Копието на Панагюрското златно съкровище гостува на Археологическия музей в Бургас по повод на Нощта на музеите. Инициативата се провежда днес в хиляди музеи и галерии в десетки европейски страни.
Ценната изложба ще остане до 30 август, като сме предвидили и още интересни изложби във всяка едно от експозициите на музея, разказа в студиото на БНР – Бургас Милен Николов, директор на РИМ – Бургас.
„Единственото музейно копие на Панагюрското съкровище, което е цялостен аналог на оригинала, е изработено от чисто 23-каратово злато и е собственост на Националния исторически музей – София. Състои се от девет златни предмета с общо тегло малко над 6 килограма и съдържа ритони, кани-ритони, амфори и една фиала. Датировката му е около края на IV и началото на III в. пр. Хр. То ще бъде допълнено с още една изложба „Рисувана керамика от Аполония – Созопол“. Така към златните съдове за вино добавяме и керемични съдове , в която са пиели от напитката и се получава нещо много любопитно. И още една, трета изложба има в зала „Трезор“ и тя е също много интересна и представя домонетни и монетни парични форми през вековете.“
За опазването на ценните експонати в зала „Трезор“ са взети всички необходими мерки, като в Нощта на музеите ще има и жива полицейска охрана.
В Етнографския музей посетителите ще могат да разгледат изложбата „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. Тя е част от едноименен проект на Регионален исторически музей - Бургас, одобрен и финансиран от Министерство на културата. Чрез снимки, документи, предмети и експонати от фонда на музея е разказана историята на града в периода 1930 – 1945 година, както и личната история на самия д-р Магърдич Мелконян.
„Очакваме хиляди посетители, които до полунощ да посетят и четирите експозиции. Своеобразното начало ще е в 18:30 часа, в двора на Етнографския музеи с концерт на Бургаския духов оркестър под ръководството на диригент Атанас Камиларов. Те се включват традиционно и придават празничност и тържественост на събитието“, добави Милен Николов.
Малко по – късно той ще направи кулинарна демонстрация в Етнокухнята на музея. Той ще сготви свинско с лапад, зелен лук и гьозум по стара котленска рецепта.
В Историческия музей гостува изложбата „Елате да живеем за нашите деца“ на Национален музей на образованието. Снимковият материал в изложбата обхваща периода от първите публикации по темата за предучилищното образование от Възраждането и проследява пътя на развитие до днес. Музейният разказ дава информация за световните педагози Фридрих Фьобел, Уилям Килпатрик, Мария Монтесори, Овид Декроли и техните постижения за усъвършенстването на детските предучилищни заведения. Представени са и видни български дейци като Драган Цанков, Никола Живков, проф. Шишманов, Пенка Касабова и други, които също оказват важна роля за предучилищното възпитание у нас.
В Природонаучен музей е представена изложбата „Записки по българските орхидеи“. Тя представя записки и рисунки на Любен Домозетски от неговите научни пътешествия из различни райони на България.
Нощта на музеите в Бургас ще се проведе от 18 ч. до полунощ. Входът и за четирите експозиции е свободен. Това е и началото на летния сезон в Бургаския музей.
повече може да чуете в звуковия файл:Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..
Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..
Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура". Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..
След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни. В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..
С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..
Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя". Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...