На този свят съществува една истински чудотворна четка.Щом човек започне да рисува с нея, на листа винаги се получава идеализиран образ на него самия, един съвършен с красотата на чертите си и излъчваните добродетели автопортрет.
Не е нужно да си художник, за да оживее портрет на онзи човек мечта, когото би искал да бъдеш. За една застаряваща, затормозена от грижи покрай челядта си майка, четката би нарисувала портрет на млада, свежа, ослепителна с красотата си златокоса хубавица.
За един уродлив на вид млад инвалид на статива даром ще се появи една гордо изправена атлетична фигура на напълно здрав младеж.
За един тежко пострадал по време на сражение военен ветеран четката би нарисувала портрет на напет, уверен в себе си и вярващ в един светъл идеал войник.
За едно сираче пък четката би изработила портрет на него и любящото му семейство.
За един свещеник - икона на истински светец, неопетнен от порочните влияния около себе си.
За един престъпник четката би направила портрет на един достоен благотворител.
За една принцеса пък ще се появи портрет на красива, достолепна императрица.
Беднякът би видял образа си великолепно облечен, по последна мода богаташ.
Тази чудна четка е действително красива на вид, направена от светлокафяв катеричи косъм, но по-красива е нейната дарба да възвръща вярата в идеализирания свят обратно на хората, вярата в непостижимото и в стремежа за неговото постигане
А идеалният човек – какво ли би видял той на листа? През девет гори в десета този човек, красив като картина, по-умен от всекиго на земята, с най-силните мускули, с най-много на брой притежавани таланти и умения, трескаво търсеше тази четка, все едно търсеше Светият Граал.
Прекосявайки Великия Океан със своята шхуна, той бе погълнат от един огромен кит, а веднага щом успя да се измъкне от него, Съвършеният корабокрушенец бе изкушаван от красиви островни нимфи да остане завинаги в техните чудни прегръдки, но той уверено отказа и избяга от обятията им, насочвайки се обратно към сушата с изработения от него дървен сал. Там го примамваше силуетът на една гигантска планинска верига, където се наложи да пребори няколко враждебно настроени към него хищни планински циклопа, за да успее навлезе във вътрешността на Приказния континент.
След 40 години бродене в пустинята Съвършеният човек стигна до един великолепен храм, където се допита до Източния оракул за пътя към Чудотворната четка .
Оракулът отвърна: ''Трябва да се насочиш на север, да пребориш викингската армия и нейния свиреп червенокос главатар Ерик, а накрая ще се биеш с огнедищащите дракони, които от цяла вечност пазят прохода на пещерата, водеща към ателието с четката.''
Съвършеният човек се пребори с лютите нормани посредством изключителните си умения в боя с меч и успя да победи Ерик Червенокосия, но пощади неговия живот, за да запази своите добродетели. След това се запъти към свирепите дракони пазачи, вардещи входа на бездънната сякаш пещера.
Змейовете бяха триглави и огнедишащи, с мускулести тела и страшни, грозни глави, но Съвършеният човек успя да ги подчини мирно, чрез дресировка, и умиротворени, те го съпроводиха като верни кучета навътре, право към Великото Неръкотворно ателие.
Съвършеният човек взе Чудотворната четка, левитираща във въздуха над статива, и я постави върху платното пред себе си.
А тя му нарисува едно съвършено… дете. Детето, до чиято същност той никога повече нямаше да се докосне.Този разказ е част от шестия сборник „Приказни истории с БНР Бургас". Тя е резултат от шестото издание на конкурса „Създай книга с БНР Бургас". Авторите са на възраст от 5 до 18 години не само от България, но и от Българското училище „Иван Вазов“ в Париж, Франция.Тази книга съдържа 55 прекрасни истории, разделени в три категории: приказки за най-малките, вълшебни приказки и приказки за доброто и прекрасното. Ще се радваме безкрайно, ако нашите книги ви вдъхновяват да продължавате да четете и да създавате нови, магични светове!
ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 24 ЮЛИ! Мечтите наистина се сбъдват, само трябва да направим първите крачки… Добро утро в четвъртък! Започваме да редим пъзела на 24-ти юли и в ефира на БНР - Бургас! Ето темите ни до 10.00 ч. В разгара на туристическия сезон – защо плаж Харманите е един от най-опасните по Южното Черноморие - за..
Темите в предаването: Общинският съвет в Средец отмени решение от 2023-та година на предходен Общински съвет, за изграждането на огромен фотоволтаичен парк край село Дюлево. Докладната беше първа точка в дневния ред на заседанието, като тя е в отговор на проведеното Общо събрание в селото, на което жителите му почти единодушно гласуваха против..
На 23 юли отбелязваме Международния ден на китовете и делфините. За щастие делфини се срещат по Южното Черноморие и дори в курортите като част от атракциите за туристите се предлага разходка за наблюдението им. Овладяни ли са пожарите между боляровските села Стефан Краджово, Камен връх и Денница, зарази които за трите населени места..
Цените на лекарствата в контекста на наближаващия 8-ми август - срокът, в който трябва да са описани двете цени на етикетите в евро и лева. Бургаските аптеки вече са започнали процеса, но се оказва че в него има препъни камък. След малко ще научим кой е той от председателят на Регионалния фармацевтичен съюз Любима Бургазлиева. Една бургаска тема, която..
Куфарът не е вещ, той е усещане за свобода и има мирис на море… Ами шапка на тояга за отпускарите във вторник, а за всички останали – помечтайте си, че мечтите имат склонността да се сбъдват! Добро утро на 22-ри юли! Всичко по-важно и интересно в аванс събираме в сутрешния ефир на БНР – Бургас! Ето темите ни до 10.00 ч. Кои са..
Темите в предаването: Рибари недоволстват срещу забрана за стопански риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия. Според тях тази разпоредба ощетява собственици на малки лодки и заплашва поминъка им. Днес те се срещнаха с представители на агенцията по рибарство и аквакултури, казусът и възможните решения..
С добра новина влизаме в деня- бургазлията Цанко Цанков преплува Северния канал за 12 часа и 13 минути, съобщиха от щаба на плувеца. Каналът между Северна Ирландия и Шотландия е една от най-трудните дистанции в маратонското плувно предизвикателство, известно като Oceans Seven.Постижението е в изключително тежки условия - силни насрещни течения,..
На 23 юли отбелязваме Международния ден на китовете и делфините. За щастие делфини се срещат по Южното Черноморие и дори в курортите като част от..
Темите в предаването: Общинският съвет в Средец отмени решение от 2023-та година на предходен Общински съвет, за изграждането на огромен фотоволтаичен..
Цените на лекарствата в контекста на наближаващия 8-ми август - срокът, в който трябва да са описани двете цени на етикетите в евро и лева. Бургаските..