Копието на Панагюрското златно съкровище гостува на Археологическия музей в Бургас по повод на Нощта на музеите. Инициативата се провежда днес в хиляди музеи и галерии в десетки европейски страни.
Ценната изложба ще остане до 30 август, като сме предвидили и още интересни изложби във всяка едно от експозициите на музея, разказа в студиото на БНР – Бургас Милен Николов, директор на РИМ – Бургас.
„Единственото музейно копие на Панагюрското съкровище, което е цялостен аналог на оригинала, е изработено от чисто 23-каратово злато и е собственост на Националния исторически музей – София. Състои се от девет златни предмета с общо тегло малко над 6 килограма и съдържа ритони, кани-ритони, амфори и една фиала. Датировката му е около края на IV и началото на III в. пр. Хр. То ще бъде допълнено с още една изложба „Рисувана керамика от Аполония – Созопол“. Така към златните съдове за вино добавяме и керемични съдове , в която са пиели от напитката и се получава нещо много любопитно. И още една, трета изложба има в зала „Трезор“ и тя е също много интересна и представя домонетни и монетни парични форми през вековете.“
За опазването на ценните експонати в зала „Трезор“ са взети всички необходими мерки, като в Нощта на музеите ще има и жива полицейска охрана.
В Етнографския музей посетителите ще могат да разгледат изложбата „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. Тя е част от едноименен проект на Регионален исторически музей - Бургас, одобрен и финансиран от Министерство на културата. Чрез снимки, документи, предмети и експонати от фонда на музея е разказана историята на града в периода 1930 – 1945 година, както и личната история на самия д-р Магърдич Мелконян.
„Очакваме хиляди посетители, които до полунощ да посетят и четирите експозиции. Своеобразното начало ще е в 18:30 часа, в двора на Етнографския музеи с концерт на Бургаския духов оркестър под ръководството на диригент Атанас Камиларов. Те се включват традиционно и придават празничност и тържественост на събитието“, добави Милен Николов.
Малко по – късно той ще направи кулинарна демонстрация в Етнокухнята на музея. Той ще сготви свинско с лапад, зелен лук и гьозум по стара котленска рецепта.
В Историческия музей гостува изложбата „Елате да живеем за нашите деца“ на Национален музей на образованието. Снимковият материал в изложбата обхваща периода от първите публикации по темата за предучилищното образование от Възраждането и проследява пътя на развитие до днес. Музейният разказ дава информация за световните педагози Фридрих Фьобел, Уилям Килпатрик, Мария Монтесори, Овид Декроли и техните постижения за усъвършенстването на детските предучилищни заведения. Представени са и видни български дейци като Драган Цанков, Никола Живков, проф. Шишманов, Пенка Касабова и други, които също оказват важна роля за предучилищното възпитание у нас.
В Природонаучен музей е представена изложбата „Записки по българските орхидеи“. Тя представя записки и рисунки на Любен Домозетски от неговите научни пътешествия из различни райони на България.
Нощта на музеите в Бургас ще се проведе от 18 ч. до полунощ. Входът и за четирите експозиции е свободен. Това е и началото на летния сезон в Бургаския музей.
повече може да чуете в звуковия файл:Ски зона Котел отвори в края на миналата година и бързо се превърна в хит за бургазлии, които искат да видят сняг, да покарат ски или да се спускат с шейни. Само на час път от морския град тя предложи на децата през ваканцията снежни преживявания. Зоната се намира в местността „Трите вятъра“ на 4 км от Котел в посока с. Кипилово...
2287 бебета са се родили в Сливен през 2024 година. Това е с 53 деца повече спрямо предходната година. 979 са момчетата. Момичетата са 954, съобщават от общината Последното бебе за отминалата година е момиче. То се е родило на 31 декември в 16.55 часа. Първото детенце, проплакало в Сливен тази година, е момче. То се е родило на 1 януари в 2.20 часа...
На 7 януари, когато православните християни почитат паметта на Св. Йоан Кръстител, в несебърското село Кошарица се изпълнява обичая „Къпане на зетьовете“. И тази година в студените води на селския вир влязоха млади мъже, за да изпълнят стародавния ритуал, за който се вярва, че носи здраве и сила в семейството. В традиционното къпане днес се включиха..
От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампания цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..
И през новата 2025 година в Етно кафене и музей продължава с провеждането на различни събития. Първото събитие за тази година ще се проведе на 19 януари, неделя, съвместно с Coworking Family Burgas. Ще се състои второ издание на „Разговорен Немски за деца с горещ шоколад и крафт ателие / Deutsch für Kinder mit heißer Schokolade“. Събитието ще започне в..
Много любов, сватби и щастливи семeйни двойки ще ни донесе 2025-та година. Прогнозата е на астролога Светлана Тилкова – Алена. Родените през септември ще успяват, а родените на 9-то число ще са галениците на съдбата през годината. В годината на Марс, каквато е 2025-а трябват да внимават огнените зодии - Овен, Лъв и Стрелец. "Тази година..
Куба остава в сърцето ми, аз се влюбих в този танцуващ, пеещ и свирещ народ. Това разказа дни след завръщането си от страната кореспондентът на БНР в Бургас Даниела Костадинова. Там я отвежда любовта й към Хемингуей, който е пребивавал 20 години в Куба: " Тази страна е приютила един от любимите ми писатели. Той е живял в прекрасно..
Ски зона Котел отвори в края на миналата година и бързо се превърна в хит за бургазлии, които искат да видят сняг, да покарат ски или да се..
2287 бебета са се родили в Сливен през 2024 година. Това е с 53 деца повече спрямо предходната година. 979 са момчетата. Момичетата са 954, съобщават от..
На 7 януари, когато православните християни почитат паметта на Св. Йоан Кръстител, в несебърското село Кошарица се изпълнява обичая „Къпане на..