Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

756 изборни секции в Бургаско, в 595 има и машини за гласуване ( ОБНОВЕНА)

Изборният ден е започнал навсякъде в Бургаско точно в 7 часа и без проблеми. Явили са се всички членове на СИК - ове, няма и технически проблеми с нито една машина за гласуване, съобщи председателят на РИК - Бургас  Фани Семерджиева.

В Бургаска област 362 885 души имат право да гласуват на парламентарните избори, а с близо 10 хиляди по-малко са гласоподавателите на изборите за европейски парламент. В 595 секции в областта ще се гласува с машини и бюлетини, а в 161 –а изборът ще се извършва само с бюлетини. За първи път след края на изборния ден Районната избирателна комисия ще приема документите от Секционните комисии в новата спортна зала „Арена Бургас“. 

Без сериозни нарушения премина предизборната кампания в Бургаска област, а за изборния ден беше създадена добра организация и техническа подготовка. За какво трябва да внимават хората избрали да гласуват с машина обяснява председателят на РИК Фани Семерджиева:

"Трябва много добре да са наясно дали искат да гласуват за един вот или за двата, като има опция да си изберат бутон "всички" или за един от двата избора.Ако те направят един избор и после решат да гласуват и за другия, няма да им бъде позволено." 

А каква грешка допускат хората избрали да гласуват с бюлетини и защо изборът им се отчита за невалиден?  според представители на Секционни избирателни комисии: 

"Трябва да се отбелязва винаги за коя партия се гласува. Без преференция за някой кандитат може, но без да се отбележи квадрачето на партията не може!"

В Бургаска област ще има 7 подвижни избирателни секции. 3 от тях ще бъдат в областния център, а останалите са в Сунгурларе, Руен, Карнобат и Поморие.

По публикацията работи: Стефка Бакърджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тошко Йорданов: Ако няма промени, БНР не може да функционира по начина отпреди 1989 г.

Дори да се увеличи бюджетът на БНР, ако МФ намери пари отнякъде, проблемът следващата година ще е същият. Защото, ако няма промени, Радиото не може да функционира по начина от преди 1989 г., във всичките му аспекти. Хубаво е да се модернизира и оптимизира, препоръча председателят на парламентарната комисия по култура и медии Тошко Йорданов в интервю за..

обновено на 18.05.25 в 13:43

Петър Москов: Автотранспортните линии да се отдадат на частни оператори

През следващата седмица в столичния общински съвет групите на „Синя България“ и „Да, България!“ ще подпишат съвместна декларация за формирането на дясно мнозинство. Това обяви лидерът на КОД Петър Москов в Ямбол , където Синя България учреди местната си структура.   Първата инициатива на новото обединение ще е предложение автотранспортните линии да се..

публикувано на 17.05.25 в 13:36

Приеха бюджета на община Болярово

Бюджетът на Община Болярово за 2025 година бе приет единодушно днес от местния съвет. Общата му рамка  е в размер на 16 770 000 лева. Той е ориентиран към социална отговорност и устойчиво развитие. Предвиждат се инвестиции в ключови сектори, сред които образование и социални услуги, инфраструктура и благоустройство, местно икономическо развитие и..

публикувано на 16.05.25 в 17:35

Приеха бюджета на община Сливен

Бюджет 2025 на Община Сливен бе приет от местния парламент с 24 гласа „за“, 4 „против“ и 12 „въздържал се“. Според кметът Стефан Радев бюджетът е рекорден и той ще реши редица въпроси, макар и да е закъснял. От опозицията обявиха, че този бюджет не е добре балансиран и малките населени места и техните проблеми ще останат нерешени.  Като политическо..

обновено на 15.05.25 в 16:50
Росен Желязков

Премиерът и вицепремиерите отчитат изпълнението на управленската програма

Премиерът Росен Желязков и тримата вицепремиери - Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, ще отчетат изпълнението на управленската програма на кабинета до момента. Докладът за състоянието на администрацията през миналата 2024 година ще приеме кабинетът.  Данните сочат, че близо 99 хиляди са заетите в администрацията на..

публикувано на 14.05.25 в 08:45

Временната комисия за пътната безопасност прие да бъде предвидена лихва върху глобите

Наказателна лихва да тече върху неплатените глоби за пътни нарушение. Около това мнение се обединиха депутатите от Временната комисия относно проблемите с безопасността по пътищата. Народните представители приеха и предложението на Министерството на правосъдието горната граница за употреба на алкохол при млади и професионални шофьори да стане 0,2..

обновено на 13.05.25 в 21:31

Президентът: Новото мнозинство погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на НС

Парламентарното мнозинство крачи към еврозоната, но отдалечава България от Европа на демокрацията и законността, заявява президентът Румен Радев позиция във връзка с разпореждането на председателя на парламента Наталия Киселова, с което тя отказва да внесе за разглеждане в Народното събрание предложението на държавния глава за произвеждане на национален..

публикувано на 13.05.25 в 19:00