Бургаският депутат допълни, че продължават преговорите с ГЕРБ. Той определи двата документа - Споразумението за съвместно управление и Механизма за вземане на решения, като нормални и част от преговорния процес. „Подобно нещо ние направихме, когато представихме на тяхното внимание нашия меморандум. Дали се казва меморандум или коалиционно споразумение, важно е съдържанието. Ние бихме се радвали на повече конкретика, т.е. да няма в документа основно някакви пожелания с по-общи формулировки, които да дават възможност за превратно тълкуване в определени моменти. В нашия меморандум ние бяхме направили доста конкретни предложения за регулаторите“, коментира Найденов. Според него в преговорите е важна темата за реформите, а не за министерските постове. „Политиката в целия свят почива на компромиси, стига да не преминават определени червени линии. За нас червена линия би било недостатъчни гаранции за извършване на реформи, които са обещани и от двамата участници в управлението като ГЕРБ – СДС и ПП – ДБ“, поясни той.
Найденов посочи, че най-важната задача в момента са назначенията в регулаторите с изтекъл мандат. „Това е т.нар. „дълга държава“. Регулаторите са с по-дълъг мандат от този на Парламента, който ги избира“, допълни бургаският депутат.
В споразумението на ГЕРБ се обръща внимание, че има избор на 25 регулатора, при които решенията ще трябва да се вземат с квалифицирано мнозинство от две трети, или минимум 160 народни представители, което автоматично включва ДПС в тяхното разпределение.
Според Димитър Найденов обаче няма да се наложи участието на ДПС във взимането на решения във всеки един от тези случаи. „Повечето от регулаторите се назначават с обикновено мнозинство от Парламента. Някои от тях като Инспектората към Висшия съдебен съвет, както и Висшия прокурорски съвет, се назначават с квалифицирано от 160 депутати. Там ние може да преговаряме с всяка една парламентарно представена партия и да търсим подкрепа. Никой не е казал, че задължително това трябва да е ДПС“, посочи Найденов.
Според него ротацията ще се случи, защото на страната не са необходими поредни предсрочни избори.
Настоящият Министерски съвет ще продължи да изпълнява функциите си до избиране на нов. Предстои президентът Румен Радев да започне консултации с парламентарно представените партии, а след това да премине към връчване на първия мандат на първата политическа сила.
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно. "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..
Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя. 150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика. "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..
Парламентът ще се произнесе по първия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Той беше внесен с подписите на депутатите от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика, а дебатът се проведе вчера. Асен Василев: Няма да подкрепим вот на недоверие, който ни отклонява от евроатлантическия път "За" и "против"..
Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..
Гласуването на вота на недоверие на кабинета "Желязков" ще се състои в четвъртък в 13:45 часа. Това съобщи в края на дебатите по вота председателстващият заседанието Драгомир Стойнев. Вотът беше внесен от "Възраждане" с подкрепата на депутатите от "Величие" и МЕЧ. Той е с мотиви за провала в политиката на правителството във външната ни политика...
Правителството приема решение, с което ще бъдат отпуснати близо 35 млн. лева по бюджета на Държавното обществено осигуряване за гарантирането на великденска добавка към пенсиите на почти 700 000 души, които живеят с доход под линията на бедност. „Въпреки всички недобронамерени коментари държа да уверя нашите сънародници, че това е знак на съпричастност,..
С 228 гласа за, без против и с 3-ма въздържали се, депутатите одобриха точка първа в дневния ред на НС да е обсъждането на внесения от "Възраждане" вот на недоверие към кабинета "Желязков" с мотиви за провала в политиката на правителството във външната ни политика. Вотът беше внесен на 26 март и бе подкрепен от "Морал, единство, чест" и..
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския..
Парламентът ще се произнесе по първия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Той беше внесен с подписите на депутатите от..
Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата..