Много е шарен 2 февруари! Може бе най-популярен като Петльовден- мъжкият празник за стимулиране плодовитостта на момчетата, на някои места е разглеждан и като мъжки аналог на обичая Бабинден, а според някои изследователи е наследник на древен езически славянски празник в чест на лова и пчеларство.
Освен това днес е и Зимна Богородица-покровителката на родилките и бременността. Поверието гласи, че през този ден не трябва да се работи, за да не се родят деца с белези. За здравето на децата, жените не се докосват до остри предмети, не цепят дърва, не режат конци и хляб. На някои места в южна България се правят прогнози за предстоящата година. Християнският празник е Сретение Господне, 40 дни от рождението на Исус Христос.
По линия на ООН днес е Световен ден на влажните зони и водолюбивите птици, споменаваме го специално, защото край Бургас имаме по много и от двете. И очевидно доста им харесва, щом пеликаните се заселиха трайно и започнаха да гнездят и да си правят малки пеликанчета.
Във времена, във които приказката „Всеки сам си преценя“ е оборотна, оставяме свободен избор за това на кого кое му е важно и какво да празнува, чества или отбелязва.
Не случайно започнахме от етнографията, традициите и обичаите. Една от най-разпространените битности не само у нас, но и по-света, е на фокус днес в "Ева в неделя"-сватбата. Сватбата като свещен съюз, като вричане и обещание-да бъдем заедно в добро и зло, в радост и болест, в щастливи и не толкова мигове.
Къде и как се женят бургазлии, кой избира морския град за бракосъчетание и кои са топ локациите за така модерните изнесени бракове ще разберем от Магдалена Карастоянова, управител на Общинския обреден комплекс. След това с психолога Михаела Джоргова ще разговаряме за предстоящата Седмица на брака.
В минутите, запазени за пътешествия, ще чуем легендарен бургазлия, едно от лицата на промяната в морския град- Стойчо Кьосев за по-малко популярното му пребиваване в Куба и срещата с любовта.
В рубриката „Време за мъже“ за бягането като начин на живот говорим с Веселин Долапчиев, организатор на първото издание на полумаратона Антеа рън, който ще се проведе в Созопол през пролетта.
Ева днес е Петя Янакиева, а срещата ни е по-цветна благодарение на сюжетите на Даниела Костадинова, Калина Енчева и Християна Йорданова. Заедно сме до 15 часа.
Проблемите и бъдещето на кв. "Сарафово" дават начало на предаването днес. Разяснителните срещи за приемането на еврото продължават в Югоизточна България. За основните моменти е темата ни днес, подробностите са също в първия час. Коментарът е за бъдещето на риболова в Черно море в контекста на вятърните централи. В Болярово предстои рехабилитация на..
Бъдете щастливи с малките неща, които животът ни дава. Това е най-добрият начин да се насладите на деня си.Добро утро в петък! Събудете се с усмивка, изпийте чаша топло какао и смело към задачите от делника! Екипът ни днес –звукорежисьор е Ваня Желева, новините представя Нина Рангелова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето темите в сутрешната ни..
Нова такса предлагат магистър - фармацевтите за обслужването на рецепти по здравна каса. Може ли да бъде въведена и какво цели, ви разказваме след малко в първия час. Д о Средец се е образувало сметище от обгорели пластмаси. Сигнал за това ни изпрати наш слушател. Реагират ли институциите и как - в последния час са подробностите. Тогава ефирно..
Когато гръм удари-как ехото заглъхва. Политически е основният ни акцент тази сутрин. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, след слабия резултат на партията на изборите за общински съветници в Пазарджик и последвалите коментари, че ГЕРБ губи позицията си на водеща политическа сила, изпрати своите депутати в техните региони за срещи в хората. Тримата..
Промени в правителството очаква да има бившият евродепутат Петър Витанов. Поне един министър ще бъде сменен, уточни той за БНР Бургас, коментирайки вчерашното изявление на Бойко Борисов в централата на ГЕРБ. "Министъра на вътрешните работи очаквам, председателя на Народното събрание, това е вън от всякакво съмнение.Вече е декларирано. Не изключвам и..
Темите в предаването: Ще има ли промени в правителството и предсрочни парламентарни избори? Коментар на бившия евродепутат Петър Витанов. Политическата нестабилност в една от най-влиятелните държави в Европейския съюз – Франция, се превръща в изпитание за устойчивостта на блока и Еврозоната. Какво означава тази криза за Евросъюза, еврото и България?..
Всичко, което има значение е днешният ден и всеки миг от него. Затова се порадвайте на октомврийското утро и му добавете чаша с любимото кафе и положителни мисли. Събудете се с усмивка! Екипът ни днес – звукорежисьор е Теодора Кралева, новините ще представя Християна Йорданова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето и темите в сутрешната ни програма..
Нова такса предлагат магистър - фармацевтите за обслужването на рецепти по здравна каса. Може ли да бъде въведена и какво цели, ви разказваме след малко в..
Бъдете щастливи с малките неща, които животът ни дава. Това е най-добрият начин да се насладите на деня си.Добро утро в петък! Събудете се с усмивка,..
Когато гръм удари-как ехото заглъхва. Политически е основният ни акцент тази сутрин. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, след слабия резултат на партията..