сряда
от 19.30 до 21.30 часа
Предаване за композитори от XX и XXI век, които творят във всички съвременни класически жанрове. Подготвя се от екип, който под формата на отделни рубрики всеки сезон актуализира различни теми. В рамките на предаването слушателите могат да очакват:
• Световни премиери на български и чужди творби
• Произведения от членове на Съюза на българските композитори
• Творби от жени композитори
• Филмова музика
• Музика от видео игри
В рубриката "Композитор на месеца" подробно се разглежда творчеството на един реномиран автор. Веднъж в месеца звучат концерти, получени по линия на международния обмен на Еврорадио.
Екип: Петя Габрова, Цветана Тончева, Цветелина Начева.
„Всяка година програмата нараства, все повече концерти и уъркшопове, идеята е всеки път да се опитваме да надскачаме себе си. Ако по някакъв начин сме се утвърдили в някаква посока, да опитаме нещо рисковано следващата година”, Илия Граматиков, артистичен..
Директно от Първо студио на БНР ще предадем концерта на младия литовски квартет „Метис“ . Концертът е част от програмата на Фестивала за камерна музика „Аджитато“. Литовският квартет бързо печели награди и популярност, а през 2016 година те дебютират в..
Не е задължително – както се оказва много често в съвременната музика – соловата партия в един концерт да бъде виртуозна. Или поне не според романтичните представи. Такова впечатление създава Концертът за кларинет и оркестър от австралиеца Лаклан Скипуърт..
63-та международна трибуна на композиторите завърши, но на сайта на „Рострум плюс“ можете да чуете всички творби, участвали в нея, да гласувате за тях, да оставите коментар и имате шанс да спечелите подбрани записи съвременна музика. Времето е ограничено..
Милен Стефанов Панайотов е композитор и музикален журналист в Българското национално радио. Завършва Държавната музикална академия „Панчо Владигеров” с композиция в класа на проф. Димитър Тъпков. По-късно се усъвършенства в майсторските класове по..
На 63-ата международна трибуна на композиторите, състояла се във Вроцлав от 16-и до 20-и май, пиесата на Петър Керкелов „Времеви етюди” стана една от 11-те Препоръчани творби, при това с една от най-високите оценки. Бяха представени 55 творби от 27 страни..
Както бяхме обещали, на 30 март „Контемпо“ излъчи новите произведения, завършени по време на майсторските класове от участниците Хана Копийка, Назар Скрипник, Ана Стоянова, Микола Хшановски и Катерина ди Чека, както и творби от техните преподаватели през..
Сабин Леви, гост по темата „Център и периферия” в предаването за съвременна и старинна музика „Контемпо” на 27 януари. Композитор и органист, доц. д-р Сабин Леви, DMA, FAGO (Fellowofthe American Guildof Organists) е преподавател по музикална теория и..
Георги Арнаудов за срещата между Бах и Фридрих Велики, прочутата тема на императора, по която Бах пише „Музикалната жертва”, числата на Фибоначи, безкрайната лента на Мьобиус, логика Гьодел, художника Ешер (и книгата на Хофстатер, разбира се),..
Доц. д-р Йордан Ефтимов, поет и литературовед, цитира горните думи на Ворингер в „Контемпо” на 10 февруари, тъй като според него „това е много ценно, защото дефинициите „защо ни е изкуството” много рядко се появяват в наши дни, изобщо не успяваме да..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg