Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват археологически проучвания в землището на руенското село Трънак

Село Трънак

На горска територия в землището на село Трънак, община Руен ще се извършват теренни проучвания и археологическа консервация, реши правителството днес. Имотите попадат в района на дейност на Териториално поделение „Държавно горско стопанство Айтос” към Държавно предприятие „Югоизточно държавно предприятие” - Сливен. 

За срок от 3 години там ще се извършват теренни археологически проучвания и консервация на археологически ценности. Те са необходими за реализацията на „Лупинг от Рупча до Ветрино”, обявен за национален обект. Става въпрос за разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз“ ЕАД с цел повишаване на капацитетите в точките на междусистемно свързване.

С друго решение Министерският съвет даде съгласие за отдаване под наем на открита площ, която се намира в Бургас. Той е собственост на „БДЖ-Товарни превози”. Отдаването под наем ще се извърши чрез пряко договаряне с държавната компания.


По публикацията работи: Ивайл Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Временна организация в Бургас заради ВиК ремонт в „Зорница“ и „Братя Миладинови“

В Бургас се въвежда временна организация на движението заради ремонт на мрежата за водоснабдяване и канализация в ж.к. „Братя Миладинови“ и ж.к. „Зорница“, по информация на общинската администрация. В „Братя Миладинови“ временно се затваря ул. „Струма“ в участъка между ул. „Одрин“ и ул. „Дрин“. Ограничението обхваща периода от 13:00 ч. на 14 август..

публикувано на 13.08.25 в 17:00

БЧК - Бургас помага на пострадалите хора от пожара в село Скала (ОБНОВЕНА)

Екип на БЧК - Бургас е оказал първа долекарска помощ и психосоциална подкрепа на евакуираните снощи жители от сунгурларското село Скала. В такива случаи има и логистична подкрепа за пострадалите хора, която е под формата на храна и вода. Това обясни за общественото радио Виолета Радева, директор на областната организация на БЧК. Как се..

обновено на 13.08.25 в 14:36

Премиерът благодари на младежите, помогнали при пожарите край Сунгурларе

Петима младежи, помагали при гасенето на пожарите край Сунгурларе, са били приети днес от министър-председателя Росен Желязков в Министерския съвет. „Това са момчетата, които в тези трудни дни, със своя тих и скромен пример в Сунгурларе се притекоха на помощ по свой начин. Но той стана толкова видим за всички и такъв кураж даде на огнеборците, на..

публикувано на 13.08.25 в 13:00

Богиня Матеева представя в Бургас "Вик за прошка"

На 14 август от 17:30 на „Флората“  в рамките на фестивала „С книга на плажа“ в Бургас гостува известната журналистка Богиня Матеева, за да представи в емоционална среща своята книга с разкази „Вик за прошка“. „Това са разкази за вечната битка между светлата и тъмна страна в човека. Когато тази битка е на територията на душата се появяват..

публикувано на 13.08.25 в 12:31

Първи фермерски пазар "ЗадругатА" ще се проведе в Бургас

Първото издание на фермерския и занаятчийски пазар „ЗадругатА“ предстои утре, 13 август в Бургас.  Производители и занаятчии от различни градове в страната ще представят своята продукция, съобщи един от организаторите Станислава Тодорова: „ Двигателят на идеята е моята приятелка и колежка Велислава. Желанието ни да реализираме..

публикувано на 13.08.25 в 09:00

В Ямбол ремонтират кръстовището до Биков мост

Строителните дейности по изграждане на кръгово кръстовище в района до „Биков мост“ започнаха в Ямбол. От днес  до 22 август ще се  премахва  съществуващата асфалтова настилка. Ще се направят изкопни работи по оформяне на кръговото кръстовище, демонтаж на светофарните уредби и извършване на насипни дейности. С оглед безопасността на всички участници в..

публикувано на 13.08.25 в 08:38

Морето e бурно, спасителите призовават за спазване на флаговата сигнализация

Традиционно през месец август се появяват опасните явления в морето - мъртво вълнение и сологан -когато вятърът образува големи подводни вълни. Тази година обаче те са подранили и от няколко дни на плажа в Бургас е поставен червен флаг на спасителните постове. Червената сигнализацията означава, че влизането в морето е забранено, тъй като има..

публикувано на 13.08.25 в 08:20