За първи път в историята ЕС ще въведе двегодишен изпитателен срок за млади шофьори. Те ще подлежат и на по-строги изисквания и наказания за шофиране под влияние на алкохол и без използване на предпазен колан или системи за обезопасяване на деца. Това се съдържа в споразумението за новите шофьорски книжки в ЕС между Европейския парламент и страните членки.
С цел борба с недостига на професионални шофьори, минималната възраст за водач на камион ще бъде намалена от 21 на 18 години, а за водач на автобус – от 24 на 21 г. Необходим е обаче професионален сертификат на кандидата. Страните членки могат да разрешат и на 17-годишни да управляват камион или микробус, но само на територията на съответната страна и при условие, че са придружени от професионален шофьор. Тази система ще се прилага по-широко в ЕС за водачите на автомобили.
Валидността на шофьорските книжки ще бъде 15 години за мотоциклети и автомобили. Държавите от Общността могат да намалят срока на 10 години, ако свидетелството бъде използвано и като национална лична карта.
Същевременно книжките за водачи на автобуси и камиони ще бъдат подновявани на всеки 5 години. Валидността на книжките на шофьорите на възраст 65 години и повече може да бъде съкратена.
Преди да получат за първи път книжка, шофьорите ще минават медицински преглед, включително на зрението и на сърцето. За водачите на коли и мотоциклети страните от ЕС могат да заменят тези прегледи със самооценка, а в случай на подновяване на документа – с други алтернативни мерки.
В ЕС ще преобладават цифровите шофьорски книжки, качени на смартфони. Страните членки ще разполагат с 5 години и 6 месеца след влизането в сила на актуализацията, за да прилагат тези документи. Шофьорите обаче си запазват правото да искат и физически книжки.
Споразумението трябва да бъде одобрено от Съвета и Европейския парламент. Страните членки ще разполагат с 4 години за транспонирането на поправките в националните законодателства и подготовка за прилагането им.
Терени на територията на бившето военно летище в Равнец получават нов шанс за развитие. Това става възможно с решение на Общинския съвет по искането на кмета Димитър Николов те да бъдат прехвърлени на общината от държавата . Идеята е там да бъде изграден Индустриален парк. До решението се стигна след разисквания. Според докладната записка на този..
Дебат за качеството на въздуха в Бургас и мерките, които се вземат срещу замърсяванията противопостави съветници на днешното заседание на местния парламент. Те бяха част от обсъждането на отчет по Програмата за подобряване качеството на атмосферния въздух на Общината. Съветници от мнозинството изтъкнаха, че с днешна дата показателите за..
Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди два законопроекта, внесени от Божидар Божанов и група народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България". Проектите са за промени в Закона за Министерството на вътрешните работи и в Закона за държавния служител. Едното предложение, което ще разгледат правителството,..
8 проекта със сигурност ще бъдат извадени от Плана за възстановяване и устойчивост заради невъзможност да бъдат осъществени до края на август следващата година. Те са на стойност 1 020 000 000 лева, обяви вицепремиерът Томислав Дончев. Част от отпадналите проекти обаче ще бъдат реализирани със средства от оперативните програми. Такива са проектите..
"Възраждане" внася вот на недоверие към правителството на Росен Желязков на основание системен провал във външната политика на страната, съобщиха от партията. Според формацията на Костадин Костадинов вместо да защитава националния интерес, кабинетът следва сляпо конфронтационната линия на либералния елит в Брюксел, пренебрегвайки желанието на..
Депутатите приеха на второ четене държавния бюджет за 2025 г. след продължило близо 22 часа пленарно заседание. В бюджета за тази година не се предвижда увеличение на данъците, а заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. Пленарната зала..
В Бюджет 2025 са предвидени 45 млн. лв. за изграждането на Многопрофилна детска болница „Света Анастасия“ в Бургас. Това потвърди министърът на енергетиката Жечо Станков по време на дебата по приемането му в Народното събрание. Министърът отговори на изказване на народния представител Борис Аладжов от "Възраждане", който настоя средствата да..
Дебат за качеството на въздуха в Бургас и мерките, които се вземат срещу замърсяванията противопостави съветници на днешното заседание на местния..
"Възраждане" внася вот на недоверие към правителството на Росен Желязков на основание системен провал във външната политика на страната, съобщиха от..
Терени на територията на бившето военно летище в Равнец получават нов шанс за развитие. Това става възможно с решение на Общинския съвет по искането на кмета..