Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 10 юли, четвъртък:

"Цигулката в киното" открива Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“

Това е 18-тото издание на летния музикален фестивал


С концерт-спектакъла „Цигулката в киното“ ще бъде открито тазгодишното издание на Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“. Събитието е на 10 юли, четвъртък от 20:30 часа на сцената на Летния театър и е организирано за осемнадесети път от Държавна опера – Бургас и Община Бургас. Под диригентската палка на маестро Йордан Дафов, оркестърът на Бургаската опера и цигуларят Чавдар Вълков ще изпълнят емблематични мелодии от световната филмова музика. 

В програмата попадат композиции от заглавия като "Червената цигулка", "Списъкът на Шиндлер", "Мисията", "Кръстникът", "Гладиатор", "Хари Потър", "Усещане за жена", "Мисията невъзможна", "Карибски пирати", "Маската на Зоро", "Осъдени души", "Изкуствен интелект", "Патриотът", "Ангели и демони", "Хавай 05", "Джеймс Бонд - Skyfall" и др., съобщи цигуларят Чавдар Вълков, който е солист на Плевенската филхармония: 

"Филмовата музика е всъщност съвременната класика и няма как да не е толкова въздействаща. Всеки зрител всъщност открива филма чрез музиката. Цигулката е инструмент, който може да предаде всички емоции от най - нежната до най - драматичната. Тя е като човешкия глас, който може да се пресъздаде чрез този инструмент! Представяме 20 пиеси, чийто въздействие се засилва и мултимедийните кадри от филмите, които се представят паралелно на екрана."  

повече може да чуете в звуковия файл: 

Проектът „Цигулката в киното“ е с 15-годишна история. В концерта ще се включат и Ваня Златева – концертмайстор на оркестъра, и водещата Катя Божикова с текстове зад кадър. 

Бургаските музикални празници са сред акцентите в лятната културна програма на крайморския ни град. 

Концертът "Цигулката в киното" поставя началото на фестивалната програма. Публиката ще може да гледа и слуша още операта „Кармен“ от Жорж Бизе на 14 юли. Следващ акцент в програмата е балетът „Спящата красавица“ на 28 юли, творбата на Джузепе Верди „Травиата“ – на 31 юли.

Детската аудитория може да гледа „Макс и Мориц“ и „Пинокио“ на 5 август. През август предстоят още бродуейският мюзикъл „Моя прекрасна лейди", както и „Царицата на чардаша“. На 2 септември на сцената ще бъде представен спектакълът „Балетът в операта“, а „Сарсуела – огън и страст" ще закрие Бургаските музикални празници на 4 септември.

Празниците носят името на световноизвестния диригент Емил Чакъров, родом от Бургас, а наградата на негово име се връчва на изявени дейци в музикалното изкуство. Последният носител е Еделина Кънева – директор на Националния музикален театър „Стефан Македонски“.


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

„Съкровения“ с Орлин Горанов тези вечер в Бургас

Концертът „Съкровения“ с Орлин Горанов ще се състои от 20:30 ч. в Летния театър – Бургас, по информация на организаторите. Събитието е на Културната организация „Арт Мелпомена“ и МДТ „Константин Кисимов“ – Велико Търново. Диригенти са Георги Патриков и Васил Вълчев, водещ – Цветелин Илчев. Участват солистите Теодора Петрова, Миряна Калушкова, Цинг..

публикувано на 24.08.25 в 16:30

Недялко Йорданов и Стефан Диомов с общ концерт в Бургас

Поетът Недялко Йорданов и композиторът Стефан Диомов ще излязат заедно на сцената на Летния театър в Бургас със съвместен концерт-спектакъл. Събитието ще се състои на 14 септември под мотото „С песните на Бургас“. В програмата ще звучат песни по текстове на Недялко Йорданов и по музика на Стефан Диомов. На сцената ще се присъединят Маргарита Хранова,..

публикувано на 24.08.25 в 15:30
Представянето на „Сезоните на едно глухарче“ в Ахтопол снощи

„Сезоните на едно глухарче“ с премиера и пред бургаска публика тази вечер

Поетично-музикалният спектакъл „Сезоните на едно глухарче“ ще бъде представен тази вечер и в Бургас. Събитието започва в 19:30 ч. в Експозиционен център „Флора“. Първата среща с публиката беше снощи в Ахтопол, на лятната сцена в града. Постановката е изградена върху стиховете от двете книги на Радостина Койчева, с музика за пиано на Андрей Гичев...

публикувано на 24.08.25 в 14:30

Сливен е домакин на Национален събор на каракачаните

Сливен посреща танцови състави от България и Гърция за ежегодния Национален събор на каракачаните в България, съобщават от общината. Тридесет и второто издание ще се проведе днес традиционно в местността Карандила над Сливен. Тази година във фолклорната програма ще участват танцови състави от сливенския квартал „Речица“, Карлово, Варна и..

публикувано на 23.08.25 в 09:18

Пътуващ фестивал "Лятно театро" се включва в Летните културни празници на Малко Търново

Пътуващ фестивал „Лятно театро“ ще се включи в Летните културни празници на Малко Търново. Проявата е на Малка театрална компания по проект финансиран от Програмата за възстановяване и устойчивост на ЕС. „Това е един фестивал, който обикаля вече 5 години малки населени места в различни кътчета на България. По проекта „Лятно..

обновено на 23.08.25 в 08:32

Teen Boom Fest събира над 50 артисти на Морска гара в Бургас

Шестото издание на Teen Boom Fest ще се проведе на Морска гара в Бургас и ще събере над 50 изпълнители и популярни лица от социалните мрежи. Фестивалът ще се проведе днес и утре, входът е свободен. Сред акцентите е съвместната изява на Торино и Пашата, които ще участват във фестивала въпреки плановете си за самостоятелни кариери. На сцената ще..

обновено на 23.08.25 в 08:27

Представят книгата „Направих каквото можах“ на Алфред Фосколо в Морското казино

Книгата „Направих каквото можах“ на Алфред (Фреди) Фосколо ще бъде представена в Бургас. Авторът е българо-френски дисидент, чийто живот е като сценарий за холивудски филм, каза Атанас Попов, българин завършил във Франция и живеещ в Люксембург, който ще е модератор на събитието: "Фреди Фосколо, както го наричат приятелите му, е роден в София..

обновено на 23.08.25 в 08:26