Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"От тази ситуация печели Пеевски заради възможността за избори"

Емил Соколов: Борисов удобно изчаква и в правилния момент ще покаже, че той налага дневния ред

"ПП-ДБ трябва да мислят няколко хора напред, защото всичко това следва политическа логика"

Автор:
Емил Соколов
Снимка: Стопкадър БНТ


Не изключвам Бойко Борисов да конструира друго мнозинство. Той удобно изчаква, защото е предвидил нещата и в правилния момент ще генерира новина и ще покаже, че той налага дневния ред. И за да не се стига до там, ПП-ДБ трябва да мислят няколко хора напред, защото всичко това следва политическа логика.

Това прогнозира в интервю пред БНР Емил Соколов, политолог, който е бил кандидат за депутат в листите на ПП-ДБ в Бургас.

"Борисов играе йезуитски, защото му се позволява. Сега Борисов да каже "изтегляме Назарян, ще изберем Петър Кънев" и да разреши политическата криза. Очаквам такова развитие и така ще излезе великодушен и конструктивен и да покаже, че всичко зависи от него, "ето идвам, спасявам ви". Не можем да го виним, че отиграва топки, когато му се вдигат, защото той е политически опонент", каза Соколов.

Според него "Възраждане" са опасни и неприемливи, "но тук става въпрос за техническа процедура за избор на председател, за да започне НС работа. Тезата на ДБ е, че Борисов искал да принуди другите да създадат алтернативно управленско мнозинство, а това е отпушване на работата на НС".

Соколов напомни, че изключването от парламентарната група на ПП-ДБ на негласувалите вчера за Силви Кирилов – Даниел Лорер и Явор Божанков, ще изравни "Възраждане" и ПП-ДБ като брой депутати.

"В тази хипотеза не е много ясно, при кой би отишъл вторият мандат. Това, което се случи вчера, е тежка комуникационна щета, защото идеята беше да се избере председател. От ПП-ДБ влязоха в този конструктивен тон да потърсят решение на безизходицата и разбира се, когато ходът се провали от двама негласували, няма как да не вдигне напрежението в групата", обясни Емил Соколов.

Той посочи, че първата и втора политически сила не си дават сметка, че от тази ситуация печели Пеевски, заради потенциалното отиване на нови избори.

"На последните избори той изгради стройна машина и може да генерира сериозен електорат – няма значение как работи - с купуване на гласове и натиск. Имало е сходни партии, които са се опитвали, но не са успели да постигнат неговия успех. Той направи стрес тест и показа, че машината работи. На следващи избори първата политическа сила може да запази позицията си, втората е под въпрос", предупреждава Емил Соколов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политически спорове в пленарната зала след смъртта на полицай пред НС

Народното събрание почете с минута мълчание смъртта на младши инспектор Ивайло Чавдаров Попов - служител от Охранителна полиция при СДВР. Мъжът почина тази сутрин в болница, където беше откаран, след като му прилошало, докато е бил на дежурство като охрана пред парламента. Трагичният инцидент стана повод за политически спорове в пленарна зала и..

публикувано на 18.09.25 в 14:30

Депутатите гласуват петия вот на недоверие срещу кабинета “Желязков”

Парламентът ще гласува петия вот на недоверие към кабинета "Желязков" днес в 16:45 часа. Над 7 часа продължиха вчерашните дебати, като в тях се включиха управляващите и министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Вотът беше внесен от 59 народни представители от ПП-ДБ, МЕЧ и АПС, а подкрепа обявиха и “Възраждане” и “Величие”. Мотивите на опозицията..

публикувано на 18.09.25 в 07:30

Над 7 часа продължиха дебатите по петия вот на недоверие срещу кабинета "Желязков"

Утре в 16:45 ч. Народното събрание ще гласува петия вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков.  Темата е: "Провал на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, водещ до задълбочаване на проблема със завладяната държава, до липса на справедливост". Над 7 часа продължиха дебатите по вота на недоверие. Борисов за..

публикувано на 17.09.25 в 18:05

НС обсъжда петия вот на недоверие към кабинета "Желязков"

Депутатите дебатират днес по петия вот на недоверие към правителството с министър-председател Росен Желязков с мотив "провала в секторите вътрешна сигурност и правосъдие, водещ до задълбочаване на проблема със завладяната държава". Разискванията по проекторешението за гласуване на вот на недоверие са първа точка в проектопрограмата на..

обновено на 17.09.25 в 09:37

Премиерът свика първо заседание на Националния борд по водите

Министър-председателят Росен Желязков свиква днес първо заседание на Националния борд по водите в изпълнение на решението на Народното събрание от 3 септември 2025 година относно предприемане на спешни мерки за преодоляване на водната криза в Република България. В рамките на заседанието ще бъдат набелязани най-спешните мерки във възможно най-кратки..

публикувано на 16.09.25 в 11:00

Желязков при откриването на последния участък от АМ "Европа": Това е смисълът да има редовни правителства

Премиерът Росен Желязков, министри от кабинета и председателят на ГЕРБ Бойко Борисов присъстваха на пускането в експлоатация на последния участък от автомагистрала Европа. Пътят свързва София с граничния пункт "Калотина". Премиерът Росен Желязков заяви: "Тя свързва България, София, с Европа. Благодарение на коалиционната мъдрост вие виждате..

публикувано на 14.09.25 в 12:48

В Обзор централната власт се срещна с кметовете на кметства от страната

Кметовете на кметства от страната, заедно с централната власт се събраха за първи път на Национален форум. Той е двудневен и е  под патронажа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и се провежда в Обзор. Събитието се организира от Националното сдружение на кметовете. Целта му е представителите на най-малките..

публикувано на 12.09.25 в 17:35