Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български архитекти и визуални студиа работят с изкуствен интелект за ОАЕ


Български архитекти и визуални студиа работят с изкуствен интелект за клиенти от Обединените арабски емирства (ОАЕ), Саудитска арабия и Китай. Все повече технологиите навлизат и в тази професионална сфера. Според арх. Емил Бурулянов, председател Съюза на архитектите в Бургас през последната година много от големите бюра инвестират в т. нар ферми за визуализация.

"Това са облачни интернет услуги, които струват много скъпо, инвестират и в човешки труд и 3D модели. Това което много променя пазара в последно време е че те си обучават няколко специалисти, които да боравят много добре с изкуствен интелект. На база на стила на самите архитектурни студиа, чрез налучкване да прави самите визуализации", обясни архитектът. 

Много от големите бюра за визуализация всъщност са български, но те не работят на родния пазар, а предимно с Обединените арабски емирства и Саудитска арабия.

Повече чуйте в звуковия файл:

По публикацията работи: Калина Енчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята на Минка Кирилова - Мони: От сиропиталището до университета

Минка Кирилова, на 21 години, е едно от момичетата включени в менторската програма "Скритите таланти на България". Тя е родена в Ямбол, отгледана в социално заведение в Елхово, след това в приемно семейство и после върната отново в Дома, това не я спира да мечтае и да се бори за по – добро бъдеще.  Приятелите я наричат Мони, тя е студентка трета..

публикувано на 20.10.24 в 17:30

Клуб за бъдеще - Бургас с множество инициативи за разделно събиране на пластмаса

Клуб за бъдеще - Бургас проведе вчера есенната акция по предаването на пластмасови капачки и кенчета в морския град. Тя е  част от мащабната кампания на „Капачки за бъдеще“ която се организира през октомври в редица градове в цялата страна. Местният клуб съществува вече повече от две години и освен, че организира и провежда..

публикувано на 20.10.24 в 17:00

Арт работилничка за деца и родители в двора на Етнографския музей в Бургас

Деца и родители могат да се включах в арт работилница. Тя се организира в двора на Етно кафене и музей в Бургас от  „Усмихнати 8мици“. От 11.00 ч. до 14.00 ч. всички ще имат възможността да създадат своята еко торба и да направят декорация на сувенир. Не е необходимо предварително записване. Заплащането ще се извършва на място. 

публикувано на 20.10.24 в 10:05

Днес се открива Музеят на невъзможното в Бургас

Днес в Бургас се открива Музеят на невъзможното. Той ще се намира на улица „Лермонтов“ №7 . В музея науката, изкуството и магията се сливат, за да пренесат посетителите в други светове и да образоват малки и големи. Анти-гравитационна стая, безкрайни огледала и различни илюзии са само част от атракциите, които очакват бургазлии и гости на..

обновено на 20.10.24 в 08:11

Бургас се включва в кампанията "Капачки за бъдеще"

Бургас се включва в есенното издание на кампанията „Капачки за бъдеще“ . Акцията се провежда днес, 19 октомври. Със събрани кенчета и капачки участват хора на различни възрасти, включват се и доброволци, съобщи Иво Попов от местния „Клуб за бъдеще“, организатор на събитието: "В кампанията се включват малки и големи. Цели семейства идват да..

публикувано на 19.10.24 в 09:10

Със спектакъл школата по атракционни изкуства отбелязва 30 години

Школата по атракционни изкуства отбелязва 30-годишнина от създаването си със спектакъл в Бургас. Той ще се проведе на 21 октомври, понеделник, от 19.00 часа в Културен дом НХК. Входът е свободен.  В спектакъла ще се включат над 30 участници в три възрастови групи. Те ще демонстрират своите умения в различни направления: хула-хоп, баланс цилиндри,..

публикувано на 18.10.24 в 16:38

Археолози откриха бронзова кана и железен шлем в Деултум

Археолозите в Националния резерват "Деултум" проведоха в началото на месеца проучвания на термите в римската колония край село Дебелт. Те вече са приключили с дейностите си в римския некропол, който се намира на юг от река Средецка. Работата тук продължи повече от 10 години, но имаме изключително интересни резултати, каза директорът..

публикувано на 18.10.24 в 12:33