Законопроектът за изменение на Закона за туризма отваря не една, а две врати за сива икономика - предупреди председателят на "Обединение за туризма" Павлина Илиева в интервю за БНР Бургас.
Основната цел на внесения от ресорното министерство проект е създаването на гаранционен фонд в туризма, чрез който да бъдат обезщетявани клиентите при фалит на туроператор. Но докато държава и бизнес са съгласни, че това безспорно е необходимо, други текстове внесоха разнобой в позициите им. Те касаят обособяването на т. нар. туроператор А и туроператор Б. Единият ще работи с крайни клиенти, а другият - с други туроператори. Първият ще дължи вноски в гаранционния фонд, дейността му ще бъде строго регулирана от държавата и той ще подлежи на много по-високи санкции от сегашните, а за дейността на втория не е предвиден никакъв контрол.
С цел обособяването на двата вида туроператори законопроектът изисква пререгистрация на всички сегашни туроператори съответно като туроператор А или туроператор Б. Илиева се опасява, че "всички ще бъдем регистрирани като туроператор Б, а всъщност ще изпълняваме дейността на А, но по начин, по който няма кой да установи".
Вторият неясен момент за бизнеса касае определянето размера на вноските в гаранционния фонд.
"Там (в законопроекта - бел. ред.) се казва, че на всеки туроператор ще обявява своя оборот и гаранционният фонд ще определя вноската към застрахователя и вноската към самия фонд. Тук големият въпрос е - много от фирмите имат оборот не само от пакети, а имат оборот от различни дейности, които изпълняват. Всъщност кой как ще разделя и ще знае, че този оборот е от пакет, а другият е от някаква друга дейност? Тук е другата възможност за голяма, как да кажа, измама, или по-скоро за скриване на част от оборот с цел намаляване на вноската в гаранционния фонд", предупреди Павлина Илиева.
Освен всичко друго, проектът завишава санкциите. При сегашни 1000 до 5000 лева той ги увеличава на 10 000 до 20 000 лева за различни нарушения, най-тежките от които са за упражняване на дейност, която не е присъща на туроператора или се изпълнява без лиценз; за работа без договор с клиента и др. Те отново касаят само туроператор А и бизнесът настоява да разбере каква е била обосновката при определянето им.
Интервюто с Павлина Илиева може да чуете в прикачения звуков файл.
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...
Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт", концесионер на аеропорта. Допълнителни 100 милиона лева ще бъдат инвестирани до края на 2026 г. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна..
Очаква се ръст на туристите от Дания през сезон 2025, като само от Копенхаген до летище Бургас са планирани 179 полета, а от Билунд – 116. Това стана ясно по време на среща между кмета Димитър Николов и посланика на Дания Флеминг Стендер. Посланикът е бил впечатлен от разширената веломрежа в града и прояви интерес към мерките за климат и чистота...
КНСБ настоява да бъдат увеличат с 15% заплатите в 7-8 сектора, които синдикатът определя като рискови. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първият в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Според Димитров са нужни между 150 и 200..
Министърът на туризма Мирослав Боршош обсъди с президента на Световния съвет за пътуване и туризъм Джулия Симпсън възможностите за стратегическо партньорство и съвместни инициативи за развитие на сектора у нас. Акцент в разговора беше организирането на международен инвестиционен форум, посветен на медицинския, СПА и уелнес туризъм. По думите на..
Между 600 и 800 лв.на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България. Това каза Живка Грозева от Асоциацията на овощарите в България. Над 100 са засегнатите стопани от общините Бургас, Карнобат, Айтос, Руен и районите около Сливен и Ямбол. За 1- ви път от 25 години овощните градини в..
Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха..
Очаква се ръст на туристите от Дания през сезон 2025, като само от Копенхаген до летище Бургас са планирани 179 полета, а от Билунд – 116. Това стана ясно..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу..