Няма индикации коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България“ да се разпадне, са били думите на Христо Иванов, който подаде вчера оставка от лидерския пост на „Да, България“. Това каза за БНР Бургас Димитър Найденов, с анализ на резултатите от изборите за европейски и български парламент.
„Оставката от вчера на Христо Иванов е личен акт. Той подаде оставка и от двете позиции - и като лидер на партията, и като депутат в 50-ия парламент, в духа на моралните стандарти, които нашата партия е отстоявала. Това е видимата част на тези морални стандарти. Така се прави в нормалната политика, в нормалните държави.
Колкото и ние да ценим Христо Иванов като лидер на „Да, България“, който е успял да навигира „кораба“ на партията в едни много трудни времена, в мътни води и в международна криза, в състояние на война - близо до нас. Това решение е негово, ние го подкрепихме, защото вярваме, че когато има лоши резултати трябва да се носи отговорност.
Трябва ли да има оставка и от страна на „Продължаваме промяната“?
Както казах - това е морален акт, а всеки лидер сам трябва да реши, кое е най-правилно да постъпи към партията и към избирателите.
Накъде поема коалицията ПП-ДБ след изборите? Защо избирателите, подкрепили ПП-ДБ са два пъти по-малко от тези, които са гласували на предходните избори?
Спадът в броя на избирателите се дължи в разочарованието на избирателите, ГЕРБ-СДС губят 180 хиляди гласа, ДПС губят 30 хиляди гласа, ние губим почти половината си избиратели. Всички са губещи, включително и българските граждани, защото в момента ще има едно трудно описано като легитимно представителство, с прекалено много русофилски партии, за тях не е България на първо място. Това въобще не е добре за нашето гражданско общество, но вина за това нямат гражданите, вина имат политиците.
Нашата вина като коалиция от ПП-ДБ е в това, че сме били в неудобната позиция, без удобно медийно покритие, с каквото може да се похвали например Делян Пеевски или екипът на Борисов. Ние не успяхме да обясним добре поведението си в 49-тото Народно събрание, както и целите, които имаше колаборацията с първата политическа сила ГЕРБ.
Каква ще бъде новата конфигурация в Народното събрание?
Според мен като политически анализатор Делян Пеевски ще извива ръцете на Борисов за явна коалиция. На ГЕРБ ще бъде предложен още един партньор - Има такъв народ, който винаги е в услуга на ДПС и ГЕРБ, когато се наложи. Нямам съмнение, че и „Възраждане“ биха свършили тази работа, както и другата русофилска партия „Величие“, но те прекалено много ще разкрият Борисов като двоен агент на евроантлантизма и на лукойлските неплащания на данъци и всякакви подпомагащи Кремъл нездрави за България политики. По тази причина те ще седят на резервната скамейка и ще подкрепят само с гласуване или с осигуряване на кворум.
Конфигурацията може да бъде предложена от Пеевски във вариант ГЕРБ-СДС - ДПС - ИТН, което на Борисов няма да му хареса, но предстои да видим дали имунната защита на Борисов е достатъчно силна, за да откаже на този вариант.
Разбира се и предсрочните избори също не са невъзможен сценарий“, прогнозира още Димитър Найденов.
Три ключови докладни записки бяха разгледани на извънредно заседание на Общински съвет в Болярово днес. Те са свързани с ремонт на детска градина в село Стефан Караджово и със саниране на общински сгради. Две от докладните по проекти за енергийна ефективност на общински сгради са финансиран по Програмата за развитие на селските райони...
И четвъртият вот на недоверие към кабинета Желязков беше неуспешен. Против гласуваха 131 депутати, а вотът беше подкрепен от 83-ма, сред тях и 17 депутати от "Продължаваме промяната". Той беше внесен от "Величие" и беше подкрепен с подписите на депутатите от "Възраждане" и МЕЧ и е с мотив: "провал в сектор "Околна среда и води"".
Народното събрание ще се произнесе по четвъртия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Веднага след това започва редовният парламентарен контрол. Развръзката по четвъртия вот на недоверие ще стане факт в самото начало на пленарното заседание. Вотът за провал в екологичната политика беше иницииран от "Величие" и внесен с подписите на..
В парламента започна дебата по вота на недоверие към правителството, иницииран от "Величие" с подкрепата на "Възраждане" и МЕЧ с мотив провал в сектор "Околна среда и водите". Красимира Катинчарова от "Величие" заяви, че целта на вота е необходимостта да бъде прекъснат един модел на управление, който нарушава основни права,..
Четвъртият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков влиза за обсъждане в пленарната зала. Той е за "провал в екологичната политика на кабинета". Иницииран е от "Величие" с подкрепата на "Възраждане" и МЕЧ. До този момент нито една друга парламентарна група не е дала заявка, че ще подкрепи искането за сваляне на кабинета. Предишните..
През септември започва строителството на втория участък между селата Рупча и Ветрино от Вертикалния газов коридор. Това каза в Бургас, при посрещането на втория кораб с 2 500 тръби за проекта, министърът на енергетиката Жечо Станков. България е първата от 7-те държави, през които ще минава газопроводът, която извършва реални действия по строителството...
През септември започва строителството на втория участък между селата Рупча и Ветрино от Вертикалния газов коридор. Това каза в Бургас, при посрещането на втория кораб с 2 500 тръби за проекта, министърът на енергетиката Жечо Станков. България е първата от 7-те държави, през които ще минава газопроводът, която извършва реални действия по строителството...
И четвъртият вот на недоверие към кабинета Желязков беше неуспешен. Против гласуваха 131 депутати, а вотът беше подкрепен от 83-ма, сред тях и 17..
Народното събрание ще се произнесе по четвъртия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Веднага след това започва редовният парламентарен..
Три ключови докладни записки бяха разгледани на извънредно заседание на Общински съвет в Болярово днес. Те са свързани с ремонт на детска градина в село..