Позицията на председател на Народното събрание е и потенциална възможност за бъдещ служебен премиер, каза за БНР Бургас анализаторът и социолог Яница Петкова в „Галъп интернешънъл болкан“. По думите ѝ това може да е една от причините да се търси най-оптималният вариант за председател от 5-ма кандидати. Тази политическа ситуация у нас не е прецедент, уточни тя.
„В такава ситуация сме за втори или дори за трети път. Това, което се случи се задълбочи още повече след промените в конституцията, защото позицията на председател на Народното събрание придобива и ново второ значение - потенциален служебен премиер. Точно тук виждаме ролята на председателя като една разменна монета. Ще имаме 5-дневно първо заседание на Парламента. Каквото и да се случи този избор трябва да е продукт на компромис. На този етап той може да се случи между първите две политически сили. Рано или късно ще се стигне до избор на председател на НС, защото в противен случай няма да могат и да се саморазпуснат, не може да тръгне никаква процедура.
Изборът може да продължи и следващата седмица. Основно две страни спорят в момента. Може да стане и така, че двама се карат, а третият печели. Да не се окаже, че този трети е възможност, която не устройва спорещите страни.
В момента по време на срещите и разговорите между ГЕРБ-СДС и другите политически партии и формации не се коментира бъдещото правителство. Това го считам за положителен ход. За страничния наблюдател остава това, че странно разговорите да се водят първо с по-малките потенциални партньори - БСП и ИТН, а по-нататък да се водят преговори за подкрепа от по-големия, а това е предложеното от ГЕРБ - четворна коалиция. Днес Бойко Борисов заяви, че в тази ситуация по-малките партии имат по-голяма тежест.
Най-оптимистичният вариант е след преговорите да се постигнат компромиси между ГЕРБ-СДС, ИТН и ПП-ДБ. Т.е. да има правителство, което да изкара няколко месеца, половин година. Не очаквам пълен мандат.“, коментира още Яница Петкова.
Депутатите в 51-вия парламент не можаха и днес при втория опит да изберат председател. Следващият опит, ще бъде направен в петък от 11 часа
Чуйте повече информация в интервюто.Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия вот. Инициатор този път е партия МЕЧ, а искането е подкрепено от "Възраждане" и "Величие" с мотива, че кабинетът се е провалил в антикорупционната политика. От ПП-ДБ са отказали да се включат,..
Депутатите от "Възраждане“ са се подписали под искането за втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Това съобщи в кулоарите лидерът на партията Костадин Костадинов: "Това е вот, който е организиран от "Възраждане", но ние отстъпихме джентълменски на МЕЧ, да го внесат този път те, защото предния път те ни подкрепиха...
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов поиска освобождаването на ръководни кадри в Агенция "Пътна инфраструктура". Според Иванов с постовете си трябва да се разделят директорът на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в агенцията, както и началника на отдел "Инвестиционно-ремонтни дейности" в Областно пътно..
Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Министерството на правосъдието подготвя законови промени срещу забавянето на делата за катастрофи Съвещанието ще се състои днес в Министерския съвет и в него ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на..
Правителството ще остане дотогава, докогато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реши, че ще стоим във властта. Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Тя подчерта, че управляващото мнозинство не е водило преговори с лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски за подкрепа, каквато получи при гласуването по вота на..
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно. "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..
Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя. 150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика. "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов поиска освобождаването на ръководни кадри в Агенция "Пътна инфраструктура". Според..
Второто искане за вот на недоверие на правителството е внесено в Народното събрание с подписите но депутатите от трите формации, които подкрепиха и първия..
Депутатите от "Възраждане“ са се подписали под искането за втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Това съобщи в кулоарите лидерът..