Националната художествена академия ще представи в Бургас през тази седмица експозиция, посветена на големия български художник и дългогодишен преподавател в Художествената академия – проф. Илия Петров. В нея са включени произведения на майстора на портрета, определян като един от най-добрите български живописци. Експозицията е част от музейната програма на НХА. Куратори на изложбата са д-р Милена Балчева и Иво Райков.
В продължение на година изследователският екип, работещ по проекта, насочва вниманието си към един от най-интересните периоди от творческото развитие на Илия Петров – този, свързан с Художествената академия и първите години след дипломирането му. Първото междувоенно десетилетие има голямо значение в процеса на формиране на художника, поради което изследователите често намират причини да продължават да го изучават и анализират. Това е време на първите професионални опити в света на изкуството, време на непрестанни лутания, време, в което се формира ярката индивидуалност на автора – еднакво внушителна и в живописта, и в рисунката, разказа проф. Светозар Бенчев, директор на филиала на НХА в Бургас:
"Илия Петров е изключително име в българското изкуство, това е наистина едни многопластов художник. Той стартира своя художествен живот много рано, той учи в Мюнхен. Някои от неговите рисунки от този период могат да бъдат видени в изложбата. После участва в движението "Родно изкуство", много се вълнува от теми като живота на българите, живота в селото. Вълнува го усещането за драматизъм и дълбоката човешка същност на своите персонажи. Те са погледнати с дълбока психология! "
Важен момент от житейските странствания на Илия Петров е конкурсът за преподавател по живопис в Академията през 1940 г., който той печели в оспорвана битка с редица бележити майстори на четката. С началото на 30-те години на миналия век се затваря една важна страница от развитието на художника. Темите в творчеството му стават все по-социално ангажирани, но вече в различна, неокласическа естетика.
"В изложбата могат да се видят събрани над 40 произведения от Музейната сбирка на Националната художествена академия, Националната галерия, Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ – Шумен, Дарение „Колекция Светлин Русев“ – Плевен, Исторически музей – Панагюрище и частни колекции. С цел обогатяване на историческия разказ в експозиционното пространство място намират и любопитни архивни документи от Държавна агенция „Архиви“, Архива на Съюза на българските художници и Архивния фонд на Националната художествена академия", съобщи още проф. Светозар Бенчев.
Предвидено е и интересно съпътстващо събитие -отворена лекция на куратора на изложбата Иво Райков. Тя е озаглавена „Илия Петров– Отвъд родното, отвъд другия“ и ще бъде представена на 27 февруари, в 18.00 часа, в Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“.
Проектът се финансира по програмата на Националната художествена академия за присъщата й научна и художествено творческа дейност.
Сцената на Държавната опера в Бургас ще бъде домакин на празничния годишен концерт на Детски балетен театър „Капка“ тази вечер от 19 часа. Танцьорите от школата ще представят програма с класически и съвременни балетни вариации, включително откъс от „Дон Кихот“. В концерта ще се включат всички възпитаници на театъра, а специални гости ще бъдат премиер..
С песни и наричания за плодородие малки и големи лазарки огласиха царевското село Лозенец. Те посетиха дома на кмета на община Царево Марин Киров, след което се отправиха към дома на кмета на Лозенец Женя Гандиева. С песните си те ще благословят цялото село и всички местни хора, които ги посрещат. За поддържането на традициите в селото..
Симфоничен концерт с участието на ученици от Националното училище за музикални и сценични изкуства „Професор Панчо Владигеров“ в Бургас предстои тази вечер от 19 часа в операта. Концертът на основната сцена на е част от програмата на културната институция за насърчаване на младите изпълнители. Диригент на събитието ще бъде проф. Деян Павлов..
Самодейната група за автентичен фолклор „Еркечко наследство“ от Козичино представи обичая „Лазари“ в двора на Етнографския музей в Бургас. Лазаруването в планинското село има своите уникални различия. Там се празнува, освен съботата преди Великден, и в неделя., разказа Златка Стоянова ръководител на групата: „В събота през..
Бургас е третият град след София и Габрово, където ще бъде представен спектакълът "Drag ON forever". Зад него стоят Александър Георгиев, Жана Пенчева и Дарио Барето Дамас. На сцената на НХК те ще пресъздадат третата последна част на своята хореографска трилогия. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Община Бургас и е реализиран..
Мотивационен Уъркшоп ще се проведе в НУМСИ "Проф.Панчо Владигеров" в Бургас на 15-ти и 16-ти април. Той ще е на цигуларката Мария Рамълчанова Иванов и пианиста Мартин Иванов. Тяхното сдружение „Амадеусите“, със седалище във Виена, Австрия, е неправителствена организация, която има за основна цел да реализира и организира различни..
На Цветница в Бургас ще има Парад на цветята, арт базар, работилнички, рисуване, музика и танци, съобщи Община Бургас. Над 800 деца и танцьори ще се включат в цветно дефиле по централните градски пространства. Парадът ще започне на 13 април от 10.45 часа от площад „Тройката“, с артисти на кокили от клуб „Дивинитас“, облечени като цветя. В него ще се..
Симфоничен концерт с участието на ученици от Националното училище за музикални и сценични изкуства „Професор Панчо Владигеров“ в Бургас предстои тази..
Самодейната група за автентичен фолклор „Еркечко наследство“ от Козичино представи обичая „Лазари“ в двора на Етнографския музей в Бургас...
Мотивационен Уъркшоп ще се проведе в НУМСИ "Проф.Панчо Владигеров" в Бургас на 15-ти и 16-ти април. Той ще е на цигуларката Мария..