Подготовката за гласуването за Народно събрание в Турция протича нормално, а променената политическа обстановка в България не пречи на организацията на изборите. Това обясни за БНР генералният консул в Истанбул Васил Вълчев, а генералният ни консул в Одрин Радослава Кафеджийска допълни, че в районите близо до границата с България върви активна предизборна кампания.
Секциите, разкрити в Турция отново са най-много – 168. Дипломатическите ни представителство там вече имат огромен опит в организацията на избори – това е седмият вот за Народно събрание от 2021 г. насам. Изборните книжа вече са на турска територия, обясни за БНР генералният ни консул в Истанбул Васил Вълчев.
"Този път генералното консулство в Истанбул и консулската канцелария в Бурса администрира 100 секции. 51 в компетенциите на Истанбул и 49 - на Бурса. Затова е напрегнат период. Правим всичко необходимо да бъде извършена добра подготовка. Към момента върви добре. Самите изселнически дружества също оказват добра помощ", коментира Вълчев.
Генералният ни консул в Одрин Радослава Кафеджийска не очаква висока избирателна активност и наблюдава активна кампания от страна на политическите партии.
"Има агитация, идват всеки ден депутати от България, политически функционери. Всички парламентарно представени партии, с малки изключения водят политическа агитация, организират срещи на най-различно ниво, включително и с официални турски представители от местната власт", каза дипломатът.
Джеват Гюнеш, представител на организацията "Балкански турци" за района на Одрин, разказа, че не всички избиратели са наясно с промяната в партията, която традиционно печели най-много гласова в Турция.
Рафет Улутюрк от изселническата организация "Бултюрк" също не очаква висока активност и не смята, че гласуващите ще са повече от 40 хиляди.
От консулството са подготвени, ако се появи напрежение.
Целия репортаж на Мария Петрова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..
Депутатите от "Възраждане“ са се подписали под искането за втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Това съобщи в кулоарите лидерът на партията Костадин Костадинов: "Това е вот, който е организиран от "Възраждане", но ние отстъпихме джентълменски на МЕЧ, да го внесат този път те, защото предния път те ни подкрепиха...
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов поиска освобождаването на ръководни кадри в Агенция "Пътна инфраструктура". Според Иванов с постовете си трябва да се разделят директорът на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в агенцията, както и началника на отдел "Инвестиционно-ремонтни дейности" в Областно пътно..
Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Министерството на правосъдието подготвя законови промени срещу забавянето на делата за катастрофи Съвещанието ще се състои днес в Министерския съвет и в него ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на..
Правителството ще остане дотогава, докогато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реши, че ще стоим във властта. Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Тя подчерта, че управляващото мнозинство не е водило преговори с лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски за подкрепа, каквато получи при гласуването по вота на..
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно. "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..
Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя. 150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика. "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..