Две от петте пешеходни пътеки и част от стрелките от маркировката по участъка от международен път I-9 в село Маринка са били освежени на 22 октомври, след шума, който се вдигна покрай катастрофата с дете на 5-ти същия месец. Това съобщи кметът му Иван Агафонов.
Блъснатият от джип на пешеходна пътека Георги оцеля и е с болезнени натъртвания по цялото тяло. По думите на кмета високият му ръст го е спасил от това да не бъде премазан, а изхвърлен върху капака на превозното средство при удара.
Жителите на Маринка в протестна готовност след катастрофа с дете на пешеходна пътека
„Те не бяха освежавани от доста време, това беше нещо, което трябваше да е свършено своевременно“, напомни Агафонов и подчерта, че „има още какво да се желае по маркировката“ и необходимите за обезопасяването на пътя мерки „не се изчерпват с това“.
След катастрофата кметът и повече от 100 жители на селото изпратиха писма до всички ангажирани с пътната безопасност институции. Вчера Агафонов ги аргументира лично пред Комисията по транспорт към Бургаския общински съвет.
Исканията се поставят не за първи път – международният път води към границата ни с Турция при Малко Търново и редовно по него минават много автомобили и натоварени камиони. В същото време, разрешената скорост е до 50 км/ч, а в участъците с пешеходни пътеки – 40 км/ч.
Това са „тежки камиони, които при максимално допустимата скорост от 50 км/ч. и изскачане на някое дете, много трудно биха спрели“ – подчерта кметът пред общинските съветници в комисията.
Селото поема и целия трафик за Южното Черноморие при катастрофа на созополския път или в „Меден рудник“.
„Приоритетното ни искане е намаляване на скоростта и мерки за спазването му, както и допълнителни пешеходни пътеки“, обобщи исканията той пред БНР Бургас, а пред съветниците каза:
„Проблемът в село Маринка е с високата скорост, с която преминаващите предимно транзитно автомобили се движат през него. Селото е с дължина 1 700 метра, в които има 5 пешеходни пътеки, 3 от които са на участък от 150 метра, а останалите две – в двата края на селото.
Исканията, които съм поставил, са съобразени с исканията на гражданите. Те са за допълнителни пешеходни пътеки, допълнителни гърбици, уширения на пътя при търговските обекти, камера за скорост или патрул периодично редовно да има там, светещи знаци и ограничаване като цяло на скоростта през селото“.
Кметът на Маринка: Не знам дали има и 10% истина в писмото на АПИ
„През годините селото е дало две детски жертви на същия този път, точно на най-опасната част – там, където блъснаха сега детенцето на 5 октомври. Картинката беше много грозна и наистина ако не беше ръста на детето, буквално щеше да е прегазено“, каза още Агафонов.
Членовете на общинската Комисия по транспорт обсъждат казуса "Маринка" на заседанието си на 23 октомври.
Генералното решение е извеждането на трафика към границата от селото чрез изграждането на нов четирилентов път и прехвърлянето на потока от автомобили и камиони към него. Това обаче е план от 80-те години на миналия век и до днес не е реализиран. За да се намери решение, което може да бъде реализирано в обозримото бъдеще, Областното пътно управление свиква междуведомствена комисия.
Решението ѝ – за намаляване на максимално допустимата скорост с 10 км/ч. – обобщи началникът на отдел „Пътна безопасност“ Иван Гюлев:
„Съгласно решението на комисията, е прието (намаляване на скоростта от – бел. ред.) 40, където има гърбици, да бъде заменено с 30, а в началото на населеното място да се премахнат тези 50 (табелите, указващи максимално допустимата скорост сега – бел. ред.). Ние сме изготвили такъв проект, съгласуван е с „Пътна полиция“, съгласуван е и с АПИ. В началото на октомври проекта ни го върнаха, така че ние ще го реализираме, това е ангажимент на общината.
По отношение на маркировката – това е било ангажимент на Областно пътно управление, те са го изпълнили. Наш ангажимент е да подменим знаците съгласно новия проект“.
Според сайта на Община Бургас обаче участъкът от международния главен път е общинска публична собственост, а не държавна - обърна внимание общинският съветник Дилян Геопгиев и това изненада Гюлев. В този случай не АПИ, а общинският съвет би трябвало да започне процедурата, която да бъде съгласувана с АПИ. За да изясни този ключов въпрос, първото решение на комисията от заседанието бе да изиска от общинската администрация изясняване статута на пътя. С второто си решение комисията насочи писмата от Маринка към междуведомствената комисия.
Предстои ново разглеждане на исканията на следващо заседание на комисията.
Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, уточни служебният здравен министър Галя Кондева. Дотогава трябва да е готов спешният център към лечебното заведение. Въпреки обещанията, че болницата ще заработи до края на тази година, срокът се отлага за пореден път стана ясно, след посещението на..
Затварят за авариен ремонт пътят от Царево към Варвара, Ахтопол, Синеморец, Резово и в двете посоки, информират от АПИ. Участъкът ще бъде ограничен за преминаване на всички превозни средства в събота (23 ноември) от 9 ч. до 12 ч., При изпълнението на ремонта на сводовия водосток при 4-и км, ще се допуска преминаване само на автомобили със..
Kaufland България откри първия си автомат за рециклиране на опаковки в Бургас. Той може да бъде намерен на паркинга на хипермаркета на ул. „Янко Комитов“ 8 в кв. „Славейков“. Това е седмата станция за рециклиране на Kaufland в България от старта на пилотния проект за депозитна система през пролетта на 2023 г. До момента клиентите на веригата са върнали..
"Община Бургас не премахва дървета, а ги подменя." Това е коментарът от местната администрация, след сигнал, получен в редакцията на БНР-Бургас, че на улица "Гладстон" се извършва сеч на дървета. При изготвянето на проекта за ремонта на улицата е направена експертиза и се подменят само дървета, за които има наблюдение през годините, че съхнат,..
Системите за обработка на документи на КАТ Бургас отново работят в нормален ритъм, съобщават от там. Заради техническа неизправност, КАТ Бургас няма да обслужва граждани В четвъртък беше преустановено предоставянето на административни услуги на гражданите заради възникнала техническа неизправност.
Заради провеждането на Полумаратон Бургас 2024 на 24 ноември – неделя, ще бъде въведена временна организация на движението от 7 до 14:30 часа в района на трасето, по което ще преминат бегачите, съобщават от общината. Мярката се налага заради осигуряването на безопасността на участниците в спортното събитие. Ето кои участъци ще бъдат затворени за..
Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен тази вечер, 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас. Този път той е специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн". От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и..
"На Ахелой е извършен ремонтът изцяло, без пречиствателна станция. Нужни са около 18 млн. лв. В Порой довършваме ремонта на кулата до края на годината...
Емблематични места в Бургаска област светнаха в синьо тази вечер. Осветен е мостът в Бургас, сградата на общината в Руен и Общинският детски комплекс в..
Затваря се за движение част от ул. "Одрин" в участъка от кръгово кръстовище „Трапезица“ до ул. „Марица“, съобщават от общината. От 9 часа днес до 18 часа на..