Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Галъп": Избирателната активност към 15 часа е 23,3%

Избирателната активност към 15 часа е 23,3% и върви по-високо спрямо предходните избори през юни т . г. Активността се движи в сходство с екзит пола, който сме провели октомври 2022 г. Това съобщи Светлин Тачев от "Галъп интернешънъл Болкан", партньор на БНР.

"До момента данните са сходни, нека видим, остава малко до края на изборния ден, има време, дали всъщност движението на избирателната активност ще достигне процентите от 2022 г.", коментира социологът и призова да се гласува.

"Струва ми се, че повишаването на избирателната активност на тези избори се дължи на факта, че предизборна кампания нямаше. Като че ли темата за купения и контролиран вот стана ключова и вероятно това е мотивирало хората да излязат да гласуват", коментира Светлин Тачев от "Галъп интернешънъл Болкан".

Той посочи, че традиционно по-възрастните хора в малки селища гласуват сутрин, след 13 часа вота си дават хората от столицата, по-младите излизат да гласуват в късните часове на изборния ден.

Той призова гласоподавателите да не отказват да участват в проучването екзит пол на "Галъп интернешънъл Болкан" и да се доверят на агенцията.

Също така Тачев призова да не се вярва на данните, изнесени по медии преди 20 часа.

"Очакванията ми са избирателната активност, ако продължи същата тенденция, да надхвърли тази от юни и да приближи тази от октомври 2022 г.", прогнозира социологът. 

Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Желязков: Над 2,5 млрд. лева предвиждаме за саниране по новата програма

2,5 милиарда лева са осигурени по новата Национална програма за енергийна ефективност на жилищни сгради. Средствата са с 500 милиона повече от осигурените за предходната програма. В Бургас премиерът Росен Желязков предостави документите на първия блок, който се санира по новата програма. В морския град 30 блока ще бъдат санирани със средства по..

публикувано на 24.04.25 в 13:00

Премиерът Желязков дава старт на кампанията за саниране в Бургас

Във втория ден от своето посещение в Бургас, министър-председателят Росен Желязков ще участва в официалния старт на новата кампания за саниране в града. Събитието ще се състои от 10 часа пред бл. 4 в ж.к. "Меден рудник", където ще бъдат инспектирани дейности по внедряване на мерки за енергийна ефективност. По време на посещението си премиерът ще..

публикувано на 24.04.25 в 07:30

Владимир Крумов е новият областен управител на Бургас

С решение  241 на Министерски съвет от днес Бургас е с нов областен управител.   Владимир Крумов сменя досегашния - проф. Мария Нейкова.  Крумов бе заместник на проф. Нейкова, на Пламен Янев и на Вълчо Чолаков през двата му мандата.  Владимир Крумов е с висше икономическо образование. Общински лидер на ГЕРБ в Карнобат от 2012 г.  до 2023 г.

публикувано на 23.04.25 в 14:00

Желязков отчете първите 100 дни на кабинета: Приета програма, бюджет и два вота на недоверие

Първите 100 дни от работата на коалиционното правителство отчете премиерът Росен Желязков в началото на заседанието на кабинета.  Приета управленска програма, приетият бюджет на държавата и успешното преминаване през двата вота на недоверие отчете той, но поиска от министрите да имат добра комуникация с обществото. С историческата препратка, че в не..

публикувано на 23.04.25 в 11:30

И вторият вот на недоверие към правителството "Желязков" е неуспешен

Народните представители отхвърлиха и втория вот на недоверие на правителството на премиера Росен Желязков, внесен от парламентарните групи на МЕЧ, "Величие" и "Възраждане" за провал в борбата с корупцията.  Предложението беше подкрепено от 71 депутати, а 131 гласуваха против. Политологът Светлин Тачев: Правителството изглежда още по-стабилно..

публикувано на 17.04.25 в 15:30

Гласуват в 14:30 ч. втория вот на недоверие

В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие. Какво още включва програмата на парламента. Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, този път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати...

публикувано на 17.04.25 в 08:10

В НС започнаха дебатите по внесения втори вот на недоверие към правителството

Депутатите решиха да започнат работа с дебатите по внесения от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за провал в борбата с корупцията. В приетия дневен ред за тази седмица са включени 4 изслушвания на министри. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова отказа да подложи на гласуване искането..

публикувано на 16.04.25 в 10:00