Бургаският депутат допълни, че продължават преговорите с ГЕРБ. Той определи двата документа - Споразумението за съвместно управление и Механизма за вземане на решения, като нормални и част от преговорния процес. „Подобно нещо ние направихме, когато представихме на тяхното внимание нашия меморандум. Дали се казва меморандум или коалиционно споразумение, важно е съдържанието. Ние бихме се радвали на повече конкретика, т.е. да няма в документа основно някакви пожелания с по-общи формулировки, които да дават възможност за превратно тълкуване в определени моменти. В нашия меморандум ние бяхме направили доста конкретни предложения за регулаторите“, коментира Найденов. Според него в преговорите е важна темата за реформите, а не за министерските постове. „Политиката в целия свят почива на компромиси, стига да не преминават определени червени линии. За нас червена линия би било недостатъчни гаранции за извършване на реформи, които са обещани и от двамата участници в управлението като ГЕРБ – СДС и ПП – ДБ“, поясни той.
Найденов посочи, че най-важната задача в момента са назначенията в регулаторите с изтекъл мандат. „Това е т.нар. „дълга държава“. Регулаторите са с по-дълъг мандат от този на Парламента, който ги избира“, допълни бургаският депутат.
В споразумението на ГЕРБ се обръща внимание, че има избор на 25 регулатора, при които решенията ще трябва да се вземат с квалифицирано мнозинство от две трети, или минимум 160 народни представители, което автоматично включва ДПС в тяхното разпределение.
Според Димитър Найденов обаче няма да се наложи участието на ДПС във взимането на решения във всеки един от тези случаи. „Повечето от регулаторите се назначават с обикновено мнозинство от Парламента. Някои от тях като Инспектората към Висшия съдебен съвет, както и Висшия прокурорски съвет, се назначават с квалифицирано от 160 депутати. Там ние може да преговаряме с всяка една парламентарно представена партия и да търсим подкрепа. Никой не е казал, че задължително това трябва да е ДПС“, посочи Найденов.
Според него ротацията ще се случи, защото на страната не са необходими поредни предсрочни избори.
Настоящият Министерски съвет ще продължи да изпълнява функциите си до избиране на нов. Предстои президентът Румен Радев да започне консултации с парламентарно представените партии, а след това да премине към връчване на първия мандат на първата политическа сила.
Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената вчера идея за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. Според Мирчев тази комисия през годините е преминала през няколко трансформации, но винаги е била използвана от властта. "Делян..
Рибарското селище „Ченгене скеле“ край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала необходимост, попаднали в списъка за продажба. Това заявиха в Бургас от ръководството на „Да, България“. Междувременно от Областната управа в града в официално съобщение уверяват, че процедура за продажба на..
С пълно единодушие от 176 гласа "за" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет проект на промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Измененията предвиждат разпитът на вещи лица да може да се извършва и чрез видеоконферентна или телефонна връзка, когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда по уважителни причини или..
Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха депутатите от формацията, като получи подкрепа и от ИТН, "ДПС – Ново начало" и "БСП – Обединена левица". "Пред мен стои..
Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват предложения на кметовете, направени до 30 юни тази година, с които прогнозният размер на общинските инвестиционни проекти за целия период става 8 милиарда лева. С изготвения законопроект ще се..
След 9 часа дебати и гласувания депутатите не успяха да приемат всички промени в Закона за движение по пътищата. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите обаче..
Средствата за саниране на жилищни блокове ще бъдат осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. "Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, които са за енергийно обновяване на еднофамилни жилища, са спасени. Една част от тях ще останат в Министерството на..
Рибарското селище „Ченгене скеле“ край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала..
Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената..