публикувано на 27.11.25 в 16:20

Вдигат тарифите на таксиметровите шофьори в Ямбол от догодина

Таксиметровите услуги в Ямбол ще поскъпнат от началото на следващата година. Рамката на цените не е променяна от 2016 година. Минималният праг на дневната тарифа ще е 0,90 лв./км, а максималният – 2 лв./км, нощната тарифа ще се определя в рамките от 1 лев до 2,20 лв. за километър, уточни председателят на общинския съвет в Ямбол Антон Шиков, след..

публикувано на 27.11.25 в 14:00

Завършиха асфалтирането в участъка в ремонт на АМ „Тракия“ в област Сливен

Завършиха асфалтовите работи в платното за Бургас в участъка от АМ „Тракия“ в област Сливен, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Обновеното трасе е с дължина 11 км и е между 262-и и 273-и км. При добри метеорологични условия се предвижда до неделя да бъдат монтирани ограничителните системи. През следващата седмица, веднага след като приключи..

публикувано на 27.11.25 в 13:30

ВиК Бургас въведе в експлоатация реконструкцията на деривация "Камчия - Юг"

Две години след старта на строително-монтажните дейности от ВиК Бургас, вече е въведена в експлоатация реконструкцията на Деривация "Камчия-Юг" при айтоското село Черноград. Обектът, който първоначално е бил изграден преди повече от половин век сега подобрява водоснабдяването за десетки хиляди жители на две от бургаските общини - Айтос и Карнобат...

публикувано на 27.11.25 в 12:45

От квартал "Победа" сигнализират: "Живеем като в затвор"

Жители на бургаския квартал „Победа“ са подали молба към Общинския съвет и към Общината относно кражби и посегателства, които с времето ескалират. Според гражданите, в квартала липсват пътни знаци, полицейско присъствие и какъвто и да е контрол. Те са подавали жалби в Районното управление, но не последвала желаната от тях реакция, а именно..

публикувано на 27.11.25 в 11:10

Все още не е ясен броят на задържаните след протеста пред парламента

Към момента няма информация за броя на задържаните по време на вчерашния протест пред парламента срещу проекта за бюджет. Около полунощ група протестиращи се опитаха да преградят булевард "Дондуков" с кофи за смет и да спрат лек автомобил, който се опитваше да премине оттам. Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА) Това..

публикувано на 27.11.25 в 09:45