Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключи проектът "Лагуна на живота"

Няма яснота кой ще прилага природозащитни мерки в Атанасовското езеро



Няма яснота кой ще прилага  природозащитни мерки и мониторинг на въздействието им върху екосистемата  на Атанасовското езеро. Проектът „Лагуната на живота“, по който работеше фондация“Биоразнообразие“,  приключи.Финално събитие се проведе днес, различни дейности бяха  реализирани  по опазването на водоема през последните 6 години, обясниха Радостина Ценова и Спас Узунов от фондацията. 


Доволни сме ,че успяхме да подготвим цялата техническа инфраструктура, която е необходима за водната циркулация на езерото. Сега държавата трябва да влезе в ролята си и да се погрижи за нормалното функциониране на екосистемата, заяви Радостина Ценова:

"Така че да има задължение операторът на Солниците да поддържа водната екосистема. В рамките на проекта изградихме три големи диги, които не са възстановявани повече от 40 години.Езерото е разделено на басейни,за да може водата да циркулира по-добре.Това беше ключова и много скъпа дейност.Почистиха се солените канали, изградиха се диги.Мини валове и шлюз.Сега цялата техническа инфраструктура е налична, но зависи как ще бъде управлявана тази система." 

Атанасовското езеро е силно променено  от човека през вековете и особено след създаването на Солниците, то се нуждае от поддръжка. Още два подобни обекта има в страната- Поморийското и Шабленска Тузла, поясни Спас Узунов:

"Решаването на въпроса с водното захранване на езерото е  много ключов за бъдещето на екосистемата, ако искаме ние да имаме такава и да имаме биоразнообразие. Опазването е приоритет на държавата."

Очертахме план за действие, за да се поддържа езерото от държавата и Солниците,добави Узунов.Може да има и други заинтересовани-общината, областната администрация. Така усилията могат да бъдат споделени, подчерта той.

"Важна част е калонаходището.Там се събира лечебната кал от цялото езеро.Тя се премесва с вода.Без вода тази кал няма как да се пренесе.Пренася се с вода с определена соленост.Самата технология на солодобива е в това ние да получаваме лечебна кал.Ако не решим този проблем, в близките години калонаходището ще изчезне или най-малкото калта няма да има тези лечебни свойства, които има сега."

Фондацията не може да кандидатства за пореден път за европейско финансиране и проект,с който да осъществява дейности в езерото. Задълженията за това -финансовите и административните, са вече държавни.

Европейската подкрепа не може да бъде безкрайна, това не е нормална ситуация, добави Радостина  Ценова

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

По публикацията работи: Десислава Златева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ураганният вятър в Сливен обърна тир по подбалканския път (снимки)

Силният вятър в Сливенско днес обърна турски тир на подбалканския път София – Бургас. При инцидента няма пострадали. На още два тир-а вятърът е скъсал покривалата на ремаркетата. Всички инциденти са станали извън платното за движение и до затваряне на пътя не се стигна.  На турския шофьор ще му бъде наложена глоба, защото обръщането край пътя се..

публикувано на 23.11.24 в 18:38

Бургаската група Scarlet спечели „Младежкия конкурс за нова песен“

Група Scarlet от Бургас с песента си „Слънчоглед“ единодушно спечели сърцата на журито във второто издание на „Младежки конкурс за нова песен“, който се проведе в Националния студентски дом в София и бе организиран от сдружението на автори и композитори МУЗИКАУТОР. Освен парични награди, победителите на първо, второ и трето място ще получат и..

публикувано на 23.11.24 в 13:10

Вижте какви ограничения на движението ще има заради Полумаратон Бургас

Заради провеждането на Полумаратон Бургас 2024 о т 13 часа на  23.11.2024 г.- събота,  до приключване на спортното мероприятие, улица „Поморийска“, паркингът на „Капани“ в Приморски парк  и улица „6-ти септември“, в участъка от ул. „Княз Александър Батенберг“ до паркинг при Фрегатата, ще бъдат затворени за движение и паркиране на автомобили.  За..

публикувано на 23.11.24 в 11:10

Затварят част от ул. „Княз Александър Батенберг“ в Бургас

Затварят за движение на превозни средства улица „Княз Александър Батенберг“, в участъка от ул. „6-ти септември“ до ул. „Морска“ днес (23 ноември). Ограничението ще бъде в сила от 9 до 20 часа. Причината са снимките на пълнометражния игрален филм „Жени извън употреба“. За целта от Община Бургас призовават водачите на автомобили да освободят зоната за..

публикувано на 23.11.24 в 09:05

Затварят за авариен ремонт пътя Царево - Резово

Затварят за авариен ремонт пътят от Царево към Варвара, Ахтопол, Синеморец, Резово и в двете посоки, информират от АПИ.  Участъкът ще бъде ограничен за преминаване на всички превозни средства днес (23 ноември) от 9 ч. до 12 ч.,  При изпълнението на ремонта на сводовия водосток при 4-и км, ще се допуска преминаване само на автомобили със специален..

обновено на 23.11.24 в 08:16
архив

Днес стартира първото рали "Созопол"

Първото рали „Созопол“ събира любители на адреналина и високите скорости от цялата страна на днес (23 ноември). Участниците ще бъдат мъже и жени, които ще са разделени в две категории – професионалисти и аматьори. Това обясни за БНР Бургас Кремена Митева, един от организаторите.   До момента в състезанието, което ще се проведе на..

обновено на 23.11.24 в 08:10
Новата сграда на областната болница в Ямбол

Министър Галя Кондева: Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през лятото

Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, уточни служебният здравен министър Галя Кондева. Дотогава трябва да е готов спешният център към лечебното заведение.  Въпреки обещанията, че болницата ще заработи до края на тази година, срокът се отлага за пореден път стана ясно, след посещението на..

публикувано на 22.11.24 в 16:54