Изборният ден в Бургаска област започна с технически проблеми в малък брой секции. Причината - като на повечето места в страната, са машини, които отпечатват само една разписка, а хората са гласували за двата вида избори. По указания на Централната избирателна комисия там, където машината не е разпечатала разписка, се гласува с бюлетина.
Що се отнася до избирателната активност - най-изненадващо при 28 градуса и препълнени плажни ивици, тя е сравнително висока - от над 8% до обяд.
В ромския квартал "Победа" картината изглеждаше коренно различна. Нито по улиците, нито пред избирателните секции се виждаха хора. Логично - и избирателната активност там е под 1%.
"Не искаме вече да гласуваме. Излъгаха народа, няма работа, няма нищо. Защо не дават работа? Не дават и пари за гласуване.
"- Избрах си там някой.
- Вие знаете ли какви избори има в момента?
- Не!
- Вие за какво гласувахте?
- Да се оправи България, пенсиите да ни увеличават.
- Но какво избираме в момента?
- Как да ти кажа сега какво избираме в момента? Кметове избираме, да.
- За кой кмет гласува?
- Де да знам, какво да ти кажа?"
Село Карагеоргиево е сред големите села в община Айтос и в него 90% от жителите са етнически турци. 1 100 са гласоподавателите в Карагеоргиево, но 40% от хората в селото работят в чужбина. В едно от най-активните айтоски села избирателната активност е изключително ниска.
Най-богатият човек в Карагеоргиево е местната врачка Лютвие, която живее в триетажен палат. Иначе жителите на селото са на черешобер.
"Няма да гласувам, не искам. Една година, пет пъти гласуване става ли? Нищо не се променя. За какво да гласувам? Същата работа."
"Много бавно върви. Много народ, който си отиде, може би, са отчаяни, че една България, след 30-40 години щеше да бъде по-добре. Вдигнаха се заплатите, но няма подобрение на стандарта на живот."
Целия репортаж от Бургаско чуйте в звуковия файл.
Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената вчера идея за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. Според Мирчев тази комисия през годините е преминала през няколко трансформации, но винаги е била използвана от властта. "Делян..
Рибарското селище „Ченгене скеле“ край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала необходимост, попаднали в списъка за продажба. Това заявиха в Бургас от ръководството на „Да, България“. Междувременно от Областната управа в града в официално съобщение уверяват, че процедура за продажба на..
С пълно единодушие от 176 гласа "за" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет проект на промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Измененията предвиждат разпитът на вещи лица да може да се извършва и чрез видеоконферентна или телефонна връзка, когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда по уважителни причини или..
Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха депутатите от формацията, като получи подкрепа и от ИТН, "ДПС – Ново начало" и "БСП – Обединена левица". "Пред мен стои..
Законодателни промени, свързани с финансирането на общински проекти, бяха одобрени на първо четене от НС. Промените в Закона за държавния бюджет отразяват предложения на кметовете, направени до 30 юни тази година, с които прогнозният размер на общинските инвестиционни проекти за целия период става 8 милиарда лева. С изготвения законопроект ще се..
След 9 часа дебати и гласувания депутатите не успяха да приемат всички промени в Закона за движение по пътищата. Заседанието се провали заради липсата на кворум. Промените трябваше да позволят на камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Депутатите обаче..
Средствата за саниране на жилищни блокове ще бъдат осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. "Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, които са за енергийно обновяване на еднофамилни жилища, са спасени. Една част от тях ще останат в Министерството на..