Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разходка из потайностите на Сливенската планина

5
Снимка: Стоян Радев

Сливенската планина е една от най-мистериозните и непристъпните планини в България. Не е висока, но е достатъчно стръмна и камениста. Именно това я направило желано място за направата на защитни съоръжения в древността наречени калета. Всъщност това са крепости или стражеви кули, като някои от тях датират от времето на траките, наследени от римляни, византийци и българи. Османците ги унищожават. Според едни, заради отпора на българите, според други, за да унищожат докрай държавността. 

От тези калета са останали само основите. Слабо проучени са, а археологически разкопки почти не са правени. Това ни даде идеята да обиколим част от тях, а наш гид в тази не лека експедиция бе Стефан Стефанов, организатор на редица планински прояви, сред тях и планинския маратон „Хайдушки пътеки“.

Както във всяка експедиция, така и в тази всичко си има начало. Сборен пункт – долна лифтена станция. Предстои ни изкачване към скалния феновмен „Халката“, след това трябва да минем под лифта, а от там нагоре по стръмното три стълба нагоре към „Маричино градище“, която е основна цел на експедицията. Тръгваме към „Халката“ и Стефан насочва вниманието към нещо, което прилича на зид, а според него е някогашния път към крепостта.

След стръмния, песъчлив и каменист баир достигнахме „Халката“. 

"Халката е тракийски култов комплекс. Реално крепостта наследява място обитавано от траките. Така че първо преди да бъде византийска и преди това римска крепост, това е тракийска крепост.  Като част от целия сакрален комплекс, имаме отляво женското начало с отвора, а  отдясно фалосоподобната скала, която е мъжкото начало. Най-вдясно има една изсечена площадка, нямаме представа с какви функции е. Трябва да дойдат хора, които имат много познания."

Точно срещу нея от отсрещния хълм се вижда каменно лице, което ние видяхме за първи път.

След „Халката“ посоката вече е  крепостта „Маричино градище“, но трябва да катерим под стълбовете на лифта и едва тогава да навлезем в непристъпния район на крепостта. Битката с денивелацията е жестока, но не и невъзможна. Тук през храсти, клони и драки навлизаме в крепостта.

А Поп Станчовата скала привлича търсачите на съкровища.

"Иманярите се катерят по тази скала и не един-двама са се лишили с живота си. Има легенда, че попът се е качвал в определен ден в годината и сянката му където сочела, там бил заровил имането си, когато са ги нападали турците."

От тук надолу към втората халка, която мнозина сливналии не знаят, през сечената скала и следващата ни цел – тракийско отбранително съоръжение в района на „Хайдушката пътека.

"Отдясно е този отвор в скалата. Идеята е, че като вървиш в тази посока ти държиш меча отдясно, откъм халката. Щитът ти е от лявата страна, т. е. долната ти част е незащитена с меча и те те стрелят оттам, " обяснява нашият гид.

От тук посоката е Сливен. Километрите не са много, но труднодостъпните участъци не са малко и ако решите да ходите в района, то си вземете човек, който знае, кое къде е и от къде да ви изведе на  пътека.

Подробности в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

На имотния пазар в Бургас: Цените и търсенето на жилища продължават да растат

Пазарът на имоти е доста активен и има много засилено търсене. Очакванията са тази активност да продължи, предвид предстоящото влизане на България в еврозоната, а и доходите на българите през последните години се увеличиха и това движи пазара напред. Сключват се много сделки, надяваме се това да продължи, това коментира Любомир..

публикувано на 13.05.25 в 08:40

Real Estate Business Forum се проведе в Бургас

241 са сградите културни ценности в Бургас, всяка една от тях е много специфична и показва историята на града. Има и няколко ансамбъла и всяка една от сградите в тях генерира своя охранителна зона „културно наследство“, това съобщи главният архитект на Бургас Тихомир Райчев:   „144 от тях са в добро състояние. Те са с добри стопани, грижат..

публикувано на 12.05.25 в 15:48

Жечо Станков: Президентът си играе със страховете на хората

Притеснително е, че президентът си играе със страховете на хората, заяви пред БНР министърът на енергетиката Жечо Станков. "Освен че президентът успя да настрои хората едни срещу други, да събуди страхове в хората, това което се случи - той бетонира работата на това правителство, защото то се консолидира още повече. България е избрала своя европейски..

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Плажно парти открива летния сезон на 31 май в Поморие

Стартът на летния туристически сезон 2025 ще бъде даден на 31 май в Поморие. Градът заема утвърдено място на туристическата карта на България и предлага отлична комбинация от море, история, култура, балнео и СПА, посочват от Министерството на туризма.  С откриването на сезона в Поморие се поставя фокус върху насърчаването на разнообразен и устойчив..

публикувано на 11.05.25 в 12:31

Свиневъдите могат да кандидатстват за средства по схемата за хуманно отношение към свинете

Свиневъдите могат да кандидатстват от 12 май за първи транш подпомагане за брой реализирани угоени прасета по схемата „Помощ за реализирането на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете“ през 2025 г., съобщават от Държавен фонд "Земеделие". За държавната помощ през тази година  е утвърден бюджет от 42 000 000 лв.  Документи се..

публикувано на 10.05.25 в 15:45

Министерският съвет защити приемането на еврото в България

Министерският съвет публикува във профила си във Facebook клип, с който защитава избор на България да е член на ЕС и да приеме еврото като официална валута. Това става на фона на разразилите се снощи полемики, след като президентът Румен Радев обяви, че ще внесе в НС искане за провеждане на национално допитване "ЗА" или "ПРОТИВ" приемането на еврото в..

публикувано на 10.05.25 в 09:36

Царево е домакин на международен архитектурен пленер

Община Царево е домакин на архитектурен пленер, днес от 15:30 часа в местното читалище, в който ще бъдат представени разработки на идейни архитектурни проекти.  Някои от задачите, които си е поставила администрацията са: - Разработка на градска мобилност и виждане за реставрация и функция на стария дървен склад на пристанище Царево; - Концепция за..

публикувано на 09.05.25 в 11:10