Такситата в Бургас вече ще са с нови минимални цени. Това решиха общинските съветници, които по закон трябва да определят тарифите. Темата предизвика близо двучасов дебат, в кои освен за цени, стана дума и за качеството на услугата.
Докладната от общинския съветник и председател на Постоянната комисия по транспорт и безопасност на движението Евелина Михалева бе входирана по искане на бранша. Общинската съветничка посочи, че през 2022, когато е било предното увеличение, са оставили по - широка "ножица" от минималната тарифа до максималната, която е била лесен регулатор. Таксиметровите шофьори, обаче настояват за по - високи минимални цени, защото казват, че ниската цена е защита за таксиметровия шофьор, а високата е защита за клиента.
Георги Донев от таксиметровия бранш, посочи, че завишаването на минималните тарифи е необходимо, тъй като са поскъпнали много неща заради инфлацията. Според него големият марж, който досега съществуваше е в ущърб на клиентите, тъй като много от фирмите надували цените до максимум през лятото, за разлика от самостоятелните шофьори.
"Увеличението е нужно заради увеличението на цените на автомобилите, нови и втора употреба с над 35 %, на ремонтите, резервните части и консумативите от 30 до 60 %. Повишени са разходите на едно домакинство с над 40 %, осигурителния праг също е вдигнат на 933 лв."
По темата се изказаха всички политически сили в местния парламент – някои „за“, някои „против“. Според една част от съветниците вдигането на минималните тарифи е помощ към малките играчи в бранша и им дава шанс да изкарват достойно прехраната си.
Според Дилян Георгиев от ГЕРБ, цените на таксиметровите услуги не са променяни от 2 години, а цените на горивата са се вдигали няколко пъти. Той напомни, че таксиметровата услуга е лукс и е нормално да е на по - висока цена.
Против се обяви Иван Иванов от СЕК, който посочи, че с тези промени в цените Бургас ще стане с най - високи тарифи. В София се кара на 1,22 минимална и 1,41 на нощна. В Пловдив - 0.99 лв и 1, 09 нощна, а във Варна карат на 1,10 лв.
Последваха и спорове между общинските съветници дали има икономическа обосновка за исканото увеличение или не, ще се повиши ли качеството на услугата?
Мариела Кирова от КОД/ Български възход беше категорична, че подкрепят докладната, защото увеличението е логично и ще покрие инфлационния индекс през последните години.
Веселин Пренеров от ГЕРБ обяви, че се въздържа, защото като потребител на такисиметровата услуга, за него е важно качеството, а то липсва много често. Севдалина Турманова допълни, че е важен отговора на въпроса - След последното увеличен с какво се е подобрила услугата, защото гражданите сигнализират за обратното?
Гласуването на докладната показа разделението сред съветниците, включително и сред съпартийци. 25 гласуваха „за“, 11 – „въздържали се“ и 4 „против“.
Новите тарифи са: минимална дневна тарифа – от 1,09 лв./км става 1,30 лв./км; - -минимална нощна тарифа – от 1,19 лв./км става 1,50 лв./км
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..
Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..
Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..
България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро. "За да идват още повече туристи е нужно да..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ..
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на..