Eдна не толкова стара схема за измама чрез обяви в интернет започна отново да набира скорост напоследък. При нея измамниците първо създават фалшив профил в социални мрежи или сайтове, а в някои случаи публикуват обява със снимки и реални данни на автомобил в различни онлайн-портали, които са популярни и с висок рейтинг на доверие. Цената на автомобила обикновено е доста по-ниска, за да привлече вниманието на повече потенциални купувачи. Но точно там е уловката и трябва да ни светне червената лампа, че може би става дума за измама.
Ето и конкретния случай: потенциален купувач влиза в контакт с т.нар. дилър на автомобили от страна извън България. Той, на чист български език пише, че са фирма със собствен сайт, в който предлагат возила, върнати от собствениците им поради невъзможност за плащане или взети чрез търг заради невъзможност за изплащане към банка. Проверявате сайта им, той е със снимки и обща информация, има и адрес и телефони за връзка. Възможностите ви са две - да пътувате до конкретния адрес, където уж колите са на склад или да ви изпратят автомобила до вашия град. И в двата случая сте попаднали в капана на измамниците. Това коментира за Радио Варна Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители". Чрез изкуственият интелект всеки може да се свърже с вас и да ви пише на родния ви език, което съвсем не означава, че отсреща е истински човек, който иска да ви помогне да си купите дадена стока, в слуачая автомобил. Напротив, това са професионални измамници, които дори психологически знаят как да ви въздействат, за да ви ограбят, коментира още Николов. Много често тези измамници са от трети страни. Нигерия е първенец по онлайн измами, разказа още Николов и добави, че лично той никога не би се доверил на обява онлайн без да види със собствените си очи какво купува, особено щом става дума за автомобил. Ето и линк към един фалшив сайт за продажба на автомобили, който след проверка на място в Испания се оказва склад за продажба на кафе.
Това е един от многото чатове, които измамниците могат да поддържат без проблем на родния ви език:
Порочната практика в един такъв случай изисква от потенциалния потребител да заплати капаро, а насреща ще получи някакви документи, договор за покупка и т.н. Те обаче не ви дават сигурност доколко са оригинални и какво получавате реално насреща, подписвайки ги. Българските органи на реда в лицето на МВР, на съдебната система трудно могат да помогнат в една подобна схема на измама. Причината е, че такива страни като Нигерия например нямат ясни и регламентирани спогодби или липса на закони за подобни случаи на престъпление от международен характер.
Експертът ни съветва дори при най-малкото съмнение за нещо подобно, да се прекратят всякакви контакти и да се забрави за автомобила. Да не се дават пари, ако обаче сте направили плащане, добре е да е онлайн, защото има проследяемост и можете да обжалвате дадена трансакция ако сте станал жерта на измама. Повечето банки имат тази практика и връщат пари след разследване от тяхна страна.
Областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова беше удостоена със званието „Почетен гражданин на Община Тунджа“. Отличието ѝ беше връчено от кмета Станчо Ставрев по повод Деня на общината – 22 април. Решението за удостояването с почетното звание е прието единодушно от Общинския съвет в Тунджа. Проф. Нейкова благодари за признанието и доверието,..
Съвместна инициатива на три бургаски учебни заведения събра деца и младежи в пленер с благотворителна кауза. Събитието „Подари усмивка“ се проведе в Експо център „Флора“ и включи участници от детска градина „Вълшебство“, основно училище „П. Р. Славейков“ и Профилирана гимназия за романски езици „Г. С. Раковски“. В пленера се включиха и студенти от..
Ръчно изработени картички с послания за природата и красотата на града представят 525 деца от Бургас в конкурса за детско творчество към Национална изложба на цветя „Флора Бургас“ 2025. Творбите им ще бъдат изложени от 26 април до 6 май в рамките на събитието, организирано от Община Бургас. Конкурсът се провежда в две възрастови групи, а картичките..
Второто издание на къмпинг фестивала Explore the World – Burgas 2025 ще се проведе от 25 до 27 април на Морската гара. Събитието събира любители на свободното пътуване, активния туризъм и живота на открито и ще предложи разнообразни активности, демонстрации и изложбена зона с най-новото в кемпинг оборудването и водните спортове. Фестивалът ще..
Целият католически свят скърби за папа Франциск. В България си спомняме посещението му през 2019 г., което главата на Римокатолическата църква избра да премине под знака на мира. За заупокойна литургия за покойния папа се събра и бургаската католическа общност в храма "Дева Мария Богородица". Тя беше водена от енорийския свещеник отец..
Благотворителен концерт под надслов „ЗаЕДНО за нашите деца“, организиран от Ротаракт клуб Бургас Приморие, ще се проведе на 1 май от 18:30 часа в Културен дом НХК в Бургас. Съинициатори са Инър Уийл клуб Бургас, Ротари клуб Бургас-Приморие и Интеракт клуб Бургас-Приморие. Събитието има за цел да подкрепи Първо и Второ детско отделение на УМБАЛ..
С четири гласа "за" и един "въздържал се" Съветът за електронни медии избра Симона Велева за председател на СЕМ за следващата една година. Тя беше номинирана от Пролет Велкова. Гласът "въздържал се" беше на Галина Георгиева, която отправи редица критики към Велева. В изминалите шест месеца Велева беше изпълняващ длъжността председател на Съвета, след..
Манастирът " Живоприемний източник” край село Голямо Буково е известен с живата вода, която извира от олтара на църквата . Хората твърдят, че тя..
Да изрисуваш самолет, 850 квадратни метра спортно игрище или пък 29-метров калкан на блок. Това са част от проектите на визуалните..
На Международния ден на Земята – 22-ри април по традиция община „Тунджа“ отбелязва своя празник. Общината е създадена през 1987 година и в нея са включени..