Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се справят хората във Воден два месеца след огнения ад и малко преди изборите

През това лято боляровското село Воден доби печална известност. На 17 юли огнената стихия за минути помете къщи, стопанства и градини. Тежката участ на жителите предизвика вълна от съчувствие, а представителите на властта, депутати и политически лидери дойдоха лично да засвидетелстват своята съпричастност и да обещаят помощ. Два месеца по-късно, на прага на поредната предизборна кампания, кореспондентът ни в Ямбол Даниела Костова провери как живеят пострадалите и с какви нагласи ще се отправят към избирателните секции на 27 октомври.

Тишина, горещина, мирис на пепел, празен площад, пусти улици - това е Воден в началото на септември. Фургоните, в които са настанени пострадалите от пожарите са както в ниската, така и във високата част на селото. Обитателите им им са угрижени, обезверени, а някои и гневни.

"С един фургон съм с дете, с дете на 9 месеца... Ето, да ви отворя фургона да видите, как се гледа дете... Оставиха ни... зима идва, спя под един навес. На 50 години съм - 30 години работя на тази държава, а сега – докъде стигнах, изгоряха трактори, машини, нищо е успях да спася! Десет кубика дърва ми изгоряха, но аз и печка не мога да сложа, защото нямам къща... къде да я сложа?"
Всеки делничен ден малко след 11 часа, хората загубили домовете си, идват в центъра за да си вземат доставяната храна от социалната служба. Разговорите се въртят все около пожарите и неясното бъдеще на останалите без покрив. Притесненията са, че след потушаването на пожара, посещенията от депутати, министри и политици рязко са секнали, с тях и обещанията за помощ.

Хората от Воден и пострадалите от пожара очакват по време на предизборната кампания отново да дойдат кандидати, за да ги агитират, но реална помощ – не. Имат колебания и дали да отидат да гласуват, въпреки че досега почти не пропускат избори. Доказват и резултатите и активността по време на избори. От имащите право на глас близо 230 избиратели - почти 50% са гласували на последния предсрочен вот. Знаят, че депутатите, които израща Ямбоска област в Народното събрание, са четирима, но имената на сегашните не могат да и спомнят.

Не могат да си обяснят как държавата през няколко месеца даво по над 100 милиона лева за избори, а пострадалите от пожарите трябва да разчитат на дарения и обезщетения, които не могат да покрият минимални разходи за строителни материали или сглобяеми къщи. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ИАРА Бургас извадиха 16 броя хрилни мрежи от язовир "Мандра"

Екипи от ИАРА Бургас извършиха проверка на язовир "Мандра" с лодка и откриха 6 броя хрилни мрежи с обща дължина 300 метра. Те са били поставени в работно положение и потопени във водата. Мрежите са иззети. В тях е имало риба от видовете: сом-28 кг, каракуда-12 кг, бяла риба -15 кг и платика-45 кг. Те са върнати обратно във водата.  При друга..

публикувано на 28.10.25 в 20:00

Кметът Тихомир Янакиев представлява Созопол на 49-ата сесия на Конгреса на Съвета на Европа

Кметът Тихомир Янакиев представлява Созопол на 49-ата сесия на Конгреса на Съвета на Европа, която се провежда до 30 октомври 2025 г. в Страсбург. Форумът събира представители на местните власти от цяла Европа и тази година се провежда под знака на 40-та годишнина от приемането на Европейската харта за местно самоуправление – документ, който е в..

публикувано на 28.10.25 в 19:00

Без вода утре в участъци от централната част на Бургас

Водоподаването ще бъде спряно в централната част на Бургас по ул. „Оборище“ – между ул. „Гурко“ и ул. „Кирил и Методий“, както и по ул. „Хан Аспарух“ – между ул. „Оборище“ и ул. „Асен Златаров“. Прекъсването ще продължи от 9:00 до 17:00 ч. на 29 октомври (сряда) . Причината е изпълнение на нови водопроводни връзки.

публикувано на 28.10.25 в 17:00
архив

Подписка в Нова Загора иска спирането на инсталация за био газ

Гражданската инициатива „Нова Загора иска да диша“, чрез общинския съветник от ППДБ Кремена Петрова внесе официално искане до министъра на околната среда Манол Генов и директора на РИОСВ – Стара Загора за спиране на дейността на централата за био газ. Причината за това настояване е, че според тях предприятието работи без необходимото комплексно..

публикувано на 28.10.25 в 16:30

Домът на писателя в Бургас ще се стопанисва от ОП "Летен театър, фестивали и концерти" (видео)

Сградата, известна като Дом на писателя в Бургас, да се предостави за управление на общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти“ реши Общинският съвет.  Докладната записка идва месец след като Общинският съвет отказа да поднови договора на сдружение „Бургаска писателската общност " , която до този момент ползваше помещенията..

публикувано на 28.10.25 в 11:42

Данък "богатство" и прогресивно облагане – КТ "Подкрепа" с идеи за Бюджет 2026

КТ "Подкрепа" предлага промени в данъчната и осигурителната система във връзка с предстоящото обсъждане на проектобюджета за 2026 година. Сред тях са въвеждане на прогресивно облагане и необлагаем минимум за данъка върху доходите на физическите лица, увеличаване на данъка върху хазартните игри  от 15 на 25% и постепенно повишаване на максималния..

публикувано на 28.10.25 в 11:00

В Бургас ще има филиал на Минно-геоложкия университет

Единственият по-сериозен дебат предизвика продажбата на 601 квадратни метра общинска земя в комплекс „Лазур“ за 787 хиляди лева без ДДС. Искането е на дългогодишният наемател Станимир Петров, който там има фурна. Мястото е срещу руската гимназия до блок 81. Заявката е, че ще разширява бизнеса си и е кандидаствал за това по програма за..

публикувано на 28.10.25 в 10:13