Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПРИКАЗКИ ЗА ВАЖНИТЕ НЕЩА:

"Приятел" от Симона Тасаджикова

Тази приказка е част от седмия сборник "Приказни истории с БНР Бургас"

Имало едно време една крава на име Моли, която живеела във фермата на дядо Йоцо. Моли била много твърдоглава и често дядо Йоцо ѝ се ядосвал. Тя не се разбирала и с другите животни във фермата и нямала никакви приятели. Моли имала мечта и тя била да лети. Мислела си, че птиците са по-щастливи и безгрижни, затова искала да бъде като тях. Разбрала, че в Чудноватата гора имало вълшебен извор, който давал криле на първите петима, които минели през него, на всеки сто години. Вече четирима били получили своите криле и оставал само още един, който щял да има този шанс.

Кравичката веднага решила да тръгне из голямата гора да търси магическия извор. Докато вървяла из гората, забелязала в далечината огромно блестящо пространство. Приближила се и видяла, че това е вълшебното изворче, за което всички говорят. Зарадвала се и хукнала да се потапя в него. На отсрещната страна на изворчето зърнала една малка сърничка и до нея един кръвожаден вълк, който искал да я изяде за обяд. Той я бил притиснал между скалите и изворчето и тя нямала къде да избяга. Моли се спряла и чула, че сърничката плаче и се моли за милостиня, а Кумчо Вълчо се смеел и казвал:

 - Сърничке-душичке, не плачи, не плачи, няма да боли! Много съм гладен, затова цяла ще те глътна! Няма къде да ми избягаш!

Моли се зачудила как да ѝ помогне, но не виждала никакво решение, освен да накара вълка да скочи във вълшебния извор. Без много да се чуди, кравата била готова да жертва крилата си в името да спаси невинната сърна. Тропнала с крака и измучала:

 - Мууу! Вълчо Велики, разбрах, че този извор е вълшебен. Казаха ми, че който премине през него ще стане царят на гората и ще може да има всичко, което си пожелае. Остави сега ти тази сърничка и скочи във вълшебните води!

 - Така ли, кравичке? – попитал вълкът.

 - Да, Вълчо. Представи си колко мощ ще имаш! – отговорила Моли.

 - Добре. Размина ти се днес, душичке, но да знаеш, че няма да е задълго – казал вълкът и скочил в извора.

Не след дълго от водата полетял вълкът, който започнал да кряска:

 - Какво ми направихте? Помощ! Помощ!

 - Кумчо Вълчо, ти получи моята мечта. Сега ти ще летиш до края на дните си. – казала Моли.

Вълкът бил толкова изплашен, че бързо изчезнал от извора. Тогава сърничката отишла при кравата и рекла:

 - Благодаря ти, кравичке, че ме спаси от коварния вълк! Без твоята помощ щях да бъда изядена! Обещавам, ще направя всичко, което искаш!

 - Нищо не искам, сърничке. Цял живот мечтая да имам криле и да мога да летя, защото във фермата на дядо Йоцо никой не искаше да ми бъде приятел и аз винаги бях сама. Помогнах ти, защото ми стана мъчно за теб, но сега трябва да се прибирам в селото – промълвила кравата.

 - Не, моля те, недей! Аз мога да ти бъда приятелка и също като теб бях отхвърляна от всички – развълнувано казала сърната.

 - Наистина ли, сърничке?

 - Да. Ела с мен, ще живеем заедно в гората!

 - Добре!

Двете щастливо тръгнали заедно и макар че Моли не получила крила, тя намерила приятел. Днес все още се говори, че кравата и сърната са стари приятели.



АвторСимона Тасаджикова – 6 а клас
СУХНИ „Константин Преславски“- гр. Варна
учител: Елеонора Николова


Рисунки на корицата: Деца от СУ "Св. Св. Кирил и Методий" - село Синдел, община Аврен, обл. Варна, с преподавател Христина Върбанова 

Тази приказка е част от седмия сборник „Приказни истории с БНР Бургас". Тя е резултат от седмото издание на конкурса „Създай книга с БНР Бургас". Авторите са на възраст от 6 до 18 години. 
Деца от цялата страна и българчета от чужбина ни изпращат своите истории за приключения, вълшебства, принцове, принцеси и дракони, фантастични пътешествия в космоса, пътуване във времето и други. 



© БНР Бургас, 2023

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Булевард Демокрация на 13-ти август

Има ли проблем с горивата по бензиностанциите?За това се заговори заради биодобавка в бензина, подробности ще внесе Русинка Бъчварова от сдружението на малките търговци на горива. Как БЧК помага на екипите при гасенето на пожари ще чуем от Виолета Радева от Областния съвет на организацията. Коментара е на Румен Драганов от Института за оценки и..

публикувано на 13.08.25 в 14:55

ОЧАКВАЙТЕ В „АКЦЕНТИ“ НА 13 АВГУСТ:

Независимо какво се случва в живота ви, винаги можете да започнете от начало. Добро утро в сряда, време е за поредния делник! Да го започнем с усмивка, лека закуска и положителни мисли. Екипът ни днес – звукорежисьор е Теодора Кралева, новините представя Десислава Златева, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето и темите в сутрешната ни програма от 7 до..

публикувано на 13.08.25 в 06:30

"Булевард Демокрация" на 12 август

Теми в предаването: Каква е ситуацията в сунгурларското село Скала, чиито жители снощи по спешност бяха евакуирани заради настъплението на пожара към къщите, там бе и Калина Енчева. Четири организации през зимата призоваваха за бойкот на големите търговски вериги и настояваха за промени в ценообразуването, наличието на български продукти в..

публикувано на 12.08.25 в 15:00

Добро утро с БНР-Бургас на 12 август!

Добро утро на стартовата права на 12 август! Как влизаме в деня? Към огнената стихия, която пети ден бушува в община Сунгурларе. Локализиран, но не загасен, е пожарът край село Скала. Фронтът на огъня е над 10 км. С актуална информация ще чуем областния управител на Бургас Владимир Крумов. Международният ден на младежта отбелязваме..

публикувано на 12.08.25 в 06:30

Булевард Демокрация на 11-ти август

Още в първия час ще обобщим ситуацията с пожарите в района на Сунгурларе. През почивните дни в гасенето се включиха хеликоптери, бе обявено и частично бедствено положение. Малко в аванс ви информираме за неформална информационна среща на "Амнести интернешънъл" днес в Бургас. В коментарната част ще чуем арх. Петър Петров, бивш директор на Националния..

публикувано на 11.08.25 в 14:55

ОЧАКВАЙТЕ В „АКЦЕНТИ“ НА 11 АВГУСТ:

Вземете всяка възможност, която животът ви дава, защото някои неща се случват само веднъж. Добро утро в понеделник! Време е за нова седмица, а август е в разгара си - летен, слънчев и горещ. Екипът ни днес - звукорежисьор е Теодора Кралева, новини представя Свобода Атанасова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето и темите в сутрешната ни програма от 7 до 10..

публикувано на 11.08.25 в 06:30

Очаквайте в „Ева в неделя“ на 10 август!

Чудна неделя ви пожелаваме в ритъма на лятото! Събуждаме всичките ви сетива за красотата на живота и неговото разнообразие. Ето и нашите срещи до 12 часа: Ники и Цецо, победителите от шестия сезон на „Един за друг“ са наши специални гости. Работен ангажимент ги доведе в Бургас, но тук е толкова хубаво, че те поостанаха и имаха време докато се..

обновено на 10.08.25 в 11:34