Няма индикации коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България“ да се разпадне, са били думите на Христо Иванов, който подаде вчера оставка от лидерския пост на „Да, България“. Това каза за БНР Бургас Димитър Найденов, с анализ на резултатите от изборите за европейски и български парламент.
„Оставката от вчера на Христо Иванов е личен акт. Той подаде оставка и от двете позиции - и като лидер на партията, и като депутат в 50-ия парламент, в духа на моралните стандарти, които нашата партия е отстоявала. Това е видимата част на тези морални стандарти. Така се прави в нормалната политика, в нормалните държави.
Колкото и ние да ценим Христо Иванов като лидер на „Да, България“, който е успял да навигира „кораба“ на партията в едни много трудни времена, в мътни води и в международна криза, в състояние на война - близо до нас. Това решение е негово, ние го подкрепихме, защото вярваме, че когато има лоши резултати трябва да се носи отговорност.
Трябва ли да има оставка и от страна на „Продължаваме промяната“?
Както казах - това е морален акт, а всеки лидер сам трябва да реши, кое е най-правилно да постъпи към партията и към избирателите.
Накъде поема коалицията ПП-ДБ след изборите? Защо избирателите, подкрепили ПП-ДБ са два пъти по-малко от тези, които са гласували на предходните избори?
Спадът в броя на избирателите се дължи в разочарованието на избирателите, ГЕРБ-СДС губят 180 хиляди гласа, ДПС губят 30 хиляди гласа, ние губим почти половината си избиратели. Всички са губещи, включително и българските граждани, защото в момента ще има едно трудно описано като легитимно представителство, с прекалено много русофилски партии, за тях не е България на първо място. Това въобще не е добре за нашето гражданско общество, но вина за това нямат гражданите, вина имат политиците.
Нашата вина като коалиция от ПП-ДБ е в това, че сме били в неудобната позиция, без удобно медийно покритие, с каквото може да се похвали например Делян Пеевски или екипът на Борисов. Ние не успяхме да обясним добре поведението си в 49-тото Народно събрание, както и целите, които имаше колаборацията с първата политическа сила ГЕРБ.
Каква ще бъде новата конфигурация в Народното събрание?
Според мен като политически анализатор Делян Пеевски ще извива ръцете на Борисов за явна коалиция. На ГЕРБ ще бъде предложен още един партньор - Има такъв народ, който винаги е в услуга на ДПС и ГЕРБ, когато се наложи. Нямам съмнение, че и „Възраждане“ биха свършили тази работа, както и другата русофилска партия „Величие“, но те прекалено много ще разкрият Борисов като двоен агент на евроантлантизма и на лукойлските неплащания на данъци и всякакви подпомагащи Кремъл нездрави за България политики. По тази причина те ще седят на резервната скамейка и ще подкрепят само с гласуване или с осигуряване на кворум.
Конфигурацията може да бъде предложена от Пеевски във вариант ГЕРБ-СДС - ДПС - ИТН, което на Борисов няма да му хареса, но предстои да видим дали имунната защита на Борисов е достатъчно силна, за да откаже на този вариант.
Разбира се и предсрочните избори също не са невъзможен сценарий“, прогнозира още Димитър Найденов.
Народните представители отхвърлиха и втория вот на недоверие на правителството на премиера Росен Желязков, внесен от парламентарните групи на МЕЧ, "Величие" и "Възраждане" за провал в борбата с корупцията. Предложението беше подкрепено от 71 депутати, а 131 гласуваха против. Политологът Светлин Тачев: Правителството изглежда още по-стабилно..
В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие. Какво още включва програмата на парламента. Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, този път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати...
Депутатите решиха да започнат работа с дебатите по внесения от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за провал в борбата с корупцията. В приетия дневен ред за тази седмица са включени 4 изслушвания на министри. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова отказа да подложи на гласуване искането..
Вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков влиза за обсъждане в пленарна зала. Той е внесен с подписите на депутатите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" и е за провал в борбата с корупцията. Очаква се дебатът по втория вот на недоверие да е точка първа в дневния ред на Народното събрание, а гласуването да се състои в четвъртък...
Като балансиран и реалистичен определи бюджет 2025 на община Средец кметът Иван Кичев при представянето му пред жители в сградата на общината. Макрорамката му е малко над 36,6 млн. лева. Заложени са най-важните и неотложни проекти, след заявките на кметове и кметски наместници на всичките 33 села в общината, отбеляза Кичев...
Проектобюджет от над 36,6 млн. лева предлага кметът на община Средец Иван Кичев за 2025 година. Той ще бъде представен днес от 16 часа в Зала 1 на сградата на общинската администрация. Близо 22 млн. са приходите от държавни дейности, останалите малко над 14 млн и 700 хиляди лева са от местни дейности. В капиталовата програма са..
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..