Към момента има доста добро предлагане на яйца, отбеляза той. По думите му обаче този пазар ще изпита трудности заради дефицита на яйца в САЩ в следствие на широкото разпространение на птичи грип.
"Ще има напрежение при доставките на яйца, но това е хубава новина за нашите производители – те ще могат да реализират по-добре яйцата си, може би на малко по-изгодни цени".
Ще хапнем ли размразено агнешко от Нова Зеландия за Великден?
В момента цената на яйце размер М е 0,36 лв. на едро – колкото беше и миналата година, посочи Иванов, като отбеляза, че на пазара има и български, и вносни яйца. Според него не сме застрашени от прекомерен внос заради съвпадането на католическия и православния Великден.
"Няма как да се презаситим с вносни яйца. Нашите яйца са с доста добро качество и доста добри количества. Няма да видим криза в предлагането на яйца. Може да има някакви изменения на цената, но те ще са доста малки – може би 1-2-3 стотинки".
Имаме не лошо предлагане на агнешко месо, но потреблението в България не е на високи равнища, коментира още Владимир Иванов в предаването "Преди всички". В момента цената му е между 24 и 30 лв. в различните магазини. По думите му нямаме проблем с пазара на дребно на прясно агнешко месо. Няма да видим някакви резки изменения, прогнозира той.
Иванов отбеляза и изненадите на климата и студеното време, което е и причината за по-малкото пресни зеленчуци на пазара.
"При пресните зеленчуци, характерни за сезона – имаме доста добри заложени производства, до 10 дни ще имаме масово предлагане, което ще предполага задържане на цените по празниците – няма да видим някакви резни изменения".
Той увери, че за празниците ще има достатъчни количества пресни зеленчуци. Според него спадът в цената на краставиците и доматите би трябвало да се задържи до празниците, а и да стане трайна тенденция.
"Към момента и при доматите, и при краставиците сме почти на равнищата от миналата година. Вървим по нормалната крива. Малко по-високи равнища в сравнение с 2024 г. – причината главно е климатът".
Ако това време продължи така неблагоприятно, ще нанесе поражения на плодовете, предупреди обаче Иванов и каза:
"Вече има нанесени поражения. Да се молим да са в по-малки размери".
"При основните хранителни продукти нямаме нещо особено, освен процесите при млякото. Имаме по-високо равнище на олиото спрямо миналата година около 15% - така ще бъде, докато не излязат данните за новата реколта. В момента имаме доста устойчиво равновесие по отношение на слънчогледовата мазнина", каза още той и коментира световните тенденции на пазара на хранителни стоки:
"Имаме общо повишение на цените на индекса, там е свързано говеждото месо. ФАО дава данни за световни процеси, които за щастие нас не ни засягат много. Имаме понижение на ориза, зърнените култури, захарта. Какаото и кафето са в посока нагоре. Картинката на световния пазар не е затормозяваща и не е в посока, че да буди някакви притеснения. С млечните продукти в Европа и в България има проблеми. Те са свързани с проблемите в животновъдството. Това, което наблюдаваме и на вътрешния пазар – има сериозно покачване - на годишна база с около 19% при киселото мляко, 8% при прясното мляко. За сметка на това се обръща тенденцията при маслото – то тръгва надолу, което се и очакваше. Имаме нормално пазарно взаимодействие и характерна възходяща тенденция от началото на годината. Изобщо не е пречупвана тенденцията. Може би сега сме в пиковите стойности за 2025 г.".
По думите му тази година върви по-скъпа от равнищата през 2024 г.
Цялото интервю на Диана Дончева с Владимир Иванов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Тройно се вдига началната цена за обезщетение при отчуждаване на земеделски земи. Новите цени са определени с министерско постановление за промени в наредбата за реда за определяне на цени на частни имоти, които държавата иска за свои нужди. С промените в наредбата на практика, при отчуждаване от страна на държавата на определен имот, който е..
От 1 януари догодина в Ямбол таксата за битови отпадъци ще се определя според броя на реалните ползватели на имота, съобщиха от общината. Промяната е в изпълнение на изискванията на Закона за местните данъци и такси и цели по-справедливо разпределение на разходите за услугата. Досега таксата се изчисляваше като промил върху данъчната оценка на..
Община Камено е включена в стратегическата визия на Министерството на туризма за развитие на Южното Черноморие като туристическа дестинация с акцент върху културното наследство. Това стана ясно при посещението на министъра на туризма Мирослав Боршош в района, където той разгледа средновековния град Русокастро – обект с национално значение. Започна..
Заведение, което работи без категоризация, констатираха контролните органи при масова проверка в Созопол. Представители на пет институции - на Министерството на туризма, Комисията за защита на потребителите, Икономическа полиция, Регионалната здравна инспекция, Националната агенция за приходите и Община Созопол участват в съвместна акция за..
Правителството създаде държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждането за образуването му беше взето на днешното заседание на кабинета. Дружеството "Магазин за хората" ще осъществява търговия с хранителни и промишлени стоки. Държавните магазини ще предлагат с приоритет продукти от първа необходимост на български производители. Целта на..
В област Сливен и съседните области няма установени огнища на шарка по овцете и козите, но се въвеждат мерки за ограничаване на разпространението на заболяването. Това е решено на заседание на Областна епизоотична комисия. Една от мерките е забрана за изкупуването на мляко от област Пловдив, за което са уведомени сливенските преработвателни..
Министърът на туризма Мирослав Боршош посети археологическия резерват "Деултум " в село Дебелт, който е един от най-значимите обекти в община Средец. По време на срещата с кмета на общината инж. Иван Кичев и местни власти, министър Боршош подчерта важността на развитието на общини с туристически потенциал, които все още не са активно представени на..
Тройно се вдига началната цена за обезщетение при отчуждаване на земеделски земи. Новите цени са определени с министерско постановление за промени в..
От 1 януари догодина в Ямбол таксата за битови отпадъци ще се определя според броя на реалните ползватели на имота, съобщиха от общината. Промяната е в..