Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очакват се протести заради закона за вятърните паркове в Черно море

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Различни браншови организации, сред които риболовната и туристическата, обсъждат предстоящи стачни действия. Причината е приетият на първо четене проектозакон за изграждането на вятърни паркове в Черно море. През миналата седмица се проведе среща в Народното събрание между депутати и представители на засегнатите организации. Според хората обаче, мнението им не се чува, а приемането на закона в този му вид може да има негативни последици за страната и в частност на Черноморския регион. Организациите искат изтеглянето на документа в този му вид преди разглеждането на второ четене.

„Стряскаща е неизвестността. Стряскащ е докладът, който е написан от хора, които нямат нищо общо с рибарския сектор. Подготвя се блокиране на пътища. Не искам да кажа кога и как, но в момента се събират подписки и има доста голяма маса от хора, които са против този закон. Това са всички представители на сектор рибарство, техните семейства, преработващата индустрия, всички от туристическия бизнес. Не може един доклад изпратен в Брюксел да бъде изготвен от един икономист, от един политолог и от един машинен инженер. Там отсъстват еколозите, отсъстват рибарите, отсъства цяла гилдия“, коментира  директорът на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ФИШ Йордан Господинов. Организацията е поискала от ИАРА схема на всички полета, в които е осъществяван риболов през последната година.

Господинов допълни, че рибата е чувствителна на шумове,  вибрации и на магнитни полета. „Не сме съгласни някой да ни говори за неща, които е прочел в Уикипедия. Дават ни пример с Шотландия, с Англия. Може там да няма проблеми, но там няма плажове“, допълни той.

Според него трябва вносителите да изтеглят закона и да го преработят преди да бъде внесен отново за разглеждане.

Очаква се и поскъпване на рибата. „Ако се направят перки, при всички случаи ще намалее риболовът. Ще се променят полетата, в които да риболовстваме. Ние ще трябва да пътуваме по-далеч – пред украинския бряг, пред грузинския бряг да риболовстваме. Ние сме създали предприятия, закупили сме кораби. Нещата са сложни и неясни. Неяснотата създава напрежение“, посочи Господинов.

По-късно през деня се очаква да има решение на засегнатите организации за предстоящите им действия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се през април целият к-с "Възраждане" в Бургас да стане синя зона

Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското предприятие "Транспорт"  Пламен Димитров. Постъпили са много сигнали и молби до местната администрация, в които се настоява платените места да се увеличат, уточни той. В момента предложенията за разширението..

обновено на 12.02.25 в 15:30

Министърът на туризма се срещна с представители на Националния борд по туризъм

Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе среща с представители на Националния борд по туризъм, на която обсъдиха предстоящите законодателни промени в Закона за туризма, маркетинговите и рекламните стратегии, развитието на отделните видове туризъм, както и необходимостта от дигитална трансформация в сектора. Туристическият бранш обсъжда..

публикувано на 11.02.25 в 17:00

Българска компания за ремонт на самолети инвестира 120 мл. лв. в Бургас

Най-голямата българска компания за ремонт на самолети от гражданската авиация ще инвестира в Бургас 120 млн. лв и ще разкрие 1 500 работни места. Днес бе подписан договор между Сливенската епархия и фирмата за терена. На подписването присъстваха Сливенският митрополит Негово Преосвещенство Арсений, управителят на „Електра Транс Глобъл“..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

"Ние, потребителите": Еднодневният протест срещу високите цени на стоките не е правилният начин за решаване на проблема

Организации призовават за бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари. Причината са високите цени на храни и стоки. С ред тези, които апелират да не купуваме за ден, са Гражданската инициатива "Системата ни убива", Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи и други. Идеята е да се последва примера на..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

НСИ: Влошаване на потребителските нагласи в началото на годината

Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..

публикувано на 07.02.25 в 16:30

Решават проблема с наводненията в село Кости

Ремонтни дейности, изграждане на нови обекти и решаване на дългогодишни проблеми, това е целта на общинското ръководство на община Царево. Кметът Марин Киров направи през последните дни срещи с жители на различни населени места и провери на място как се извършват текущи строителни дейности. Тези приемни дни продължават, каза той за БНР Бургас...

публикувано на 10.02.25 в 12:00

Община Бургас връчи първите Годишни награди за туризъм (ВИДЕО)

Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..

публикувано на 07.02.25 в 14:00