Терористичният атентат на летището в Бургас през 2012 г. и отвличането на двама български моряци през ноември 2023 г. са вкарани в проекторезолюция на Европейския парламент (ЕП) за Иран. Очаква се тя да бъде гласувана днес и е посветена на атаката на Ислямската република срещу Израел.
Сред нейните вносители са двама български евродепутати – Елена Йончева от Прогресивния алианс на социалистите и демократите и Андрей Ковачев от Европейската народна партия.
Евродепутатите обвиняват Корпуса на гвардейците на ислямската революция в участие в планирането или извършването на редица операции, убийства и терористични атаки на територията на ЕС през последните 30 години.
Сред тях е взривяването на автобус на летището в Бургас, при което загинаха българският шофьор и петима туристи от Израел.
Според обосновано предположение на българските власти атентатът е дело на ливанската шиитска групировка „Хизбула“, подкрепяна от Иран. Двамата извършители са от ливански произход и са включени в терористичния списък на ЕС.
Евродепутатите настояват Корпуса също да бъде обявен за терористична организация.
Текстът, включващ взрива в Сарафово, е внесен от евродепутати от ЕНП.
Евродепутатите също така призовават ЕС и страните-членки да се консолидират и да увеличат усилията за гарантирането на безопасното и незабавно освобождаване на всички заложници от кораба „Галакси лийдър“, пленен в Червено море през ноември.
Атаката е дело на йеменски хуси, подкрепяни от Иран. На борда има трима граждани на ЕС – двама българи и един румънец, както и трима украинци. Текстът за българските моряци е внесен от евродепутати социалисти.
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..
Депутатите от "Възраждане“ са се подписали под искането за втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Това съобщи в кулоарите лидерът на партията Костадин Костадинов: "Това е вот, който е организиран от "Възраждане", но ние отстъпихме джентълменски на МЕЧ, да го внесат този път те, защото предния път те ни подкрепиха...
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов поиска освобождаването на ръководни кадри в Агенция "Пътна инфраструктура". Според Иванов с постовете си трябва да се разделят директорът на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в агенцията, както и началника на отдел "Инвестиционно-ремонтни дейности" в Областно пътно..
Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Министерството на правосъдието подготвя законови промени срещу забавянето на делата за катастрофи Съвещанието ще се състои днес в Министерския съвет и в него ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на..
Правителството ще остане дотогава, докогато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реши, че ще стоим във властта. Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Тя подчерта, че управляващото мнозинство не е водило преговори с лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски за подкрепа, каквато получи при гласуването по вота на..
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно. "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..
Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя. 150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика. "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..