Министерството на енергетиката подписа договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок "Хан Тервел", намиращ се в изключителната икономическа зона на България в Черно море.
Компанията, която започва да проучва е дъщерна на "Шел", а блокът е съседен на "Хан Аспарух", който също активно се проучва за залежи на природен газ.
Министърът на енергетиката Жечо Станков отбеляза, че проучването на дълбоко Черно море ще разкрие потенциала за собствен добив на природен газ, който ще е и най-евтиният:
"Често от случаите България, когато доставя газа си по газопроводи, до 30% от цената идва от транзитните такси. Допълнително с търсенето и проучванията от бъдещи открития в територията – България ще получава и концесионни плащания, които могат да достигнат до 30%. Това означава, че всяка трета газова молекула ще влезе, като стойност в държавния бюджет и впоследствие, като концесионни плащания ще имаме възможност чрез държавния бюджет да стигнат до българските граждани".
Премиерът Росен Желязков присъства на церемонията по подписване на договора и отбеляза, че с тази стъпка България се нарежда сред страните в Черно море, които активно разработват находища. По думите му процесът ще отнеме време, но е с политическо значение и допълни:
"След три неуспешни опита за подписването на този договор, в България има необходимото политическо доверие и стабилност за чуждестранни инвеститори да се осмелят да правят дългосрочни планове занапред, за разработване, което ще има въздействие върху нашата, но и европейската енергийна сигурност, диверсификация на източниците на природен газ".
Компанията, която започва проучванията, спечели конкурса през лятото на миналата година, на базата на предложената работна и инвестиционна програма, която надхвърля 16,6 милиона евро без ДДС.
В рамките на 5 години по безопасен начин ще бъдат направени комплексни геолого-геофизични проучвания, включително и сеизмични, за да се оцени потенциала на блок "Хан Тервел", който е с площ малко над 4 хиляди квадратни километра.
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с председателя на Българско движение „Син флаг“ Станимир Георгиев, който представи различните национални програми на организацията в сферата на екологичното..
През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година по-рано, броят на туристите и нощувките намалява. Пренощувалите са били около 16 700 души, което е спад от 4,2% спрямо февруари 2024 г. Повечето гости – 14 400 – са българи, но техният брой също е..
Консултативният съвет по въпросите за туризма към Община Поморие се събира днес за среща с бранша преди туристическия сезон. На срещата от 15 часа в Градската художествена галерия ще бъдат обсъдени основните проблеми и предизвикателства пред Лято 2025. Ще бъде представен и анализ на последния туристически сезон. Данните показват, че макар като цяло..
Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. За първите три месеца на годината те са 533 при 379 за същия период на предходната. Ръст има и при нарушенията по заплащането на извънредния труд. За първото тримесечие на годината ГИТ е установила над 5300 нередности при заплащането на..
От 15 април влиза в сила забрана за улов на калкан в Черно море, информират от Изпълнителна агенция „Рибарство и аквакултура“. Тя ще е в сила до 15 юни включително. Забранява се също всякаква риболовна дейност, в това число трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба. Агенцията обръща внимание към дънните хрилни..
В Международния ден на авиацията и космонавтиката жители на Бургас, както и представители на бизнеса и туристическия бранш, ще протестират срещу фирмата-концесионер на бургаското летище. Те настояват за целогодишни редовни пътнически полети, а не както сега само през туристическия сезон. Протестът ще се проведе пред Областната управа в града...
Летище Бургас очаква ръст от 12% на пътникопотока през 2025 г., а в летищна инфраструктура от 2006 година до сега са инвестирани 221 млн. лева, съобщиха от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт", концесионер на аеропорта. Допълнителни 100 милиона лева ще бъдат инвестирани до края на 2026 г. Основната част от тази сума е предназначена за цялостна..
През февруари в област Бургас са работили 77 места за настаняване с общо над 6300 легла. Въпреки че леглата са с близо 5% повече в сравнение с година..
През 2025 г. 22 български плажа и 1 яхтено пристанище покриват стриктните изисквания на международната програма „Син флаг“. Това стана ясно на среща на..