Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане. Всеки, който желае, може да направи предложение. Причините, с които се мотивират измененията на инфраструктурни и екологични. В проекта се акцентира на това, че нуждата от паркоместа нараства, а въведените мерки-еднопосочни улици, обновяването на стари и създаването на нови паркинги не са достатъчни. Новото строителство създава условия за наличието на повече автомобили. В същото време има трайна европейска тенденция за драстично ограничаване на трафика и паркирането в централните градски части, пише в публикуваните предложения. Целите са предотвратяване и намаляване на концентрацията на вредни емисии и ограничаването на ползване на автомобили. Няма да има промени на цената на годишния абонамент.
Нови идейни проекти за паркинги в Бургас
В измененията е посочен ръст на почасовото паркиране в синя и зелена зона. От 1.30 то става 2 лева.Половин час престой в тях ще струва един лев. Карта - паркинг автомати ще може да бъде взета за по 100 лева за 100 часа и за двете зони. Въвежда се уикенд пакет за зелена зона, който ще е 40 лева, както и електронни талони за паркиране във всички зони по 15 лева и по 1 лева.Според бургазлии цена от два лева е висока. Ефектът, който се търси, намаляване на броя на автомобилите в центъра няма да бъде постигнат:
"Скъпо е. Колите няма да се намалят, те го знаят. Пълни се синята зона и ще получат пари. Това е. Така говореха за горивата, като се вдигнат, хората ще спрат да карат. Но никой не спря да кара.
За нас не е добре. Пенсионерите трябва да са с предимство. Не трябва да е толкова висока цената. Ако се има предвид екологията, е добра идея, но не трябва ли да се помисли за бедните хора? Богатите слизат от колите и заемат дори инвалидни места. В 8.30 часа не може да намериш място за хора с увреждания. Ние имаме карта, но не можем да я ползваме.
Скъпо е два лева.
Не е много скъпо, но... рядко оставам колата.
На човек винаги му се струва скъпо. На този, който ги дава, му е скъпо, на този, който ги взема, е евтино.
Пловдивчани коментират, че при тях синята зона вече е 2 лева:
Два лева е, но като я въведоха трафикът не намаля. И тук ще е така. В Бургас градският транспорт е по-добър от Пловдив. Тук места сега има, но лятото няма.
В момента всичко расте като цени, има инфлация, затова е нормално да се увеличи и синята зона."
За куриер на голяма фирма новата цена е висока:
"Скъпо е, аз ползвам синя зона постоянно. Но, ако се намали трафикът по този начин, мярката е удачна.Това ще е добре от тази гледна точка."
Потърсихме за повече разяснения директора на ОП" Транспорт" Пламен Димитров. Той обясни, че ще коментира проекта и промените на по-късен етап.
В 30-дневен срок се приемат предложения и становища от страна на граждани и организации. Те могат да бъдат депозирани в деловодството на Общински съвет - Бургас, на адрес: гр. Бургас, ул „Александровска“ № 26 или на следния електронен адрес: r.ivanova@burgas.bg.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното..