Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИСТОРИИ ЗА ДОБРОТО И ПРЕКРАСНОТО

"Старата ракла" от Яна Димитрова

Този разказ е част от шестия сборник "Приказни истории с БНР Бургас"

Рисунки: София Вахонина и Симона Василева

„Раснала девойка,

мома пораснала. Със тънка снага,

с китна премяна, румена, засмяна.

Момче я хареса, хареса, бендиса,

и се полуди и се зачуди как да я излъже“

  Злато е заляло цялата гора. Пурпурни се люлеят последните шипки, срамежливо надничат край шипковия храст есенните минзухари. Есенен дъждец тихо ромоли и напевно разказва за времето, когато дедите ни смело защитавали честта на род и родина, а моми и невести наливали менци от студените извори, децата тичали босоноги сред шубраците след ваклите стада на Шуменското плато.

  Шуменското плато е прегърнало моето детство,моите детски мечти... В неговите пазви се сгушил градът, подложен на изпитания през годините неведнъж. Град, в който историята говори. Град на смели и достойни мъже, град на доблест и чест.

  От дълбока древност земите на шуменския край се намират на исторически кръстопът. Много племена и народи минават оттук и оставят своята щастижа от себе си като трайна следа, като светла диря.А Шуменското плато се извисява над него като верен страж и закрилник на българския род.

  В неговото подножие е махалата на моя дядо, където той се е родил.Тук са минали неговите детски години, тук е играл, тук е пораснал и обичал. Тук е старата в бяло варосана къщичка, в която съм поела и аз първата глътка въздух. Бялата къщичка с цветната градинка отпред, старата икона в задната стая, бабиният миндер, кехлибарената ракла, която сякаш говори…

  Чудна история ми разказа тя! За Илчо и неговата изгора! Чувала бях, че платото го наричат Илчов баир, но все съм се чудела кой пък е този Илчо- какъв е бил, защо носи неговото име - Левент момък го наричали. Хубавец и юначина. Храбрец момък, който милеел за род и родина. По нашите земи живеелибългари,турци,арменци-всеки си имал своя махала. Сговорни били, помагали си в несгоди,но когато сърцето заговори, тогава друго било…

  Имало един ага, знатен турчин бил. Богат бил. Страшен. Всички му се подчинявали в околността. Всички отблизо и далеч били чували за него… Но всички отблизо и далеч били чували и за личната мома, що живеела в подножието на Шуменската гора… Лична мома! Хубавица! Златни плитки- като зряла пшеница, като змии падали тежко връз раменете, а очите й черни череши, дяволито играели на бялото й лице…А усмивката…Ех, тая усмивка- тя я е погубила, разправяше баба…

   Много момци въздишали тайно по нея. Но никой не се осмелявал да я поиска от баща ѝ… Но се осмелил! Един. И не просто я поискал, а я грабнал! Ей, тъй от полето… Син не на кой да е, а на първенеца турчин, първородна рожба на най-видния и богатия, с име човек -страшилището на града.

  Събрали се момците. Девойката да върнат! Все отбрани юнаци- все вярна дружина! Предвождал ги Илчо, родственик на девойчето, който страх от нищо нямал.Илчо, който за българщината милеел и рода преди всичко поставял.Честта на девойката тръгнал да брани…

  Баба спря своя разказ. Не довърши…Градинката кипеше от изобилие на цвят, само старият орех на двора тягостно мълчеше, разперил клони да прегърне родния дом. Баба мълчаливо ме погледна в очите сцвят на зряла череша. Само въздъхна тежко и рече:

-  Една птичка пролет не прави… От мене, чедо, да знаеш... За българското да милееш, от него по-голяма светиня няма! Българска земя хубава е раждала и ще ражда хубави моми и лични момци! В Българско да останете, по чужбина да не одите... тук ви е късметят…“

  И стисна в шепа рохката земя.Зарови очи в тъканата престилка. 

Сълзи- чисти и тежки - се отрониха от сухите старчески очи по набраздените жълти страни, които времето безжалостно беше белязало.

  Старата ракла изскърца, изниза се бялото бродирано каренце, останало от чеиза на нейната майка.Всеки бод си имаше своя история, втъкани бяха в него златото на гората, сините минзухари, шипковият храст заедно с първата обич, черните черешови очи на прабаба, алената кръв на Илчо… 

  А аз все още чувах бабиния глас в тъмната стая, само по стените още играеха сенките, които хвърляше загасващият огън от огнището…


Специална награда на БНР Бургас в конкурса „Любовта е извор“, посветен на дядо Благо 

Автор: Яна Димитрова - 13 г 
 УЛК „Сладкодумци“, ЦПЛР- ОДК, Шумен 
 Ръководител: Силвия Маринова
Рисунки на корицата: София Вахонина и Симона Василева

Този разказ е част от шестия сборник „Приказни истории с БНР Бургас". Тя е резултат от шестото издание на конкурса „Създай книга с БНР Бургас". Авторите са на възраст от 5 до 18 години не само от България, но и от Българското училище „Иван Вазов“ в Париж, Франция.

Тази книга съдържа 55 прекрасни истории, разделени в три категории: приказки за най-малките, вълшебни приказки и приказки за доброто и прекрасното. Ще се радваме безкрайно, ако нашите книги ви вдъхновяват да продължавате да четете и да създавате нови, магични светове!


© БНР Бургас, 2022


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ОЧАКВАЙТЕ В „ИСТОРИИ ЗА ДОБРОТО“ НА 23 ФЕВРУАРИ:

Отново сме готови да ви разкажем за положителни примери и каузи в ежедневието ни, да ви срещнем с добри хора и да ви  заредим с положителни емоции. Отворете сърцата си за историите за Доброто, ще ги споделим с вас с любов и надежда. Звукорежисьор ще е Теодора Кралева, автор и водещ - Стефка Бакърджиева.  Темите в предаването ни от 17 до..

публикувано на 23.02.25 в 15:00

В "Ева в неделя" на 23 февруари

Времето е студено, но мислите ни са топли, а събеседници ни направо горещи. Приветстваме ви на вълните на „Ева в неделя“ и обещаваме от 13 до 15 часа интересни срещи с цветни и смислени хора. Стискахме палци на художничката от Бургас Ивелина Иванова да остане по-дълго Хелс Китчън, но за съжаление тази седмица тя напусна кулинарното..

обновено на 23.02.25 в 11:20

"Ден до пладне" на 22 февруари

Темите, с които обобщаваме седмица: Параметрите на ръста на заплатите в новия проектобюджет бяха обявени и предизвикаха различни реакции. Може ли да има промяна в тях, говорим с  председателя на бургаската структура на КТ "Подкрепа" Иван Костадинов.  Ще има ли преосмисляне и на данъчната политика спрямо заведенията, коментар на ресторантьора..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Булевард Демокрация на 21-ви февруари

Проектобюджетът дава старт на предаването ни днес след като стана ясно, че синдикатите са недоволни от ръста на заплатите.  Ще чуем председателят на бургаската структура на КТ "Подкрепа" Иван Костадинов. На един от созополските плажове се появи нефтено петно. Как ще бъде премахнато и опасно ли е ще разберем от концесионера на ивицата. Избора на..

публикувано на 21.02.25 в 14:55

ОЧАКВАЙТЕ В „АКЦЕНТИ“ НА 21 ФЕВРУАРИ:

Нещата никога няма да са толкова добри, колкото се надяваме, и никога толкова лоши, колкото се опасяваме. Добро утро в петък, любимият ден от седмицата! Екипът ни днес – звукорежисьор е Теодора Кралева, новините представя Нина Рангелова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето темите в минутите от 7 до 10 часа: -   Форум за Авио/ Свързаност и..

публикувано на 21.02.25 в 06:30

"Булевард Демокрация" на 20 февруари

Темите в предаването: Община Приморска предупреди за опасни дървета на пътя Аркутино-Приморско-Китен, какви действия са предприети, интервю на Петя Янакиева с кмета Иван Гайков. Бойкотираха ли за втори път бургазлии големите търговски вериги, анкета на Калина Енчева. Защо предложение за изграждане на картинг писта в парк "Росенец" предизвика дебати..

публикувано на 20.02.25 в 14:33

ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 20 ФЕВРУАРИ!

Мъжът ми от вчера пее коледни песни, а децата настояват да вадим елхата… Добро утро в зимната приказка на четвъртък! За радост на децата и за ужас на шофьорите 20-ти февруари идва със студ и тук-там сняг. Проследяваме обстановката и отваряме очите за актуалните теми в ефира на БНР – Бургас,  ето акцентите в програмата ни до 10.00 ч.:..

обновено на 20.02.25 в 06:48