Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двама министри откриват в Бургас "световното“ състезание на вината от сорта Совиньон блан

Снимка: free pik

Министрите на туризма Мирослав Боршош, на земеделието и храните Георги Тахов и кметът на Бургас Димитър Николов ще открият 16-то „световно“ състезание на вината от сорта Совиньон блан.

От 11 до 13 април морският град ще е домакин на престижния международен Concours Mondial de Bruxelles (CMB), на който за медали ще се състезават над 1000 вина от целия свят. Ще ги оценява 60-членно жури от 20 държави.

Откриването на събитието ще е на 11 април в 8,30 ч в хотел „България“. От 14,00 ч същия ден в културен център „Морско казино“ за българските винари и за медиите се организира майсторски клас „Производството на совиньон блан в България, влияние на дрождите върху стиловете совиньон“.

Веднага след него, от 15,30 ч, ще се състои мини експо, на което пред членовете на журито ще бъдат рекламирани български вина от всички сортове. Представянето и дегустациите са извън конкурсната програма и не са  обвързани с участие в състезанието.

На „световното“ на вината Совиньон блан за първи път се включват вина от толкова голям брой държави - 26. Към конкурса има рекорден интерес и от български изби, които ще премерят сили на произведените у нас совиньони с чуждестранните си конкуренти. От родните производители участват 56 мостри.

Конкурсът СМВ е затворено за външни посетители събитие и се следи с интерес от ценители и колекционери от целия свят. Гостуването му в Бургас ще насочи прожекторите към България като елитна винена дестинация и ще даде своя принос в развитието на туризма.

Създаден е преди 30 години от белгийската медийна компания Vinopres и се е утвърдил като най-голямото международно състезание за червени и бели вина в света с над 15 000 дегустирани проби всяка година. Популярен е като най-строгият и професионален международен конкурс, което предава особена тежест на медалите, които връчва.

От 20 години е пътуващ и се организира в страни, прочути като винопроизводители - Франция, Испания, Италия, Австрия, Португалия и др. Миналата година изданието му за Совиньон блан е било в Австрия.

Всичко за надпреварата може да се види на сайта  https://sauvignonselection.com/en/




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС: Либерализацията на тока за бита се отлага за неопределено време

Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..

публикувано на 17.05.25 в 09:54

Летище Бургас очаква 12% ръст на полетите тази година

Летище Бургас посрещна полет от Дюселдорф, с което се постави началото на 3-годишно сътрудничество чрез полетна програма между Германия и България. С 32 връзки седмично от седем германски летища, се очаква тази програма да подобри свързаността с двете морски летища Бургас и Варна.  Съвместният договор ще се изпълнява до 2027 година, с..

публикувано на 16.05.25 в 17:19

Несебър е част от проект за архитектурни забележителности

Несебър е част от проекта „Архитектурните забележителности на България“, иницииран от българското списание "Дайбау".   Един от най-старите градове в Европа представи част от своите емблематични сгради и паметници на културата на читателите на онлайн изданието. Проектът цели насърчаване на туризма в българските общини и най-вече на туристическото..

публикувано на 16.05.25 в 15:30
Кметът на Сливен Стефан Радев

Стефан Радев: Приемането на еврото носи само предимства

„Приемането на еврото има само предимства“, обяви кметът на Сливен Стефан Радев, давайки своята експертна оценка като икономист за предстоящото влизане на България в еврозоната. Той изтъкна, че поддържането на настоящия валутния борд, струва средства държавата и с приемането ни в еврозоната тези средства ще се спестят.  Радев обяви, че в настоящата..

публикувано на 16.05.25 в 12:00

Форум за голям инфраструктурен проект събра експерти в Бургас

В Експозиционен център „Флора“ се проведе второто издание на международния форум „Големи инфраструктурни проекти за една обединена Европа“. Събитието бе организирано от Конфиндустрия България в партньорство с Община Бургас, и събра представители на бизнеса, академичните среди и неправителствения сектор от България и Италия. Основна тема..

публикувано на 15.05.25 в 15:30

Бургас е домакин на международна конференция за инфраструктурни проекти

В Експозиционен център „Флора“ -Бургас ще се проведе второто издание на международния форум „Големи инфраструктурни проекти за една обединена Европа“, организиран от Конфиндустрия България в партньорство с Община Бургас и агенция по консултантски услуги. Събитието е днес в 14:30 ч. В центъра на вниманието на форума ще бъде транснационалният..

публикувано на 14.05.25 в 10:00
Марин Киров, кмет на община Царево

Марин Киров: Туристическият сезон в Царево започна

За Община Царево новият туристически сезон вече започна. Това каза за БНР Бургас кметът Марин Киров и посочи, че се наблюдава във всички населени места на общината значително присъствие на туристи още от края на април и началото на май. Има изключително голям интерес към закупуването на ваканционни имоти,  предимно от Турция. Паралелно с новата..

публикувано на 14.05.25 в 08:30