Няма определена територия в района на Странджа, на която да се депонира отработено ядрено гориво от АЕЦ „Козлодуй“. Това става ясно от отговор на служебния енергиен министър, след отправено питане от народните представители от „Възраждане“ Борис Аладжов и Звезделина Каравелова. Владимир Малинов е пояснил, че няма и определена технология, по която въпросното хранилище ще бъде изградено. По думите му процесът трябва да бъде съобразен с възможните опасности за хората и околната среда и подлежи на екологична оценка.
Аладжов е настоял да се поеме ангажимент, че когато бъде определено място за хранилището, то това няма да е районът на Странджа планина. Служебният енергиен министър е посочил, че от геоложка гледна точка Северна България е най-подходящият потенциален район за изграждане на хранилище за дълбочинно съхранение на отработено ядрено гориво.
„Съществува и възможност то да бъдат преработвано в други държави, които разполагат с потенциала да извличат от отработеното гориво компоненти за повторно използване в реакторни инсталации. Съветвам ви да помислите върху втората възможност, защото, независимо коя област от България бъде избрана, местното население ще бъде недоволно и решението ще срещне яростен отпор“, е посочил Аладжов по време на парламентарния контрол.
Министър Малинов е уточнил, че енергийното министерство провежда активна политика за проследяване на процеса на развитието на подобни хранилища на териториите на други държави, като екипът му разполага с информация, че Финландия, Швеция, Франция и Швейцария имат планове да изграждат подобни обекти. До този момент обаче те не разполагат с такива депа.
Бургаските народни представители от „Възраждане“ заявяват, че ще продължат да се борят да не допуснат Странджа да се превърне в бунище за ядрени отпадъци, след като управляващите прекратиха договора с Русия и тя вече няма ангажимент да приема обратно отработеното ядрено гориво, както се случваше до момента.
На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Предложението и мотивите към него, които..
Предложението на държавният глава Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос : "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.", ще бъде внесено днес в Народното събрание. Очаква се след обсъждане във водещите парламентарни комисии, депутатите да се произнесат в пленарната зала за това дали да се проведе..
Искането за референдум за еврото е от компетенцията на националните власти. Така от ЕК отговориха на БНР на запитване за обявеното вчера намерение на президента Румен Радев за национално допитване дали страната ни да приеме единната валута догодина. От Комисията очакват поискания от България извънреден конвергентен доклад да бъде готов в началото на..
"Народното събрание трябва категорично да отхвърли предложението за референдума, дори да не го разгледа, защото то е противоконституционно, а вече има и решение на Конституционния съд". Това заяви на брифинг лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той поясни, че този въпрос е решен отдавна с международен договор, с който България се е съгласила да въведе..
Президентът на страната Румен Радев внася в НС предложение за референдум с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Това съобщи държавният глава в извънредно обръщение към народа и Народното събрание тази вечер. "Днес отбелязваме Деня на обединена Европа, в чийто фундамент здраво са заложени..
Държавни имоти с отпаднала необходимост ще се продават, а други които генерират само разходи - ще се отдават на концесия. Премиерът Росен Желязков заяви в началото на правителственото заседание, че средствата от тези действия ще отиват само и единствено за строителство на социална инфраструктура – училища и детски градини. Програма за упражняване..
Парламентът ще заседава извънредно днес от 13:00 часа. В програмата им е предвиден парламентарен контрол с участието на 8 министри. Министърът на културата Мариaн Бачев ще отговаря на въпрос за скандала с появата на руската посланичка на откриване на изложба на 6 март. Явор Божанков пита дали Елеонора Митрофанова е имала покана и защо не е обявен..
Предложението на държавният глава Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос : "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута..
На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на..