Авиокомпаниите редовно пренебрегват съществуващите правила, предупреждават от Асоциация "Активни потребители" и изказват опасения, че новите предложения не са в полза на пътуващите по въздух.
Настояването за тези промени идва от бизнеса. Авиокомпаниите не обичат потребителските права, защото за нас е право, за тях - задължение. Важно е обаче тези права и ангажименти на авиокомпаниите да бъдат справедливи, защото в противен случай знаете какво се случва - хората спят по земята, изпускат си важни събития в живота и така нататък. Без тези правила все по-често ще срещаме хаос по летищата, казва председателят на асоциацията Богомил Николов.
Понастоящем пътникът има право на обезщетение - компенсация, при закъснение над 3 часа. Предвижда се този срок да се удължи на 5 часа, което е щета за потребителя. При отменен полет авиокомпанията сега има задължение да ви премаршрутира веднага, а ако след премаршрутирането пристигнете в крайната точка пак с над 3 часа закъснение, трябва да ви изплати компенсации. Сега се обсъжда да се дадат между 8 и 12 часа на авиокомпанията, в които тя да намери решение, тоест, вие ще закъснеете, с да кажем 12 часа, и тя няма да ви дължи обезщетение, дава примери Николов.
Ако вие все пак искате и може да се придвижите по-бързо, ще трябва да го направите за собствена сметка, защото почти винаги човек ще си намери някакъв по бърз вариант. Всичко това е намаляване на ангажиментите и отговорностите, които вече са постигнати, прави равносметка той.
Регламентът за правата на пътниците от 2004 година е малко над 20-годишен, но през 2013-а започна инициатива за неговото актуализиране, модернизиране и адаптиране с нови условия. След това заради Брекзит и ковид кризата Европейската комисия остави на пауза тази инициатива и сега, в последните 2-3 месеца тя бе подновена в Европейския парламент, като предстои процедурата по съгласуване със Съвета на държавите членки, пояснява Богомил Николов и сравнява това с вид сделка.
Българското участие е значимо, защото евродепутатът Андрей Новаков е основният докладчик по тази тема, подчертава председателят на "Активни потребители".
"Буквално следващата, по-следващата седмица може да се реши, но понякога тези процедури се забавят. Надяваме се на дебат, на осветяване на проблема, защото най-лошото е, когато властта взема решения без необходимата обществена дискусия."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..
Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море. Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ...
Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон. Данните показват, че макар като цяло..
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...
Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт", концесионер на аеропорта. Допълнителни 100 милиона лева ще бъдат инвестирани до края на 2026 г. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна..
През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година..