събота
от 7.45 до 8.00 часа
Всички ние „поназнайваме” по нещо от световната история на изкуството – кой повече, кой по-малко. Имена на творци, паметници на културата, антични храмове, шедьоври на древни цивилизации – най-често познанията ни са откъслечни и приблизително поставени във времето и пространството. Можем да изброим по няколко древногръцки философа, пет-шест имена на италиански художници, свързани с Ренесанса, най-известните европейски писатели и композитори …Познанията ни се формират с години, обикновено на базата на личен житейски опит.
Да се питаме дали децата получават някакво образование в тази област днес в училище, пък било и начално, е просто реторичен въпрос. Учи се история, но събития, случващи се едновременно в различни точки на света, почти никога не се представят във взаимната им връзка, развитието на една или друга цивилизация сякаш се случва напълно изолирано от останалите. Съвременните исторически открития, които напоследък набират все по-сериозна скорост, просто нямат шанс да „влязат” в днешните учебници.
В „История на изкуството за деца” представяме най-важните и интересни факти, свързани със световната история на изкуството, заедно с основната мрежа от идеи и понятия, необходими за разбирането му. Десетминутните серии са във формата на особен „радиофилм”, който се „случва” пред очите на слушателите.
Посетете сайта на Детското.БНР
В град Дъблин, на „Графтън стрийт“, се издига бронзова статуя на млада жена, облечена в рокля с голямо деколте, която бута количка на две колела, с кошници с риба по нея. Тя е героинята на една от най-популярните ирландски песни, превърнала се в един от..
Балетът като отделно представление се появява в дворовете на италианските благородници през XV век. През първата половина на XVI в. Катерина от италианското благородническо семейство Медичи е дадена за жена на френския крал Анри ІІ. Тя не само пренася..
В началото на миналия век, при реставрация на стара църква в град Ардър, Швеция, работниците откриват големи каменни блокове с нарисувани фигури и надписи. Рисунките са сцени от скандинавската митология – на един от тях е изобразено как богът на..
В деня на пролетното равноденствие, още преди изгрев слънце, тълпи от хора се събират край пирамидата Кукулкан в древния град на маите Чиченица, за да наблюдават чудото на Пернатия змей. Щом слънцето се покаже на небето, странна зигзаговидна сянка сякаш..
Един монах старателно украсява страниците на старинно евангелие. Очертава фини изображения на светци и геометрични фигури, а покрай тях като рамка красиво се преплитат по-тънки и по-плътни линии. Понякога рисунките заемат цялата страница, а други –..
През VIII в. в град Аквусгранум, столицата на Свещената римска империя, провъзгласена за продължение на изчезналата три века по-рано антична Римска империя, е построена една от първите катедрали в Европа невероятната Императорска катедрала. Впечатлен от..
Какво крие жената от древното изображение върху слонова кост? И защо мъжът до нея така ядосано сочи към главата й? Историята й ни връща 20 века назад в държавата Котан, съществувала между I и X век, в съседство с Китай. Жената е китайска принцеса, която се..
Върху плоча от изпечена бяла глина майсторът поставя голям лист хартия. В средата на листа е нарисувано огромно слънце с преплетени лъчи, под него и над него има по две големи птици с дълги „рошави“ опашки. Майсторът внимателно дупчи хартията с игла, като..
Погребалният маскарад на догоните води началото си от XVI век. В земите на днешно Мали, Западна Африка, изпращат тържествено душите на завършилите земния си живот с поредица от ритуали. Участниците в традиционните танци дама танцуват за възстановяване на..
През пролетта на 2016 г в залива Вадензее в Северна Холандия група от местни гмуркачи неочаквано се натъкват на подводна находка в студените води на Северно море: изцяло запазена красива рокля от коприна и парчета от скъп килим. Находките са престояли..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg