„Прогнозите преди изборите и много от анализите и коментарите на кампанията за европейските избори сочеха такива нагласи европейските избиратели. При всички положения резултатите, които имаме в тези държави, особено що се отнася до Германия и Франция , те ще преформатират може би формулата на управление вътре в Европейския парламент. Ново мнозинство ще е необходимо да се събере. Виждаме, че двете основни партии няма да имат такова, а ще се търси подкрепа от трета. Досега такава подкрепа се търсеше от „Зелените“, които на тези избори търпят по-скоро поражение“, коментира Яница Петкова, социолог от "Галъп интернешънъл болкан".
Според нея, резултатът от евроизборите се дължи на промяната в геополитическата обстановка. Тя посочи като пример войната в Украйна, конфликтът в Близкия Изток, икономическата криза, както и политическата нестабилност в много европейски държави. „Ако направим съпоставка, на миналите избори през 2019 г. вотът отиде към зелени партии и формации. Сега обаче вотът е раздвоен“, допълни социологът. Според нея, новите проблеми предизвикват нов тип несигурност и нов тип политически ориентации, които търсят стабилност.
През последните години управлението на част от страните в Европейския съюз премина от леви към десни политики. Пример за това е Финландия. В началото на тази година дясноцентристкият политик Александър Стуб беше избран за президент на страната, като на второ място остана бившият външен министър Пека Хависто от либералния "Съюз на зелените".
Резултатите показват, че ЕНП увеличават броя на своите депутати с 9 в бъдещия Европейски парламент. „На миналите европейски избори имахме обратната тенденция – тогава намаляваха. Имаме досега възможност за сформиране на коалиция с двете големи партии ЕНП, ПЕС и съответно се търси и трети партньор. Поне досега беше такава ситуацията . Сега обаче е съвсем различна и може би ще се ориентират към някаква по-дясна коалицията, т.е. ЕНП ще търси партньори в тази посока с новите партии. Част от тях обаче са радикални и ми се струва, че трудно ще бъде намерено такова решение, споразумение, баланс. Още не са излезли всички резултати, но нова ще е ситуацията в Европейския парламент и това ще промени политиките на Европа“, коментира Петкова.
От общо 720 депутати в бъдещия Европейски парламент, 17 ще са от България.
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно. "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..
Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя. 150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика. "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..
Парламентът ще се произнесе по първия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Той беше внесен с подписите на депутатите от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика, а дебатът се проведе вчера. Асен Василев: Няма да подкрепим вот на недоверие, който ни отклонява от евроатлантическия път "За" и "против"..
Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..
Гласуването на вота на недоверие на кабинета "Желязков" ще се състои в четвъртък в 13:45 часа. Това съобщи в края на дебатите по вота председателстващият заседанието Драгомир Стойнев. Вотът беше внесен от "Възраждане" с подкрепата на депутатите от "Величие" и МЕЧ. Той е с мотиви за провала в политиката на правителството във външната ни политика...
Правителството приема решение, с което ще бъдат отпуснати близо 35 млн. лева по бюджета на Държавното обществено осигуряване за гарантирането на великденска добавка към пенсиите на почти 700 000 души, които живеят с доход под линията на бедност. „Въпреки всички недобронамерени коментари държа да уверя нашите сънародници, че това е знак на съпричастност,..
С 228 гласа за, без против и с 3-ма въздържали се, депутатите одобриха точка първа в дневния ред на НС да е обсъждането на внесения от "Възраждане" вот на недоверие към кабинета "Желязков" с мотиви за провала в политиката на правителството във външната ни политика. Вотът беше внесен на 26 март и бе подкрепен от "Морал, единство, чест" и..
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския..
Парламентът ще се произнесе по първия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Той беше внесен с подписите на депутатите от..
Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя. 150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на..