Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Активни потребители":

Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

Автор:
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт

Авиокомпаниите редовно пренебрегват съществуващите правила, предупреждават от Асоциация "Активни потребители" и изказват опасения, че новите предложения не са в полза на пътуващите по въздух.

Настояването за тези промени идва от бизнеса. Авиокомпаниите не обичат потребителските права, защото за нас е право, за тях - задължение. Важно е обаче тези права и ангажименти на авиокомпаниите да бъдат справедливи, защото в противен случай знаете какво се случва - хората спят по земята, изпускат си важни събития в живота и така нататък. Без тези правила все по-често ще срещаме хаос по летищата, казва председателят на асоциацията Богомил Николов.

Понастоящем пътникът има право на обезщетение - компенсация, при закъснение над 3 часа. Предвижда се този срок да се удължи на 5 часа, което е щета за потребителя. При отменен полет авиокомпанията сега има задължение да ви премаршрутира веднага, а ако след премаршрутирането пристигнете в крайната точка пак с над 3 часа закъснение, трябва да ви изплати компенсации. Сега се обсъжда да се дадат между 8 и 12 часа на авиокомпанията, в които тя да намери решение, тоест, вие ще закъснеете, с да кажем 12 часа, и тя няма да ви дължи обезщетение, дава примери Николов. 

Ако вие все пак искате и може да се придвижите по-бързо, ще трябва да го направите за собствена сметка, защото почти винаги човек ще си намери някакъв по бърз вариант. Всичко това е намаляване на ангажиментите и отговорностите, които вече са постигнати, прави равносметка той.

Регламентът за правата на пътниците от 2004 година е малко над 20-годишен, но през 2013-а започна инициатива за неговото актуализиране, модернизиране и адаптиране с нови условия. След това заради Брекзит и ковид кризата Европейската комисия остави на пауза тази инициатива и сега, в последните 2-3 месеца тя бе подновена в Европейския парламент, като предстои процедурата по съгласуване със Съвета на държавите членки, пояснява Богомил Николов и сравнява това с вид сделка. 

Българското участие е значимо, защото евродепутатът Андрей Новаков е основният докладчик по тази тема, подчертава председателят на "Активни потребители". 

"Буквално следващата, по-следващата седмица може да се реши, но понякога тези процедури се забавят. Надяваме се на дебат, на осветяване на проблема, защото най-лошото е, когато властта взема решения без необходимата обществена дискусия."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работиха: Мариела Димитрова, Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Рибари: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят

В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които  по право би трябвало да са достъпни за всички крайбрежни рибари. Заповедта им забранява стопанския риболов  в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия.  "Тази забрана..

публикувано на 19.07.25 в 17:35

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..

публикувано на 16.07.25 в 17:30

24,3 млн. лева приходи от нощувки през май в Бургаско

333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости  в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..

публикувано на 16.07.25 в 11:48

Допълнителни автобуси пътуват до Южното Черноморие

12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на хората да пътуват към морските курорти по южното Черноморие, казва изпълнителният директор на..

публикувано на 16.07.25 в 09:45

Бургас с рекламна кампания за привличане на туристи от Турция

Бургас и още три черноморски общини – Несебър, Поморие и Приморско – реализират съвместна рекламна кампания за популяризиране на Южното Черноморие сред турските туристи. Инициативата е насочена към утвърждаване на региона като достъпна и атрактивна туристическа дестинация. Кампанията е част от продължаващата стратегия на Министерството на туризма за..

публикувано на 15.07.25 в 15:00

Министър Тахов подозира картел между преработващите дървесина фирми

От днес екипи на АДФИ влизат на проверки в държавните горските предприятия в страната. Ние трябва да сме сигурни защо печеливши бизнеси, каквито бяха доскоро те вече не разполагат с достатъчно приходи, за да обезпечат дейността си. Това заяви земеделският министър Георги Тахов и допълни, че МЗХ подготвя искане до КЗК да бъде установено дали има картел..

публикувано на 15.07.25 в 12:15