ГЕРБ-СДС прекъснаха преговорите и трябва да се обадят и да кажат как да продължим, посочи премиерът Николай Денков на влизане в Европейския съвет.
На въпрос чувства ли се обиден, той отговори:
"Нека ви напомня, че аз бях персонално обиждан многократно от различни политици - Делян Пеевски, Делян Добрев, включително и г-н Борисов наскоро се включи. Никога не сте ме чули да искам извинение, защото в политиката няма място за такива "игрички". Ние не сме в детската градина, не сме в режим "ти уважаваш ли ме?". Ние трябва да намерим решение".
Запитан от БНР дали министърът на отбраната Тодор Тагарев е бил препъникамъкът в преговорите, той отговори лаконично:
"Не. Казвам го отново категорично - никога в тези преговори ние не сме обсъждали министър Тагарев. Обсъждахме министъра на енергетиката, това е вярно. Много от нещата, които бяха казани вчера от другата страна в екипа, не са верни".
На въпрос с кой мандат - първият или вторият - мандат може да се състави кабинет, премиерът отговори:
"Трябва да се използват всички възможности за преговори, и за първия мандат, ако погледнете споразумението, което представихме пред медиите, там пише, че той трябва да се разглежда като национален. Така, че дали ще бъде първи, дали ще бъде втори, винаги подходът трябва да бъда, че това е национален мандат. Тези, които подкрепят като политически сили, коалиции, те подкрепят националния мандат".
Не натиск, а загриженост има от ЕС във връзка със ситуацията у нас в момента, каза още министър-председателят:
"Не натиск, има загриженост, има притеснение, че отново се дестабилизира ситуацията при положение, че през последните десет месеца ние постигнахме огромен напредък в много отношения, които даже не бяха очаквани от нашите европейски партньори. Сега те със загриженост питат: "Ще успеете ли да продължите нататък?".
Премиерът твърди, че Мария Габриел е била под натиск и се е поддала:
"Един премиер трябва да има доверие към това, че той ще се справи със задачите, без да се поддава на натиск. Аз не мога да си представя друго обяснение за това, което се случи, освен че Мария Габриел е била подложена на тежък натиск от други хора и тя се поддала. Това е проблем".
Последния контакт с Габриел преди срещата с президента, писах й да се чуем, тя се е опитала да се обади след това, каза още Денков:
"От всичко, което съм видял до този момент, в който тя изчете имената по телевизията, изобщо не съм очаквал, че това ще се случи. Това, което отново повтарям е, че ние питахме сутринта има ли такава вероятност да се случи това да прочете имена, които не сме съгласували? Тя каза - не".
Николай Денков отрече да е съгласувал текстове с Делян Пеевски:
"Аз не съм съгласувал никакви текстове с господин Пеевски. Това, което знам от колегите ни, които бяха в преговорния екип, е, че е имало обаждане или среща, не знам точно кое от двете, в което са обяснили какъв е смисъла на този текст, който е предложен там. Както и моите колеги обясниха, ако беше съгласуван с Делян Пеевски, този текст щеше да изглежда по съвсем различен начин".
Някой се опита да взриви преговорите и успя, каза още Денков:
"Преговорите всъщност бяха започнали. Имаше още 6 дни за преговори, първи факт. Втори факт, другата страна на масата стана и излезе от стаята, без да ни каже какво ще прави и без да сме завършили преговорите. Трето, от телевизията ние видяхме какво се предлага като състав на Министерски съвет при неподписан и несъгласуван текста на споразумение. Всичко това показва, че ние изобщо не бяхме изчерпали възможностите да стигнем до съгласие. Сега вече ще сложа моята интерпретация. Това означава, че някой се опитваше "да взриви", както казваме, тези преговори, и е успял".
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..
Депутатите от "Възраждане“ са се подписали под искането за втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Това съобщи в кулоарите лидерът на партията Костадин Костадинов: "Това е вот, който е организиран от "Възраждане", но ние отстъпихме джентълменски на МЕЧ, да го внесат този път те, защото предния път те ни подкрепиха...
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов поиска освобождаването на ръководни кадри в Агенция "Пътна инфраструктура". Според Иванов с постовете си трябва да се разделят директорът на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в агенцията, както и началника на отдел "Инвестиционно-ремонтни дейности" в Областно пътно..
Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Министерството на правосъдието подготвя законови промени срещу забавянето на делата за катастрофи Съвещанието ще се състои днес в Министерския съвет и в него ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на..
Правителството ще остане дотогава, докогато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реши, че ще стоим във властта. Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Тя подчерта, че управляващото мнозинство не е водило преговори с лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски за подкрепа, каквато получи при гласуването по вота на..
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно. "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..
Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя. 150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика. "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..